Pitanja kandidatima za gradonačelnika – odgovori gosp. Kosića
U petak, 24. svibnja 2013. u 8:43 ujutro poslali smo pitanja sa zamolbom za odgovor na mail adrese gosp. Štifanića, gosp. Kosića i Službi za odnose s javnošću Grada Poreča, te zamolili odgovore do utorka, 28. svibnja 10 ujutro. (danas)
Namjera nam je bila objaviti odgovore na pitanja koja zanimaju većinu građana Poreča, a koja smo sastavili nakon kratkih razgovora sa desetak naših vjernih čitatelja.
Naš je e-mail pročitan u Službi za odnose s javnošću odmah nakon par minuta u petak, a gosp. Kosić pročitao je mail također u petak u 9,38.
U ponedjeljak, 27. svibnja poslije 23 sata dobili smo odgovore od gosp. Kosića, koje Vam objavljujemo u cjelosti
1. Prema informacijama koje možemo u posljednje vrijeme čitati u većini medija osim onih „službenih", vidljivo je da je Proračun Grada Poreča u minusu daleko iznad zakonski dozvoljenog maksimuma (20% od Proračuna). Pa po toj temi imamo nekoliko potpitanja:
a) koliki je sadašnji minus Proračuna Grada ? Da li taj iznos veći od ulaska u proračunsku 2012. godinu?
Prema dostupnim informacijama, ukupni dugovi premašili su 209 milijuna kuna, a izvorni prihodi proračuna u 2013. godini planirani su tek na 124 milijuna.
Proračun Grada Poreča je prezadužen. Njegova zaduženost daleko nadmašuje zakonom dozvoljenih 20% od ostvarenih prihoda u prethodnoj godini i već je prije godinu dana dosezala 29.9%, što se može isčitati iz nalaza revizije za 2011. godinu. Državna revizija upozorava da je % zaduženosti prešao zakonski dozvoljenu granicu i tri godine za redom bezuspješno nalaže Gradu da donese PRIJEDLOG MJERA ZA POKRIĆE MANJKA te da hitno treba uskladiti ODLUKU O UPRAVLJANJU NEKRETNINA sa zakonskim odredbama.
Nevjerojatno je s kojim nemarom aktualna vlast upravlja Proračunom, s kojom lakoćom krši zakone i oglušuje se o nalaze Državne revizije.
Izvadak iz odredbi Zakona o proračunu:
Članak 88.
(1) Ukupna godišnja obveza jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave iz članka 86. ovoga Zakona može iznositi najviše do 20 posto ostvarenih prihoda u godini koja prethodi godini u kojoj se zadužuje.
(2) U iznos ukupne godišnje obveze iz stavka 1. ovoga članka uključen je iznos prosječnog godišnjeg anuiteta po kreditima, zajmovima, obveze na osnovi izdanih vrijednosnih papira i danih jamstava i suglasnosti iz članka 90. stavka 2. ovoga Zakona, te dospjele nepodmirene obveze iz prethodnih godina
Kaznene odredbe:
Članak 125.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba proračuna i proračunskog korisnika:
Ako ukupna godišnja obveza jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave iz članka 86. ovoga Zakona iznosi više od 20 posto ostvarenih prihoda u godini koja prethodi godini u kojoj se zadužuje, a što je suprotno članku 88. stavku 1. ovoga Zakona,.
b) kome je Grad najviše dužan ?
Usluzi Poreč. 19 mil kuna. Gdin Štifanić je usmjerio namjenske prihode od komunalne naknade koje građani plaćaju za uređenje mjesta drugdje, a to je nenamjensko trošenje proračunskih sredstava odnosno kršenje Zakona o proračunu i Zakona o komunalnom gospodarstvu.
c) kada se po Vama može očekivati pokrivanje postojećih dugova i smanjivanje minusa ?
O tome ćemo razgovarati nakon što steknem uvid u stvarno stanje Proračuna. Bilo bi neozbiljno takvo što procjenjivati bez prethodno provedenih analiza.
d) koje su po Vama posljedice takvog financijskog stanja za društvene djelatnosti (škole i vrtići, sporstki klubovi, ostali…)
Stabilnost proračuna uvjetuje normalno financiranje i održavanje standarda zakonskih javnih funkcija grada tj. društvenih djelatnosti (škole, vrtići, javna vatr.postrojba, sport), a s druge strane uređenje mjesta, održavanje komunalne infrastrukture (javne rasvjete, ceste, hortikultura,..). To znači da bi Grad u normalnim uvjetima (da nije prezadužen i preinvestiran radi fiktivnog planiranja prihoda od prodaje zemljišta u proračunu) itekako uspješno održavao standard javnih funkcija
2. Što bi Vi naveli kao osnovne razloge višegodišnjeg negativnog stanja Proračuna Grada ? Navedite nam neke najveće troškove.
Razlog – to posebno želim istaknuti – NIJE recesija. Grad Poreč ima godinama izuzetno stabilne tekuće prihode tj. porezne prihode te prihode od komunalne naknade i komunalnog doprinosa pa i u godinama recesije.
Dakle, kako je moguće da je proračun Grada u tako kriznom stanju kada tvrtke Riviera i Plava laguna svake godine ostvaruju višemilijunske dobiti i redovno podmiruju svoje obveze prema Gradu? Odakle takva prezaduženost Grada kada bi proračun prema realnom stanju stvari trebao biti stabilan?
Osnovni razlog višegodišnjeg negativnog stanja Proračuna Grada Poreča proizašao iz analiza koje je na temelju dostupnih informacija izradio moj tim za javne financije i krizno upravljanje proračunom, je ponajprije to što sadašnja vlast godinama sklapa ugovore tj. preuzima nove obaveze prije no što se planirani prihodi od prodaje zemljišta ne realiziraju naplatom na žiroračun Grada.
Preuzete obveze za investicije koje se financiraju iz prihoda od prodaje zemljišta mnogo su veće od ostvarenih prihoda.
To jednostavnim rječnikom znači kako sadašnja vlast upravlja Proračunom Grada Poreča poput pijanog milijunaša. Radi se bez jasne strategije, postupa suprotno odlukama Gradskog vijeća, pa čak i svojih vlastitih odluka te se godinama oglušuje na naputke Državne revizije.
Realizacijom proračuna do 30.06.2008. godine od 250 mil kn planiranih prihoda od prodaje zemljišta u vlasništvu Grada Poreča realizirano je 51.212.362 kn (20,4% planiranog), a s druge je strane ugovoreno investicija i realiziranih rashoda kojima su izvor prihodi od prodaje zemljišta 129.601.056 kn.
Po godišnjem obračunu proračuna za 2009. godinu ostvareno je manjka u iznosu od 76.237.772 kn ISKLJUČIVO iz razloga što su sa jedne strane ugovoreni radovi i preuzete su obveze, prije no što su ostvareni planirani prihodi od prodaje zemljišta.
To vam je otprilike kao da ja sutra otiđem po novi auto i zadužim se iako trenutno nisam siguran da ću ratu kredita moći vraćati, već se nadam da ću uskoro prodati kakvo zemljište. To se tako ne radi. Jer što ako to zemljište ne prodam? To je vrlo nedgovorno, neozbiljno i hazarderski i tako možete upravljati sa svojim kućnim proračunom, ali javne financije zahtjevaju jedan stručan i ozbiljan pristup.
Nedopustivo je i to da nam je jedna dvorana toliki uteg Proračunu. Zbog čega nije napravljena Studija isplativosti i održivosti koju bi svaku ozbiljan projekt trebao imati i koja je zakonska obveza?
Sadašnja vlast:
1. Rasprodaje Gradsku imovinu tj, porečku baštinu
2. Ugovara radove i preuzima obaveze prije no što ostvari planirane prihode od prodaje zemljišta
3. Upravlja proračunom u korist velikih, a na štetu građana
4. Srlja u investicije bez prethodnih Studija isplativosti i održivosti
Sve je to dovelo nelikvidnosti proračuna i do prezaduženosti Grada.
3. Na koji način i u kojem roku očekujete da bi se Proračun Grada mogao konsolidirati ? Osnovni uvjeti za to ?
Osnovni uvjet je promjena vlasti na lokalnim izborima 2.6. Gdin Štifanić je vjerujem korektan čovjek, ali dio je jedne velike mašinerije za koju ja jako dobro znam kako funkcionira i znam da nema slobodu samostalnog donošenja odluka. Ja ću kao Nezavisan gradonačelnik tu slobodu imati i sa svojim ću timom za javne financije odmah izvršiti preciznu analizu Proračuna (na bazi izvršenja 31.12.2012) kako bismo utvrdili stvarno stanje te načine i rokove za konsolidaciju.
4. Smatrate li da su investicije i projekti privatnog gospodarstva također zasluge Grada kao jedinice lokalne samouprave i kako ? Ovdje navodim primjere: Histria mall, Billa, Aquapark, hotel Parentium, RiDent poliklinika i slično.
Poduzetništvo treba poticati, no jednoj jedinici lokalne samouprave prioritet moraju biti njeni mali obrtnici i poduzetnici, ne punjenje blagajni velikih korporacija. Neozbiljno je hvaliti se projektima od kojih prvenstveno profitiraju veliki dok mali obrtnici i poduzetnici propadaju, škole nam rade u smjenama, mladi odlaze živjeti drugdje ili s diplomama ne mogu do posla, roditelji voze svoju djecu s problemima u razvoju na vježbe u druge gradove, a svi naši građani uskraćeni su za hitnu pomoć. Sadašnja vlast se hvali projektima privatnika, projektima za koje nije zaslužna ili pak projektima koji ovom gradu nipošto nisu prioritet, poput golfa. Golf neka gradi privatni sektor, nama je prioritet škola.
Funkcija grada nije da se hvali poduhvatima privatnih poduzetnika već da svojim građanima osigura bolji standard! Potpuno su zanemarili škole, vrtiće, hitnu pomoć, sport, kulturu, umirovljenike, poljoprivrednike, ribare, mlade obitelji…
5. Da li je realno očekivati ostvarenje projekata starih 4 i više godina: škole Finida i Žbandaj, Peškera, južni krak zaobilaznice, parking mjesta
Što se mene i mog tima tiče, svakako jest. No, nipošto bez kvalitetnih strategija, studija isplativosti i održivosti i drugih bitnih dokumenata. I još nešto što je, čini mi se jednako važno – bez otvorene komunikacije s građanima kako bi se saznalo koje su njihove stvarne potrebe. Gradonačelnik je tu da osluškuje potrebe svojih sugrađana i onda s te razine odlučuje.
6.Što sa projektima koji su godinama najavljivani? A sad se više ne spominju? Da li imate u planu realizirati neke od njih? Ako da na koji način?
O tome ćemo razgovarati nakon što steknem uvid u stvarno stanje Proračuna.Bilo bi neozbiljno takvo što obećavati bez preciznih analiza i strategija.
7. Zadovoljni ste turizmom i turističkim rezultatima u Poreču ? Što bi poboljšali, ako bi ?
Nisam zadovoljan. Smatram kako je previše toga prepušteno slučaju, stihiji. I velikim turističkim tvrtkama. Gdje su projekti kojima se produžuje turistička sezona i kojima se malim obrtnicima i poduzetnicima stvaraju preduvjeti za cjelogodišnje poslovanje?
Mi ćemo najprije pomoći njima i to vrlo konkretnim mjerama. Tako ćemo npr. svim poduzetnicima koji posluju od 1.10 – 31.3. za taj period smanjiti najamninu za gradske prostore za 30%
8. Vaša poruka biračima:
Pozivam vas da izađete na izbore u nedjelju 2. lipnja. Nemojte dozvoliti da drugi odlučuju o vašoj budućnosti i o budućnosti vaše djece! Kao Nezavisan kandidat za gradonačelnika grada Poreča imat ću slobodu donositi odluke samostalno i raditi isključivo na dobrobit svih građana! Dajem Vam svoju riječ da ćemo vam se moj tim stručnjaka i ja odužiti pošteno i marljivo radeći za dobrobit Poreča!
Zahvaljujemo gosp. Kosiću na strpljenju i pruženim odgovorima.