SA SKUPŠTINE TURISTIČKE ZAJEDNICE GRADA POREČA
Članovi Skupštine gradske Turističke zajednice na preksinoć održanoj sjednici jednoglasno su i bez veće rasprave prihvatili izvještaj o poslovanju za ovu te program rada za sljedeću godinu. Na području Poreštine, kako je rekao direktor Turističkog ureda Albino Sinosich, ostvareno je 2,5 milijuna noćenja što je četiri posto više od planiranog. Povećani su i prihodi pa su članovi Skupštine izglasali rebalans proračuna: umjesto planiranih 10,8 milijuna do konca godine ostvarit će se 12,2 milijuna kuna. Nešto više od 1,7 milijuna kuna prebacit će se u sljedeću godinu.
Sinosich se osvrnuo i na primjedbe što su tijekom turističke sezone stizale od gostiju. – Gosti se tuže na vožnju turističkim vlakom zbog nekvalitetnog asfalta, na težak pristup na glavnu cestu raskrižja Finida, kamperi koji moraju spavati po ulicama i parkiralištima, zatim na izgled Peškere, a posebno gradske rive koja je najgora na Jadranu. Posebno je ružan beton ispred robne kuće na gradskoj rivi koji je postavljen prije 35 godina i nikada nije uređen ni popločan. Ruglo je i stari hotel Riviera kojemu je navodno počeo popuštati krov. Posebno sam nezadovoljan odnosom Grada prema TZ-u – osnovan je odbor za manifestacije bez našeg predstavnika premda se traži novac od nas za različite akcije. Također smo obaviješteni da Grad više neće sudjelovati u dogovorenom sufinanciranju čišćenja i odvoza smeća uz bike staze. Koliko je to važno, pokazuje i sljedeći podatak: na potezu od Poreča preko Fuškulina do Baderne i Bačve ove je godine bilo točno 105 divljih deponija koje smo očistili zajedno s Uslugom i Gradom. Ne znam hoće li i dogodine biti tako, rekao je direktor porečkog TZ-a.
Izrazio je nezadovoljstvo i uređenošću grada – Poreč je devet godina bio perjanica po uređenosti među turističkim gradovima, a sada evidentno zaostaje. – Nezadovoljan sam tempom uređivanja grada jer, dok drugi trče, mi stojimo, rekao je Sinosich.
Kako su naveli Sinosich i predsjednik Skupštine Josip Maras, dogodine se planira isti broj noćenja te bruto prihod od oko 14 milijuna kuna od boravišne pristojbe. Oko devet milijuna kuna, koliko nakon svih izdvajanja i obveza ostaje TZ-u, planira se utrošiti na mnoge marketinške akcije, zabavne i ine manifestacije te poboljšanje uvjeta boravka gostiju. Za pripremu kulturnih i sportskih manifestacija predviđeno je nešto više od 900 tisuća kuna, oko 600 tisuća utrošit će se za unapređenje turističkog proizvoda, odnosno poboljšanje uvjeta boravka gostiju. Oko pola milijuna kuna predviđeno je za razne akcije dobrodošlice novinarskim i studijskim grupama, a 1,6 milijuna kuna za tiskanje promidžbenog materijala. Nakon kataloga spomeničke baštine, sljedeće bi se godine trebao tiskati katalog privatnog smještaja. Oveći iznos, nešto manje od dva milijuna kuna, predviđeno je za oglašavanje, od toga 800 tisuća za zajedničke akcije s turističkim poduzećima i turoperatorima. Nešto manje od 300 tisuća kuna planira se izdvojiti za Strateški marketing plan Istre, čemu valja pridodati još toliko novca što će se usmjeriti iz prethodne stavke oglašavanja. Za putovanja i suradnju s novinarima planira se utrošiti otprilike jednak iznos. Oko 600 tisuća kuna namijenjeno je prodaji, promociji i distribuciji – različitim prezentacijama u zemlji i inozemstvu te »pokrivanju« osam evropskih turističkih sajmova. Uz to, manjim turističkim zajednicama u porečkom okruženju planira se dati 150 tisuća kuna kao podršku njihovim programima. Za troškove poslovanja predviđeno je oko milijun kuna i to je, kako je rekao Sinosich, svega 13 od zakonom dozvoljenih 20 posto ukupnih prihoda TZ-a. Hrvatskoj turističkoj zajednici planira se uplatiti 4,1 milijun kuna (25 posto), županijskom TZ-u 1,6 milijuna te Gradu 2,7 milijuna kuna. Zakonom je također predviđeno jedan posto prihoda uplatiti Crvenom križu pa će njima, bude li se turistički proračun ostvarivao kao što je planirano, dogodine biti namijenjeno oko 140 tisuća kuna.
Piše V. MEDVEDEC