Neuobičajen srednjoškolski dan
Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića proslavila je svoj Dan škole u školskom dvorištu, a ta se fešta datumski poklapa s blagdanom gradskog patrona sv. Maura. U tri dana učenici trećeg razreda hotelijersko-turističkog smjera osmislili su program koji su im uz koordinaciju psihologinje Vilme Bednar pomogli osmisliti profesorice Ema Dojčinović i Blaženka Germadi.
Na školsko igralište najprije je izašla grupa navijačica, koja je predstavila svoju plesnu točku, a nakon toga je odigrana košarkaška utakmica između učenika i profesora. Rezultat je bio neriješen, možda i zato jer je ekipa profesora bila pojačana dvojicom učenika. U malonogometnoj utakmici s ekipom »gornje«, odnosno Srednje škole Mate Balote, pobijedili su učenici »donje škole« s uvjerljivih devet naprama tri. U međuvremenu je četvero crtača grafita izložilo radove na platnu na fasadu škole, iznad ulaza, što je poslužilo i kao scenografija za rock koncert. Grafiti kažu: »Škola je zakon«, »Školom do vrha«, »Školom do love«….
Na pozornici su se izmijenila dva benda, pojačana i muzičarima iz »gornje škole«. Dok je iz dvorišta odzvanjao rock and roll, dovršen je i šahovski turnir, u kojem je najbolji bio Alen Popović.
Psihologinja Bednar rekla nam je da je s prof. Tomom Njegovanom dogovorena izvannastavna aktivnost s devetoro srednjoškolaca muzičara TOŠ-a Antona Štifanića. Dakle, škola će dobiti i svoj band, a to se uklapa u program prevencije ovisnosti koji provode.
»Gornja škola« je obilježila Dan sv. Maura eko-projektnim programom. Učenici su sami birali u kojim programima žele sudjelovati, a »u ponudi« su bila predavanja u školi: od posljedica loše prehrane na zdravlje, preko predavanja o HIV-u, alkoholizmu, ekološkim problemima, klimi i uraganima, selekcioniranju otpada, do bridža kao olimpijskog sporta. Predavači su mahom bili gosti, a tek iznimno profesori. Dio učenika sudjelovao je u terenskoj nastavi – analizirali su stanje porečkih spomenika, detektirali ekološki zanimljiva mjesta na porečkoj obali, obišli Aleju glagoljaša, imanje Haber u Rovinju, porečki akvarij i Bjelolasicu. Treći dio aktivnosti odvijao se također u školi, ali u formi radionica: o materinjem jeziku, novinarska, foto, nekoliko ekoloških, izrada nakita, likovna… a nakon svega slijedila je zakuska, na kojoj je ponuđena domaća, ekološki proizvedena hrana, potom izložba radova i Power Point prezentacija eko-projektnog dana. Sve je aktivnosti koordinirala prof. Branka Kalčić. Eko-projektni dan organiziran je u svjetlu Einsteinove maksime da postoje samo dva načina kako možemo živjeti – kao da nema čuda i kao da je sve čudo.
S. MATEJČIĆ, Glas Istre