NEWS
Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

Porečki gradonačelnik podupire Vladinu odluku gradnje bez natječaja

13.01.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Porečki gradonačelnik podupire Vladinu odluku gradnje bez natječaja
386GO173603.jpg

odluku Vlade da ubrza proceduru izgradnje sportskih dvorana za održavanje Svjetskog rukometnog prvenstva i na taj način ubrza cijeli projekt, izjavio je porečki gradonačelnik Edi Štifanić nakon što je Vlada odlučila da gradnja objekata započne na osnovu javnog poziva te potom i izravne pogodbe s izvođačima radova, a bez javnog natječaja. U protivnom, istaknuo je porečki gradonačelnik, dvorane zasigurno ne bi bile spremne u siječnju 2009. i Hrvatska bi izgubila organizaciju ove sportske manifestacije. Poreč je, naime, uz Zagreb, Osijek, Zadar, Split i Varaždin, jedan od šest hrvatskih gradova u kojima će se za održavanje utakmica Svjetskog prvenstva graditi odgovarajuće sportske dvorane.


Zasad se gradi jedino u Zadru

Štifanić pak ističe da je Hrvatska organizaciju prvenstva dobila na temelju projekata, no ne i na osnovu već dovršenih objekata. Jedina dvorana koja se trenutno gradi jest ona u Zadru, dok u većini gradova još nisu određene ni lokacije na kojima će se graditi. Tu je Poreč u izvjesnoj prednosti budući da će dvorana biti locirana unutar nove sportsko-rekreacijske zone na području Žatike, za koju je upravo zaključeno javno izlaganje prijedloga urbanističkog uređenja. Arhitektonski fakultet u Zagrebu trebao bi pak koncem siječnja dovršiti izradu idejnog projekta dvorane, a do konca lipnja očekuje se i dovršetak glavnog projekta s troškovnikom.

– Pretpostavljam da ćemo tada pozvati najjače građevinske tvrtke za koje smatramo da bi u roku mogle dovršiti radove. Za izvođače ćemo izabrati one tvrtke koje će dati garanciju da će radove izvesti u roku, odnosno ono što je za nas vrlo bitno – tvrtke koje će ponuditi najnižu cijenu, veli Štifanić. Na pitanje ne otvara li zaobilaženje javnog natječaja mogućnost za korupciju, odgovara da je poanta cijele priče u tome da se dvorane uspiju izgraditi na vrijeme, a ukoliko se pristupi uobičajenoj proceduri, to neće biti moguće.

– Kao grad koji je u odnosu na ostale već odmakao u organizaciji gradnje, natječaj bismo mogli raspisati tek nakon lipnja, odnosno nakon dovršenja glavnog projekta i troškovnika, dakle negdje u ljeto. Nakon završetka natječaja treba predvidjeti i žalbeni rok, što bi se protegnulo na konac godine. Ostaje tada još godina za dovršetak gradnje i zaključenje cijelog projekta, a to je premalo vremena, rekao je Štifanić, napominjući da će tehnička komisija Svjetske rukometne organizacije već 30. lipnja ove godine obići sva gradilišta.


Grad se nada sufinanciranju države

O građevinskim tvrtkama koje bi mogle dobiti poziv Grada Poreča da istaknu ponudu za dobivanje poslova oko izgradnje dvorane Štifanić jučer nije želio govoriti, a još manje o onima s kojima bi se mogla postići izravna nagodba, budući da je, kako je napomenuo, sve još uvijek u inicijalnoj fazi. Što se pak tiče financiranja, investitor objekta vrijednog između 50 i 60 milijuna kuna trebao bi biti Grad Poreč, iako se gradonačelnik nada da bi, prema najavama premijera Ive Sanadera, polovicu troškova preuzela država. »Vjerujem da će se Vlada prema svim gradovima jednako odnositi te da će u jednakom razmjeru financirati gradnju dvorana u svim gradovima«, kazao je.

Vlasništvo nad zemljištem u Poreču ne bi trebalo predstavljati problem. Naime, dvorana će se graditi na terenu koji je jednim dijelom u vlasništvu Hrvatskog fonda za privatizaciju te će se tamo ostvariti pravo građenja. U ostatku pripada Hrvatskim šumama. S obzirom da će to područje biti proglašeno lokacijom od državnog interesa, na temelju urbanističkog plana uređenja u tom dijelu planira se obaviti izdvajanje iz šumske gospodarske osnove. Inače, u usporedbi s ostalim gradovima, u Poreču bi se trebala graditi najmanja dvorana, za minimalno tri tisuće gledatelja. Predviđeno je da ima pokretne, tj. montažne tribine koje će se, u vrijeme kad se utakmice ne budu igrale, moći odmaknuti na način da se dobije slobodan prostor veličine dva rukometna igrališta.

Nakon završetka Svjetskog prvenstva dvorana će biti namijenjena sportskim klubovima i rekreativcima, a prema riječima porečkog gradonačelnika objekt se ne gradi isključivo da bi zadovoljio potrebe svjetske rukometne manifestacije, već cjelokupnog stanovništva Poreča i okolice. Naime, postojeća sportska dvorana, tj. sportsko-rekreacijski centar »Veli Jože«, smještena uz OŠ Poreč, ne uspijeva pokriti ni potrebe tamošnjih osnovnoškolaca ni srednjoškolaca pa Porečani, pored dvorane na Žatici, u planu imaju i izgradnju školske sportske dvorane u sklopu nove osnovne škole na Finidi.

V.Kapeloto, Glas Istre

Damir Kajin je rekao da neće podići ruku za taj zakon, iako će se jedna od dvorana graditi i u Poreču


»Odluka o izmjeni zakona koja se donosi da bi se ubrzala gradnja novih dvorana za Svjetsko prvenstvo u rukometu 2009. godine de facto se donosi samo zbog Zagreba i Splita. Jedino ta dva grada još nemaju osiguranu ni lokaciju, pa je taj model prilagođen njima«, izjavio je IDS-ov zastupnik Damir Kajin jučer u Rijeci, najavljujući zajedno s kolegicom zastupnicom Doroteom Pešić-Bukovac da vjerojatno neće podići ruku za taj zakon, iako će se jedna od dvorana graditi i u Poreču.

Naime, Kajin je rekao da će radovi u Poreču početi već u rujnu ove godine i bit će gotovi u roku od godinu dana, dakle na vrijeme za SP, što znači da izmjene zakona Poreču nisu potrebne. Zadar svoju dvoranu otvara već u srpnju ove godine, Osijek je došao do temelja, a Varaždin je u fazi dovršetka izrade idejnog projekta. Nasuprot tome, Split i Zagreb još nisu ni počeli pripreme, rekao je Kajin, te dodao da je gradnja čak sto milijuna eura vrijedne dvorane u Zagrebu za 18.000 gledatelja čisto pretjerivanje.

– Nepoštivanje procedure je pogubno, a neodržavanje SP-a u rukometu bilo bi tragično po imidž zemlje. Zato je Vlada trebala jamčiti da neće biti administrativnog opstruiranja od njihovih ureda i da će se »u roku odmah« rješavati imovinska pitanja, a nije smjela suspendirati institut javnog natječaja, rekao je Kajin. (T. TOMIČIĆ)

Print Friendly, PDF & Email