POD KODNIM NAZIVOM »PROJEKT CHERRY« HYPO GRUPA 23. OŽUJKA 2007. PRODAJE DVIJE TVRTKE S NEKRETNINAMA U NAŠOJ ZEMLJI PROCIJENJENIM NA OKO 600 MILIJUNA EURA
Pod kodnim nazivom »Project Cherry«, koji provode bečka konzultantska kuća ASP i bečki odvjetnički ured LGP (Lansky, Gangzer&Partner), u tijeku je prodaja hrvatske tvrtke Hypo Alpe-Adria Consultants Croatia (HCC) sa sjedištem u Zagrebu i austrijske tvrtke Hypo Alpe-Adria Consultants Austria (HCA) sa sjedištem u Klagenfurtu.
Obje tvrtke imovinu, odnosno nekretnine smještene na prestižnim i atraktivnim lokacijama, imaju isključivo u Hrvatskoj, a njihova se vrijednost navodno procjenjuje, temeljem analiza renomiranih kuća koje se time bave, na više od 600 milijuna eura.
Konzultantska kuća ASP i odvjetnički ured LGP su, naime, od Hypo Grupe, odnosno Hypo Alpe Adria International Bank AG-a i Hypo Consultants Holdinga dobile zadatak pripreme informacijskog memoranduma i pozivnog natječaja za prodaju HCC-a i HCA-a.
Prema informacijskom memorandumu, a radi se o materijalu od 145 stranica s oznakom »strogo povjerljivo«, priprema i prodaja te dvije tvrtke završit će se 23. ožujka 2007. godine kada će se u Klagenfurtu potpisati kupoprodajni ugovor s najboljim ponuđačem za tvrtke HCC i HCA. Dakle, tog će dana te dvije tvrtke koje su vlasnik vjerojatno najatraktivnijih lokacija u Hrvatskoj promijeniti vlasnika čime će se jednim potezom obaviti možda i najveća prodaja hrvatske imovine u zadnjih 15 godina.
Pristup »data roomu«
Cijeli je postupak prodaje u organizaciji bečkog konzultanta ASP-a započeo još 30. studenoga 2006. godine kada je strogo povjerljiv informacijski memorandum o prodaji HCC-a i HCA-a pod nazivom »Project Cherry« dostavljen većem broju ponuđača, odnosno potencijalnih kupaca koji su do 20. prosinca 2006. godine dostavili neobvezujuće ponude za kupnju HCC-a i HCA-a. Zasad se neprovjereno spekulira da je primljeno više od 30 ponuda s doslovno svih strana svijeta. Natječajna komisija Hypo Grupe, ASP-a i LGP-a će 11. siječnja ove godine odabrati manji broj kvalificiranih ponuđača, njih maksimalno desetak, koji će od 15. do 26. siječnja 2007. godine imati pravo pristupa u »data room«. Radi se o organiziranom prostoru u kojem će se omogućiti obavljanje due diligancea u elektroničkoj formi sa svim podacima i dokumentacijom o poslovanju. Konkretno, svaki ponuđač dobit će svoju specijalnu šifru i kod za ulaz u »data room«, gdje će biti skenirana sva poslovna dokumentacija i financijska izvješća vezana za tvrtke HCC i HCA.
Od 7. do 16. veljače 2007. godine sastat će se glavni menadžment Hypo Grupe radi daljnje analize pristiglih ponuda, a prethodno kvalificirani ponuđači do 2. ožujka moraju dostaviti obvezujuće ponude s obveznom ponudbenom bankovnom garancijom od pet milijuna eura. Od 12. do 23. ožujka obavljat će se dodatni pregovori s ponuđačima koji su dostavili obvezujuće ponude, a potpis ugovora s izabranim ponuđačem predviđen je za 23. ožujka.
Prednjači Istra
Tvrtka Hypo Consultants Croatia (HCC) osnovana je u Zagrebu 1997. godine zbog investiranja u razne oblike nekretnina, sudjeluje u vlasništvu brojnih hrvatskih tvrtki i nekoliko desetaka projekata koji su također u njenom vlasništvu. Zapošljava 49 osoba u uredima u Zagrebu, Poreču, Osijeku i Zadru te od 1998. godine ostvaruje profit.
Tvrtka Hypo Consultants Austria (HCA), koja se prodaje uz HCC, osnovana je u Austriji isključivo zbog kupovine nekretnina i tvrtki u Hrvatskoj te komercijalizacije projekata vezanih uz nekretnine.
Tvrtka HCC stopostotni je vlasnik niza tvrtki u cijeloj Hrvatskoj, a posebno u Istri gdje imaju golema građevinska područja, nekretnine s već izgrađenim turističkim objektima ili nekretnine na kojima se planira gradnja.
Na primjer, tvrtka Duga Uvala Project d.o.o. procijenjene je vrijednosti oko pet milijuna eura. Sadrži dva odvojena potprojekta: Dugu Uvalu i Pješčanu Uvalu. Ukupna površina zemljišta 17 kilometara udaljenog od Pule je 30 tisuća četvornih metara te ima površinu u izgrađenim objektima od 1.741 četvornog metra.
Imovina u Poreču, Zagrebu…..
U vlasništvu HCC-ove tvrtke Mali Maj iz Poreča, procijenjene vrijednosti od 19 milijuna eura, 56 je tisuća četvornih metara zemljišta uz 20 tisuća četvornih metara objekta koji se grade. Još se planira gradnja hotela, kasina i sportsko-rekreacijskih sadržaja. Isto tako u Poreču je i HCC-ova tvrtka Peskera Project koja je procijenjena na tri milijuna eura, a u njenom je vlasništvu devet i pol tisuća četvornih metara zemljišta s izgrađenim objektima površine četiri i pol tisuće četvornih metara.
HCC je suvlasnik i tvrtke Borik iz Zadra koja predstavlja turistički kompleks visoke klase u centru Zadra s morske strane. Radi se o hotelima »Funimation« i »Adriana« s četiri zvjezdice i hotelu »Donat« s tri zvjezdice. Sveukupna površina zemljišta je 140 tisuća četvornih metara, 50 tisuća četvornih metara je površina u hotelima, a procijenjena vrijednost je čak 70 milijuna eura.
HCC je vlasnik i nekoliko tvrtki u centru Zagreba koje u svom vlasništvu također imaju izuzetno vrijedne nekretnine ili je jednostavno vlasnik nekretnina, poput dijela zgrade izdavačke kuće »Vjesnik« koje su smještene na atraktivnim poslovnim ili stambenim lokacijama u centru i na periferiji grada, a po istom principu HCC je vlasnik niza zanimljivih stambenih i poslovnih objekata i u Osijeku, Samoboru, Belom Manastiru… Pored toga, HCC je u Zagrebu vlasnik zgrada u Tomićevoj, Trešnjevci, Cimosa, terena u Stupniku od 164 tisuće četvornih metara, terena na Savskoj Opatovini površine 78 tisuća četvornih metara, terena na Žitnjaku veličine 117 tisuća četvornih metara, zgrada u Buzanovoj, Rusanovoj, Koranskoj, Kapucinskoj, Trakošćanskoj, dijela zagrebačkog hotela »Laguna«…
AB Maris, Barbariga, Dragonera
Austrijska tvrtka HCA u Hrvatskoj je stopostotni, većinski ili najveći pojedinačni vlasnik u nizu tvrtki iz kojih se radi atraktivnosti mogu izdvojiti tvrtke Zlatni raj iz Opatije koja u Ičićima ima objekte s apartmanima i zemljište od 19 tisuća četvornih metara. Procjena vrijednosti tvrtke s tom imovinom je četiri i pol milijuna eura. U Poreču je HCA 100-postotni vlasnik tvrtke Top Nekretnine procijenjene vrijednosti od 6 i pol milijuna eura, a u čijem je vlasništvu 92 tisuće četvornih metara na kojima će se uskoro moći graditi turistički sadržaji. Osim toga, HCA je 26-postotni (su)vlasnik tvrtke AB Maris u čijem je vlasništvu 750 tisuća četvornih metara zemljišta u Barbarigi u jednom od najatraktivnijih istarskih područja na samoj zapadnoj obali. Toliki postotak suvlasništva HCA ima i u tvrtki Darija čija je imovina 395 tisuća četvornih metara zemljišta gdje je planiran projekt »Dragonera«. »Barbariga« i »Dragonera« projekti su zbog kojih je IDS imao velikih problema, odnosno zbog prodaje tih zemljišta u krajnje podcijenjenoj vrijednosti. Stoga se o vrijednosti te dvije tvrtke može samo nagađati. Kao kuriozitet navodimo činjenicu da je HCA tihi partner u zagrebačkom hotelu »Esplanade«.
Sve ove tvrtke i nekretnine samo su dio ukupnog vlasništva tvrtki Hypo Consultants Croatia i Hypo Consultants Austria koje će za manje od dva i pol mjeseca biti prodane nekom ponuđaču koji može doći iz bilo kojeg dijela svijeta.
Sramežljivo u javnost
Ovih je dana preko Hypo-Alpe-Adria banke iz Hrvatske u javnost prilično nenametljivo puštena informacija o prodaji tvrtke Hypo Consultants Croatia (HCC), ali se, slučajno ili ne, ne spominje prodaja Hypo Consultants Austrije (HCA). Prodaja HCC-a objašnjava se odlukom da Hypo Grupa izlazi na burzu te je preporuka da u njenom sklopu ostaju samo tvrtke koje se isključivo bave financijskim poslovanjem – Banka i Leasing, pa je slijedom toga donesena odluka o prodaji HCC-a. – Proces je u tijeku i postoji veliki interes potencijalnih investitora iz cijelog svijeta, kratka je poruka Hypo banke iz koje dodaju da proces vodi jedna bečka konzultantska tvrtka.
Fokus na Hrvatsku
Hypo-Alpe-Adria Bank International AG ili po novome Hypo Grupa je 100-postotni vlasnik Hypo Consultants Holdinga koji je vlasnik osam regionalnih Hypo Consultantsa od kojih su četiri trenutačno u prodaji, a radi se o HCC-u, Hypo Consultantsu BiH (HCBiH), Hypo Consultantsu Srbija (HCSe) i HCA-u. Hypo Grupa je, što se vidi iz dokumentacije u našem posjedu, svoje investiranje ipak fokusirala na Hrvatsku. U grupi država u kojoj se nalaze Hrvatska, Srbija i BiH, što se tiče njenih ulaganja u zemljišta, Hrvatska prednjači s 92 posto naspram jedan posto u Srbiji i sedam posto u BiH, a to se pak može protumačiti atraktivnošću i mogućnošću velike komercijalizacije atraktivnih prostora na jadranskoj obali. Kad je riječ o ulaganjima Hypo Grupe u građevine-objekte, Hrvatska sa 71 posto također prednjači u odnosu na Srbiju s tri posto i BiH s 26 posto.
Snimljena zemlja za ulagače U informacijskom memorandumu ASP-a o prodaji HCC-a i HCA-a pod imenom »Project Cherry«, s oznakom »Strictly Confidential«, na 15 od sveukupno 145 gusto tipkanih stranica obrađuje se aktualna političko-ekonomska situacija u Hrvatskoj. Ukratko se analizira gospodarsko stanje pa se čak napominje i kako je Vlada Ive Sanadera odlučila vratiti dug umirovljenicima. U tom dijelu materijala Hrvatska je rendgenski snimljena sa svim svojim prednostima i nedostacima kao zemlja za ulagače. Ističe se makroekonomska stabilnost i pozitivan političko-ekonomski trend, ali se istodobno navodi kako i dalje ostaju administrativne poteškoće koje se posebno osjećaju pri izdavanju lokacijskih i građevinskih dozvola. No bez obzira na to, potencijalnim ponuđačima za kupnju tvrtki HCC i HCA sugerira se da je ovo jedinstvena i jednokratna prilika za odličnu investiciju.
Vrijednost tvrtki Hypo Consultants Croatia (HCC)
Duga Uvala Project d.o.o. – 5 milijuna eura
Mali Maj, Poreč – 19 milijuna eura
Peskera Project, Poreč – 3 milijuna eura
Borik, Zadar – 70 milijuna eura
Vrijednost tvrtki Hypo Consultants Austria (HCA)
Zlatni raj, Opatija – 4,5 milijuna eura
Top Nekretnine, Poreč – 6,5 milijuna eura
U 26-postotnom vlasništvu HCA – AB Maris i Darija s projektima »Barbariga« i »Dragonera«