NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

KUPOVINA ROBE PUTEM INTERNETA – Carinjenje robe iz “EU”

11060846_911452022267291_2372184039452587423_n
09.09.2015. 12:45; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / KUPOVINA ROBE PUTEM INTERNETA – Carinjenje robe iz “EU”

Sa Radio Centra:

Kada određena pošiljka iz Europske Unije može otići u carinski postupak?, Koji je ispravan način kupovine robe putem Interneta?, pitanja su slušatelja na koja smo tražili odgovore u Carinskoj upravi. Pritom smo se osvrnuli na konkretan slučaj kupljene robe putem Internetske stranice www.ebay.co.uk, pošiljki iz Nizozemske (zemlji Europske Unije) koja je stavljena u carinski postupak.Iz dopisa Carinske uprave dobili smo odgovor da se robi koja se iz trećih zemalja unosi na carinsko područje EU, mora odrediti carinski status robe, a ukoliko se utvrdi da se radi o stranoj robi izvan EU, staviti ju u odgovarajući carinski postupak. Pošiljka koja sadrži stranu robu koja nije puštena u slobodan promet u državi članici iz koje se prosljeđuje krajnjem kupcu (npr.u Hrvatsku) ili u neku drugu državu članicu, trebala bi biti praćena međunarodnim poštanskim obrascem, te žutom naljepnicom.Iz slučaja o pošiljci iz Nizozemske nad kojom se provodio carinski postupak, iz Carinske uprave navode kako je vidljivo da proizvod nije poslan iz EU (pošiljka je bila označena žutom naljepnicom koja pošti krajnjeg carinjenja signalizira da roba/pošiljka nije iz EU).U odnosu na ovaj primjer, ali i slične pošiljke, iz Carinske uprave navode kako je Služba za RGP Pošta uočila povećan broj pošiljaka koje po dokumentaciji izgledaju kao da su poslane iz zemalja Europske Unije, a zapravo se radi o narudžbama koje su vršene preko web adresa koje imaju domene u EU; tako u stvarnosti, roba dolazi iz zemalja Dalekog istoka.Iz Carinske uprave ujedno upozoravaju da na ovakav način web trgovine mogu dovesti u zabludu kupce koji, s obzirom da naručuju robu preko EU web adrese, ne obraćaju pozornost ili im nisu dostupne sve informacije o svim uvjetima kupovine, te su tako uvjereni da naručuju proizvod iz EU koji nije podložan carinjenju i pripadajućim davanjima. Na taj način, prilikom kupnje robe preko Interneta, kupci nažalost ne mogu znati da li je roba carinjena u zemljama EU ako dolazi s Dalekog Istoka, primjerice.

Cijeli odgovor na novinarsko pitanje Sektoru za carinski sustav i procedure :

Temeljem Vašeg upita o robi kupljenoj putem interneta, pristiglu u poštanskoj pošiljci iz Nizozemske, a koja je podnesena carini radi provođenja carinskog postupka puštanja robe u slobodni promet (i plaćanja pripadajućih davanja), u nastavku dajemo sljedeći odgovor:

Robi koja se iz trećih zemalja unosi na carinsko područje Europske unije mora se odrediti carinski status robe, te sukladno tome je staviti u odgovarajući carinski postupak ako se utvrdi da se radi o robi koja nema status robe Zajednice (strana roba). Postupak carinjenja se može obavljati u bilo kojoj od država članica EU, a strana se roba može kretati kroz carinsko područje pod carinskim nadzorom na propisani način, najčešće u postupku provoza.

U odnosu na poštanske pošiljke, napominjemo da je člankom 462.a Uredbe za provedbu Carinskog zakonika Zajednice (UPCZZ), koja je primjenjiva na cijelom području EU, propisano ako se roba koja nije roba Zajednice prevozi iz jednog mjesta u drugo na carinskom području Zajednice putem pošte (uključujući i pakete), carinska tijela države članice iz koje se otprema mora na pakete i prateće isprave staviti ili dati staviti naljepnicu. Izgled i tekst na naljepnici su propisani Prilogom 42 UPCZZ-a.

Dakle, kada se pošiljka koja sadrži stranu robu, koja nije puštena u slobodan promet u državi članici iz koje se prosljeđuje krajnjem kupcu u neku drugu državu članicu, trebala bi biti praćena međunarodnim poštanskim obrascem CN22 ili CN23 te „žutom naljepnicom“ iz Priloga 42 Uredbe za provedbu Carinskog zakonika Zajednice.

U odnosu na konkretni slučaj, temeljem očitovanja PCU Zagreb, CU Zagreb II, Službe za RGP Pošta koji su izvršili uvid u pošiljku za koju ste nam dostavili podatke, obavještavamo Vas da je iz predmetnih podataka vidljivo da se radi o web adresi iz UK (www.ebay.co.uk<http://www.ebay.co.uk), dok tracking number ima broj iz Nizozemske (RS248387791NL).

Međutim, predmetna je pošiljka označena „žutom naljepnicom“, koja signalizira pošti krajnjeg carinjenja da roba/pošiljka nije iz EU, kao što je i ovom slučaju učinjeno od strane carinske službe Nizozemske (sukladno članku 462.a UPCZZ). Takve su pošiljke također označene poštanskim obrascima CN22 za pismovne pošiljke i CN23 za pakete – koje su u naravi poštanske carinske deklaracije i stavljaju se na pošiljke koje se šalju u/iz trećih zemalja.

Nadalje, iz računa koji je priložen, a plaćen putem PayPal-a (Transaction ID: 56K6150378974854N), vidljivo je da je prodavač tvrtka STAR RICH INTERNATIONAL TRADING LIMITED, koja kada se unese u internetske tražilici postoji jedino na adresi Rm 304 3/F Wing Hing Indl Bldg Tsuen Wan, New Territories, Hong Kong, +852-35680601.

Iz svega navedenog je razvidno da proizvod nije poslan iz EU, nego preko Nizozemske iz Kine gdje imaju svoj ured i dodjeljuju automatski nizozemski tracking number i kao takav je podložan carinjenju.

U odnosu na ovu konkretnu ali i slične pošiljke, općenito navodimo da je Služba za RGP Pošta uočila povećan broj pošiljaka koje po dokumentaciji izgledaju kao da su poslane iz EU (Velika Britanija, Švedska, Nizozemska), a radi se o narudžbama koje su vršene preko web adresa koje imaju domene u EU, a u stvarnosti roba dolazi iz zemalja Dalekog istoka (Kina s Hong Kongom, Singapur..), a koja nije puštena u slobodni promet u nekoj od država članica EU.

Na ovakav način web trgovine mogu dovesti u zabludu kupce koji, s obzirom da naručuju robu preko EU web adrese, ne obraćaju pozornost ili im nisu dostupne sve informacije o svim uvjetima kupovine niti od kuda im stiže roba te su uvjereni da naručuju proizvod iz EU koji nije podložan carinjenju i pripadajućim davanjima.

S poštovanjem,
Mihaela Kleković
Carinska uprava Središnji ured / Customs Directorate Central Office
Sektor za carinski sustav i procedure / Sector for customs system and procedures

Print Friendly, PDF & Email