Novi zahvati u okolišu: plinovod Vodnjan-Umag
Za naručitelja i investitora, tvrtku Plinacro, Studiju je izradio Institut građevinarstva Hrvatske.
U cjelovitom ju je obliku moguće vidjeti u ulaznom holu sjedišta gradske uprave Grada Rovinja,Trg Matteoti 2 u Rovinju, radnim danom od 8 do 14 sati i utorkom od 14 do 18 sati, u ulaznom holu Gradske palače Grada Umaga, ul. G. Garibaldi br. 6 u Umagu, radnim danom od 8 do 14 satu te u prostorima Upravnog odjela za održivi razvoj Istarske županije, Odsjeka za zaštitu okoliša u Puli, Flanatička 29/II, radnim danom od 8 do 14 sati.
Sažetak za javnost biti će na javnom uvidu u prostorima gradova Vodnjan, Poreč i Novigrad, te općina Bale, Vrsar, Funtana, Tar-Vabriga i Brtonigla.
Javne rasprave održati će se Gradu Rovinju, u velikoj sali Doma kulture 6. veljače 2008. u 17 sati i Gradu Umagu, u vijećnici Gradske palače 7. veljače 2008. u 17 sati.
Trasa magistralnog plinovoda Vodnjan – Umag, koja bi trebala biti sagrađena do 2011. godine prolazi područjem obuhvata navedenih općina i gradova te područjem posebnog obilježja Limski kanal i Limska draga.
Predlažemo da građani iskoriste svoje pravo na javni uvid i iznošenje primjedbi, posebno obzirom na činjenice da će tijekom pripreme i polaganja plinovoda u duljini od 71 km i širini od 13 m biti posječena i uklonjena šumska vegetacija na površini od 44,95 ha, od čega se 25,94 ha odnosi na privatne šume, da je područje planirane trase plinovoda izuzetno bogato arheološkim nalazištima i kulturnim vrijednostima te da plinovod zahvaća i zaštićeno područje Limskog kanala i Limske Drage.
U opsežnoj se Studiji (365 stranica) između ostalog navodi da je polaganje plinovoda na području Limskog kanala moguće obaviti na dva načina. Po okoliš prihvatljiviji način, bušenje tunela ispod kanala, od druge je varijante, polaganja cijevi po dnu kanala, skuplji za čak 18 milijuna kuna, odnosno 12 posto ukupne investicije te će biti zanimljivo pratiti koje će rješenje biti odabrano.
(MBM)