Oprez pri konzumaciji školjaka i morskih jaja u Istri
Ispitivanjima Ministarstva poljoprivrede u 2009. godini na više je područja Jadrana utvrđena cvatnja fitoplanktonskih vrsta koje su uzročnici pojave biotoksina u školjkašima i drugim organizmima koji žive na dnu mora, navodi se na internetskim stranicama Ministarstva. U prilično nejasnoj obavijesti, Ministarstvo upozorava da posebnu pažnju treba obratiti na morska jaja, koja obzirom na način prehrane mogu akumulirati biotoksine, a njihova konzumacija može uzrokovati trovanje ljudi.
Naglašavaju i da toplinska obrada školjkaša i drugih morskih organizama ne uništava biotoksine, budući da su isti termostabilni. Stoga iz Ministarstva upozoravaju da se školjkaši, bodljikaši, plaštenjaci i morski puževi smiju staviti na tržište jedino iz otpremnih centara te moraju biti propisno označeni i s pratećom trgovačkom dokumentacijom, odnosno da se trebaju nabavljati isključivo na registriranim prodajnim mjestima, dok je kupnja navedenih morskih plodova izravno od sakupljača i uzgajivača vlastiti rizik potrošača.
Iza ovakvog nedostatnog i birokratskog navoda ministarstva, za istarske je potrošače zanimljiva činjenica da su trenutno zatvorena uzgajališta školjkaša u Limskom i Raškom zaljevu te u Uvali Budava. Uzgajališta će ostati zatvorena dok dva uzastopna nalaza ne pokažu da su školjke pogodne za konzumaciju. Također, na području zapadne obale Istre još je od prosinca prošle godine zabranjen izlov morskih jaja. U nalazima su se biotoksinima koji uzrokuju probavne tegobe, pridružili i biotoksini koji uzrokuju paralizu, a u većim količinama i smrt.
U Ministarstvu ipak tvrde da nema razloga za paniku, jer se analize u uzgajalištima redovno i učestalo provode. Pri tome, pak, nemaju ni procjenu količine školjkaša i ostalih organizama koji se u ugostiteljskoj i ostaloj tržišnoj ponudi nađu iz drugih izvora, a ne iz registriranih uzgajališta, unatoč konstantnim naporima ´samostalnih´ izlovljivača da se i to područje zakonski uredi. (Barkun)