NEWS
gušti 24
Vinski grad s

Pod plastenikom sjaji tisuću božićnih zvijezda

12.12.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Pod plastenikom sjaji tisuću božićnih zvijezda
415bozic-zvijezda2.jpg

Nešto manje od tisuću komada božićnih zvijezda ovih dana čeka u plastenicima Igora Užile iz Stancije Molindrio kraj porečke Zelene Lagune da ih se plasira na tržište te da za predstojeće blagdane ukrase nečiji stol, kancelariju, restoran ili budu darovane dragoj osobi. Supružnici Igor i Daniela Užila vlasnici su obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva na kojem, pod gotovo četiri tisuće kvadrata plastenika, uzgajaju sezonsko cvijeće i sadnice te svoje proizvode cijele godine prodaju na porečkoj tržnici.
– Proizvodnjom božićnih zvijezda bavimo se već deset godina. Sadnice uvezemo od provjerenih selekcionara i 1. srpnja počinje sadnja. Sadnice tijekom sljedećih četiri do pet mjeseci treba paziti kao malo dijete. Danju se trebaju osvježavati i rositi svaki dan te im treba pružiti sjenu, jer ako ih uhvati sunce, izgore. Treba paziti i da nema kamenca u vodi kojom se zalijevaju jer u protivnom ostaju bijele mrlje na lišću. Noću ih grijemo jer noćna temperatura ne smije pasti ispod 19 stupnjeva. Čak smo ih i u kolovozu grijali nekoliko dana, zatim petnaestak dana u rujnu, a od listopada ih redovito grijemo svake noći. To nam je i najveći izdatak u uzgoju zvijezda, jer više od 50 posto troškova otpada na lož-ulje, više nego na sadnice, zemlju i vodu, veli Igor Užila.
Dok s puno ljubavi priča o svojim božićnim zvijezdama, otkriva da proizvode i velike vaze u kojima ih je uglavnom šest po četvornom metru. To ovoj biljci pruža mogućnost širenja i stvaranja zvijezda koje se u "krošnji" šire poput kišobrana, za razliku od sadnica koje rastu u skučenim uvjetima i stvaraju zvijezde tek na vrhu. U cijeli uzgoj božićnih zvijezda treba uložiti znatna sredstva, a prodajne cijene moraju ostati konkurentne na tržištu, tako da im na kraju još uvijek ostane malo. No, kako veli Užila, to je ljubav, nešto što jednostavno voli raditi i prilagođava se uvjetima, a zvijezde zahvaljuju svojim velikim i raskošnim cvjetovima.
Kao najveće neprijatelje kod uzgoja ove biljke Užila navodi bijelu muhu ili plijesan, kojih, srećom, ove godine nije bilo. Biljke su zdrave i čvrste, a njihovo zdravstveno stanje dolaze kontrolirati i iz Zavoda za zaštitu bilja. Gotovo 80 posto božićnih zvijezda iz Užilinih plastenika je crvene boje, a ostatak su drugih boja, uglavnom bež te šatirane.
Da bi božićna zvijezda što duže trajala, otkriva Užila, biljka prvenstveno mora biti zdrava, u protivnom ni sva njega ne pomaže. Dovoljno je zalijevati je decilitrom vode dnevno i držati na sobnoj temperaturi koja noću ne smije pasti ispod 16 stupnjeva. Traže i dosta svjetla jer im to omogućava da što duže ostanu crvene. Užila voli reći da imaju zvijezde za svačiji ukus i džep, neki kupe novitete iz znatiželje, ali najpopularnije su ipak one crvene.
U pravilu prodaja božićnih zvijezda počinje na dan sv. Nikole, a iskustva iz ranijih godina pokazuju da se sve biljke prodaju prije Božića.
Užiline božićne zvijezde uzimaju cvjećari, manji dio restorani i ugostiteljski objekti, a najveći dio se plasira na porečkoj tržnici gdje ih prodaje supruga Daniela.

Vedrana Habereiter, Glas Istre
Foto: Tanja Kocijančić

Galerija slika uz članak