NEWS

SINDIKAT ISTRE I KVARNERA NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE UPOZORIO NA STRATEŠKI MOBING U ROVINJSKOJ MAISTRI

30.11.2005. 00:00; ; Početna / Novosti / SINDIKAT ISTRE I KVARNERA NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE UPOZORIO NA STRATEŠKI MOBING U ROVINJSKOJ MAISTRI
141Sindikati-maistra.jpg

POREČ –

Voditeljica ureda Sindikata Istre i Kvarnera za zapadnu obalu Istre Dorina Buić i predsjednica Odbora za ugostiteljstvo i turizam Marina Cvitić jučer su na konferenciji za novinare upozorile na strateški mobing u rovinjskoj Maistri. Buić je rekla da su ti problemi u posljednje vrijeme prisutni i u nekim drugim istarskim turističkim tvrtkama, no slučaj u Maistri je posebno težak jer se radi o sudbini 80-ak zaposlenih, koji se posljednjih nekoliko dana potiču na prihvaćanje otpremnine. Maistra je nedavno u javnosti predstavljena kao najuspješnije istarsko i hrvatsko turističko društvo pa se sindikalistice pitaju što će onda biti s radnicima manje uspješnih turističkih tvrtki.

– Direktor Maistre Renco Miletić namjerava izraditi program zbrinjavanja viška radnika i do konca godine otkazati 80 ugovora o radu. Dokument u kojem je navedena ta namjera upućen je Radničkom vijeću, od kojeg očekujemo hitno sazivanje izvanrednog skupa radnika da bi se upoznali s nakanama poslodavaca. Posljednjih nekoliko dana direktori hotela pozivaju na razgovor radnike i obavještavaju ih o namjeri otkazivanja ugovora o radu te ih potiču na uzimanje otpremnine da bi sve ispalo dobrovoljno. Radi se o iznosima od 50 tisuća do najviše 70 tisuća kuna, što je daleko od poticajnog. Ako je točno ono što tvrde pojedini radnici – da im predstavnici poslodavaca govore da su sa svime upoznati sindikati i Radničko vijeće Maistre te da se s time slažu, onda je to krajnje bezobzirno i bezobrazno, rekla je Marina Cvitić.

Poslodavac je na sjednici Radničkog vijeća, održanoj 23. studenog, najavio da namjerava otkazati ugovore o radu radnicima koji ispunjavaju uvjete za prijevremenu mirovinu (46) i onima koji to žele, uz otpremnine, sukladno kolektivnom ugovoru. No, kako veli Cvitić, na razgovore se pozivaju i oni koji nemaju nikakve uvjete, i to njih točno 80, koji se obavještavaju da su višak. Dva dana poslije Radničkom vijeću dostavljen je dokument na sedam stranica – »Namjera izrade Programa zbrinjavanja viška radnika«, u kojem se obrazlažu razlozi i poduzete mjere s ciljem zbrinjavanja, kao i sam postupak otkazivanja ugovora o radu.

Cvitić je podsjetila da je prije točno godinu dana poslodavac najprije donio, a nakon negativnog očitovanja Radničkog vijeća povukao odluku o otpremninama, što navodi na mogućnost da je već u to vrijeme postojala ista namjera. Predsjednik Uprave Renco Miletić tada je oštro reagirao na istupe predsjednika SIK-a Bruna Bulića izjavivši da »nitko neće dobiti otkaz«. Uoči prošlog Božića, u intervjuu objavljenom u »Glasu Istre« također je potvrdio ovu tvrdnju izjavivši da se Maistra okrenula ulaganjima pa će posla biti i za stare i za nove radnike. Komentiravši tadašnji program zbrinjavanja, rekao je da je došlo do »greške u koracima« pa se u SIK-u nadaju da je i ovog puta došlo do neke greške.

– Nadamo se da je i sada, kao i prije godinu dana, došlo do »greške u koracima«, da je umjesto plana zapošljavanja Radničkom vijeću poslan plan zbrinjavanja viška radnika, tim više što on nije ni gospodarski ni organizacijski, a ni tehnološki utemeljen. Uvjereni smo da će se negativno očitovati i Radničko vijeće i nadležna služba za zapošljavanje, jer se, među ostalim, u programu ne spominje i zakonom obavezan popis radnika. Društvo ostvaruje zavidne poslovne rezultate u devetomjesečnom poslovanju – prihod od 490,5 milijuna kuna i ostvarenu neto dobit od 118,44 milijuna kuna, pri čemu udio troškova osoblja u ukupnom prihodu iznosi svega 15,3 posto. Nema važećeg akta, nove organizacije i sistematizacije, na temelju čega bi se iskazao višak radnika, niti su radna mjesta ukinuta, a niti se smanjio broj izvršitelja na temelju postojeće sistematizacije, veli Cvitić.

Sindikalistice se pitaju kakva se to tehnologija može uvesti u turističkom društvu da bi se ljudski rad zamijenio strojevima. Nema stvarnog ni potrebnog razloga za izradu programa zbrinjavanja i otpuštanja radnika. Jedini razlog, smatraju u Sindikatu Istre i Kvarnera, jest još veća dobit za vlasnike.

– Očito je da direktori, kao sluge i poslušnici svojih vlasnika, samo žele povećati dobit, pa umjesto da povećavaju dobit tvrtke, oni otpuštaju stalne radnike i zapošljavaju sezonce, da bi vlasniku ostalo što više novaca. Nešto slično događa se i u porečkoj Rivieri, gdje barem nude veće otpremnine. Stoga, pitam čelništvo naše županije za koga se rade vizija i strategija razvoja turizma ako u njoj nema domicilnog stanovništva, naglasila je Cvitić.

Rovinjska Maistra trenutno ima 752 stalno zaposlena (njih 221 je iz nekadašnje vrsarske Anite), a u 2005. godini zaposleno je 11 novih radnika. Tijekom turističke sezone zapošljava od 800 do tisuću sezonaca, što je tvrtkama najjeftinije.

Na novinarsko pitanje kakva je struktura tih 80 radnika, Cvitić je odgovorila da se radi uglavnom o konobarima, kuharima i recepcionarima, a najviše, čak njih 37, jest iz službe održavanja, kućnih majstora i hortikulturaca.

V. MEDVEDEC

IZJAVA DIREKTORA MAISTRE RENCA MILETIĆA

Programom zbrinjavanja želimo radnicima pružiti povoljnije uvjete

U Maistri su očito dobro informirani o sindikalnim aktivnostima, pa tako i konferencijama za novinare – i prije nego što smo nazvali direktora Maistre Renca Miletića već smo bili obaviješteni da žele izvijestiti javnost o svojim namjerama.

Miletić navodi da kroz Program zbrinjavanja viška radnika žele postići korektan i kvalitetan pristup, koji radnicima pruža povoljnije uvjete od onih predviđenih Zakonom o radu.

– Strateški plan razvoja Maistre za razdoblje od 2005. do 2009. godine predviđa kontinuirana ulaganja u visini od 2,1 milijardu kuna, usmjerena prema stvaranju novog turističkog proizvoda i ostvarenju optimalnog poslovanja koje će omogućiti daljnji dugoročni i održivi razvoj tvrtke. Jedan od ključnih preduvjeta uspješnog razvoja je reorganizacija, odnosno prilagođavanje tvrtke Maistra novoj organizaciji utvrđenoj nakon što je 15. ožujka ove godine tvrtka formirana spajanjem Anite iz Vrsara i Jadran-turista iz Rovinja.

Kako bi bila tržišno konkurentna i razvojno usmjerena, svojom se novom organizacijom Maistra mora prilagoditi potrebama strateškog razvoja koji u 2006. godini predviđa investicije u visini od 550 milijuna kuna. Međutim, plan strateškog razvoja u 2006. godini, zbog dotrajalosti kapaciteta, predviđa i zatvaranje hotela »Monte Mulini«, »Panorama« i dijela turističkog naselja Villas Rubin, što će u sljedećoj godini umanjiti kapacitete Maistre za čak 2.000 kreveta. Izrazito sezonska narav poslovanja, samo četiri od 22 Maistrina turistička objekta rade tijekom cijele godine, također nameće potrebu za promjenama u organizacijskoj strukturi tvrtke.

Zbog svega toga, s osobitom smo pozornošću pristupili izradi Programa zbrinjavanja viška radnika, i to uglavnom onih koji 2006. i 2007. ispunjavaju uvjete za mirovinu. Nacrt programa zbrinjavanja predstavljen je Radničkom vijeću, s naglaskom na individualnom pristupu i razgovorima sa svim radnicima koji će biti uključeni u program. Kroz ove razgovore nastojimo, uz maksimalnu socijalnu osjetljivost i partnerski odnos sa Sindikatom i Radničkim vijećem, pronaći najbolji mogući način osobnog zbrinjavanja svakoga pojedinog radnika, navodi u svojoj izjavi Renco Miletić.

Galerija slika uz članak