Mišićavi redovnici koji znaju isključiti bol
Legendarni i tajnoviti hram Shaolin, osnovan prije više od 1.500 godina u kineskoj pokrajini Henan, preksinoć je simbolično otvorio svoja vrata u dvorani »Veli Jože« zahvaljujući nastupu putujuće trupe Shaolin Monks of China. Približno tisuću posjetitelja se tijekom gotovo dvosatnog performansa imalo prigodu približiti načinu života u hramu, njegovoj tradiciji i osnovama religije zen budizma. Naravno, većina je iščekivala posebno atraktivne demonstracije fizičkih vještina ovih redovnika boraca – majstora kung fua, koje se temelje na jedinstvu duha i tijela.
Ležanje na sabljama
Kako je objasnio njihov učitelj, svakodnevno vježbaju ne bi li ovladali tehnikama disanja, koncentracije i kontrole protoka tjelesne energije koju nazivaju Qi, odnosno pripremili se za meditaciju te kanaliziranje mentalne i duhovne energije kroz fizičke procese tijela. Fokusiranjem energije na određeni dio tijela shaolini ga mogu učiniti nevjerojatno izdržljivim i »isključiti« bol, što su pokazali ležanjem na oštrim sabljama i čavlima, naslanjanjem na koplja i razbijanjem drvenih palica, betonskih ploča i metalnih šipki o svoje udove, glavu, leđa ili trbuh.
Točke koje su uključivale simulirane borbe raznim oružjem, od štapova do vatrenih bičeva i imitacija sablji, probijanje stakla iglom, kopiranja kretnji životinja, akrobatske i smirene tai chi pokrete, popraćene su originalnom glazbom i projekcijama hrama. Budući da su koncipirane kao priča koju povezuje razgovor između učitelja i dječaka Shamija na njegovom putu da postane redovnik, u nastupu su sudjelovala i dva dječačića, koja su i osvojila najviše simpatija publike.
Mališani iz gledališta, koji su »upijali« svaki njihov pokret, pauzu između dva dijela predstave iskoristili su za imitiranje skokova, prevrtanja i naklona koji su ih se posebno dojmili. Ni odrasli nisu sjedili čitavo vrijeme, već su se spremno odazvali pozivu i okušali u skladnoj vježbi disanja i koncentriranja energije. Tako su na tren postali aktivni sudionici aktualne europske turneje trupe Shaolin Monks of China, koja je u 13 godina posjetila 30 zemalja i održala 2.500 nastupa, koje je pratilo više od tri milijuna ljudi. Početak pak priče o ovoj mističnoj atrakciji označio je poziv austrijskog producenta i menadžera Herberta Fechtera redovnicima da se predstave na pozornicama diljem svijeta.
Život u hramu
Shaolini su u svom hramu, osim meditaciji i vježbanju koje je temelj svih poznatih borbenih vještina počevši od kung fua, posvećeni svakodnevnim poslovima, a neki od njih bave se liječenjem biljkama i tradicionalnom medicinom. Njihov način života uključuje vegetarijansku prehranu dvaput dnevno, nikad poslije podneva, te celibat. To su neki od detalja koje je publika iz Poreča i drugih dijelova Istre preksinoć mogla doznati, kao i činjenicu da su svoj dar i vještine koje su posljedica priprema temeljenih na meditaciji spremni koristiti isključivo u svrhu obrane. U tom je miroljubivom duhu na kraju demonstracije svaki od njih jednoj djevojci ili ženi iz publike poklonio bijeli cvijet.
Kristina Flegar, Glas Istre