NEWS

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Poreča

09.03.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Poreča
189Picture071.jpg

Članice Povjerenstva su u protekle 3 godine radile na pripremi i realizaciji 2 projekta, a otpočele su i rad na trećem projektu:

1. Prihvatilište za žene žrtve nasilja,

2. Trajna akcija besplatnih mamografskih pregleda radi ranog otkrivanja karcinoma dojke,

3. Smještaj djece u jaslice i vrtiće ( novi projekt ).

Predsjednica Povjerenstva, gospodja Vera Šverko izvjestila je da se u projekt "Prihvatilište za žene žrtve nasilja" krenulo 2003.godine, a da je Grad Poreč prepoznao problem, uključio se u sufinanciranje, donirao prostor i projekt je zaživio 2006. godine kada je otvoreno Sklonište u sklopu mreže " Sigurna kuća " ( županijski program ). Porečka "Sigurna kuća" je podržana od 7 gradova i 15 općina, no zajedničko u toj podršci je da svi gradovi i općine ujedno imaju i osnovana Povjerenstva za ravnopravnost spolova. U 2006. godini u Prihvatilištu je boravilo 4 žene i 5 djece, pruženo je 355 sati pravne i psihološke pomoći za 50 žena. Za svoj rad Povjerenstvo je dobilo i priznanje Mreže protiv nasilja – "Sigurne kuće Istra" u studenom 2006. godine koje je potpisala Predsjednica Skupštine Mreže, gospodja Mirjana Galo. Ovogodišnji moto ovog projekta je : " Život bez nasilja je vrijedan truda ".

Rad na drugom projektu "Besplatni mamografski pregledi" predstavila je gospodja Djurdjica Orlić rekavši kako je sada upravo treća godina kako se akcija provodi, te da je dosad pregledano gotovo 1.000 žena, za 50 njih je zatražena dodatna pretraga, a 6 žena je operirano od raka dojke. Akcija je započeta u rujnu 2005. godine kada je pregledano 300 žena, u 2006. godini pregledano je u travnju 500 žena, a ove godine se krenulo odmah u siječnju i u 2 mjeseca pregledano je već 200 žena. Grad Poreč sve ove 3 godine izdvaja potrebna sredstva, za 2007. godinu je osigurao 100.000 kuna i rekao da ukoliko bude potrebno osigurat će još sredstava rebalansom proračuna. Besplatni pregledi mamografom obavljaju se u Privatnoj ordinaciji Dr Milorada Jovanovića koji je taj posao dobio putem natječaja. Pravo na besplatni mamografski pregled imaju sve žene iznad 40 godina starosti ( godište 1967. ), a najugroženije su žene iznad 50 godina starosti, gdje je i najveća smrtnost od ove vrste raka. Po popisu birača žena u dobi od 40 godina u Poreču ima 4.000.

Za 14.ožujka 2007. godine zakazana je Javna tribina u 18 sati ( Žuta kuća ) pod motom: " Odvojite trenutak koji život znači ", a na tribinu su osim gradjanki i gradjana pozvani i svi načelnici općina Poreštine kako bi se upoznali s problemom i inicirali izdvajanje sredstava iz proračuna za ove preglede. Do sada su se s akcijom upoznali Gracijano Černeka iz Višnjana i Enio Jugovac iz Kaštelira, a po prvi puta smo pozvale i načelnika Vrsara. Žene mogu zakazati pregled i putem telefona na broj: 453 – 140.

Treći, novi projekt koji je u nastajanju predstavila je Vivijana Glavaš, rekavši kako je svima poznat problem nemogućnosti smještaja djece u jaslice i vrtiće, no pošto je to i ograničavajući faktor ženama u zapošljavanju ( ekonomskoj samostalnosti ), jer nemaju gdje smjestiti djecu, pristupilo se prikupljanju informacija za izradu projekta. U Poreču osim javnih jaslica i vrtića djeluje i 4 privatne ustanove ( Antonci, Kadumi, naselje Bolnica, naselje Čimižin ) u kojima je sada smješteno 230 djece, te i oni imaju liste čekanja za još najmanje 2 grupe djece. Očigledno su potrebe velike, nema dovoljno prostora, ujedno standardi EU traže manje grupe i više odgajateljica. Znači kroz rješavanje problema rješio bi se smještaj djece, novo zapošljavanje ( na zavodu ima nezaposlenih odgajateljica, mahom žensko zanimanje ) i bolji uvjeti rada ( novi standardi ). Kada se izvrši analiza izradit će se konkretni projekt i predložiti Gradu. Grad je do sada imao sluha za ovaj problem pa pa participira sa 60 % u ekonomskoj cijeni jaslica i vrtića koja po djetetu iznosi 1.125 kuna. Roditelji znači plaćaju 40 % od pune cijene. U 2005. godini Grad je svakoj ustanovi dodjelio po 5.000 kuna za nabavku inventara, a u 2006. godini po 7.000 kuna. Privatni vrtići posluju kao privatni poduzetnici i na rubu su rentabilnosti. Sada se traži zakonsko rješenje kako da Grad i njima pomogne ( partnerstvo ili nešto drugo ). Naravno, oni mogu i podignuti cijene, no to ne čine svjesni da svi roditelji ne bi mogli to i platiti, pa bi se problem samo povećao.

za Poreštinu.info : R.V. Aleksić

Print Friendly, PDF & Email