Predstavljanje međunarodnih projekata
Novinari RegionalExpressa popratili su jučer 16. srpnja konferenciju za novinare održanu u sjedištu Istarske županije u Puli sa svrhom predstavljanja dobitnih projekata u natječajima za međunarodne izvore sredstava proizašlih iz hrvatsko-slovenske suradnje. Kako nam priopćuje Oriano Otočan, na prošlogodišnjem natječaju za međunarodne izvore sredstava prijavljeno je čak 112 projekata, od kojih je 74 prošlo u uži izbor te ih je 19 finalno izabrano za financiranje. S ponosom spominje kako je od tih 19 projekata čak pet iz Istarske županije, a od tih pet, tri projekta je izravno prijavila Istarska županija te ja tako, od sveukupno prijavljenih 10 projekata sa strane Istarske županije, čak 50% odobreno, čime je zadobiveno 3.500.000 eura.
Projekte su predstavljali redom projekt menadžeri te ćemo spomenuti projekt „Parenzana II“ koji se kao nastavak, pretpostavljate, projekta „Parenzana“ probio kao najbolji projekt s osvojenih 98 bodova od mogućih 100.
Denis Ivošević, menadžer upravo tog projekta nam ga je predstavio kao projekt vitalne važnosti za razvoj i „oživljavanje“ unutrašnjosti Istre, kroz razvijanje ruralnog turizma i unaprjeđenje biciklističke infrastrukture, kako bi Parenzana postala cjelogodišnja turistička atrakcija kao integralni proizvod Istre.
Vladimir Torbica, kao projekt menadžer projekta „Revitas“ također nam se pohvalio ostvarenim uspjehom s osvojenim 93 od sveukupno 100 bodova. Projekt Revitas je također nadovezan na prošli projekt „Heart Of Histria“ čiji su ciljevi „zaustavljanje propadanja istarske unutrašnjosti uz očuvanje kulturne baštine i promicanje razvojnih i turističkih integralnih proizvoda“. Ukupna vrijednost projekta je približno dva milijuna eura, koji će se utrošiti, između ostalog, i na obnavljanje kaštela u Svetvinčentu, uspostavljanje info centara na područjima Buzeta i Poreča, čišćenje i signaliziranje biciklističke staze u Vodnjanu, te koordiniranje promotivnih aktivnosti na područjima Istre.
Zadnji, ali ne po važnosti, projekt „KUP“ Karst Underground Protection predstavila nam je menadžerica projekta Ljiljana Dravec. Projekt u vrijednosti od 750.000 eura postavio si je kao ciljeve zaštitu i unaprjeđenje stanja speleoloških objekata u unutrašnjosti Istre, kao i njihovo promoviranje te osiguravanje njihove prepoznatljivosti i važnosti. Kao specifičan cilj postavljena je formiranje pravnog subjekta u vidi „speleo kuće“ sa sjedištem u napuštenoj školi u Vodicama gdje bi se svoje mjesto našao znanstveno-edukacijski centar kojeg bi posjećivali, osim profesora i istraživača, studenti i srednjoškolci. Između ostalih ciljeva nalazi se i izradnja WebGIS sustava koji će omogućiti pretraživanja baze podataka putem interneta kao i čišćenje već postojećih speleoloških objekata. Jasno je da su svi projekti u rukama profesionalnih i predanih ljudi tako da vjerujemo da rezultati neće manjkati (L.B./M.Angelini, Regional)