NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

IZ Buzeta: KONFERENCIJA ZA NOVINARE KLUBA VIJEĆNIKA HNS-SDP O OBJEDINJAVANJU ISTARSKIH VODOVODA

24.02.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / IZ Buzeta: KONFERENCIJA ZA NOVINARE KLUBA VIJEĆNIKA HNS-SDP O OBJEDINJAVANJU ISTARSKIH VODOVODA
752Vodovodi_se_objedinjavaju.jpg

Postupci najodgovornijih buzetskih predstavnika vlasti, u ovom slučaju gradonačelnika Valtera Flega, ne prestaju iznenađivati kako javnost, tako i predstavnike građana, vijećnike u Gradskom vijeću. U najnovijem slučaju, riječ je o ´projektu´ objedinjavanja istarskih vodovoda, koji po načinu informiranja nalikuje opskurnim političkim direktivama iz prošlosti«, istaknuo je u srijedu na konferenciji za novinare HNS-ovac Mauro Ivančić, predsjednik Kluba vijećnika HNS-SDP. Presici su bili nazočni HNS-ovi vijećnici Darko Kranjčić te Stanislav Blažević i SDP-ov vijećnik Dario Krivičić.

U oporbenom klubu vijećnika smatraju nevjerojatnim da su građani o spomenutoj ideji i o podršci buzetskog gradonačelnika tom »projektu« informirani kao o konačnoj činjenici.

– Naglašavamo da je gradonačelnik takvu odluku, a riječ je o imovini građana Istre čija se vrijednost mjeri u stotinama milijuna eura, donio samostalno, bez ikakva obrazloženja te očigledno bez znanja Gradskog poglavarstva i vijećnika, istaknuo je Ivančić.

On je, među ostalim, naglasio da od gradonačelnika Flega traže da do daljnjega povuče odluku o objedinjavanju vodovoda jer je riječ o strateškoj sirovini, vodi, za koju se u svijetu bore multinacionalne kompanije, a on je tu odluku u ime građana Buzeštine donio nelegitimno, zloupotrebljavajući svoj položaj.

– Očekujemo znanstveno utemeljenu studiju uz obrazloženje dugoročnog projekta razvoja sustava te ispriku gradonačelnika građanima zbog grube povrede osnovnih principa demokratskog upravljanja gradom i imovinom građana, rekao je Ivančić.

Oporbeni su vijećnici, istaknuo je, naglašavajući sintagmu »Buzet – grad vode« upozoravali na nepravedan položaj koji zbog strateških resursa vode ima u vodoopskrbnom sustavu. Pored zanemarivog vlasničkog udjela, odnosno učešća u upravljanju i odlučivanju, građani će zbog iznimno velikih površina vodozaštitnih zona koje su ograničavajući faktor razvoja u budućnosti imati velike gospodarske štete, a po svemu sudeći, kao i do sada, nikakav prihod. Oporbeni vijećnici također su upozoravali da u vodozaštitnim zonama, osobito u slivu Butonige, država ni nakon nekoliko desetljeća nije vlasnicima zemljišta u potpunosti podmirila obaveze zbog počinjenih šteta.

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email