Valfresco S1124

Hitna u Poreču na ‘aparatima’, u Umagu rad normaliziran

72611112011-21.jpg
11.11.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Hitna u Poreču na ‘aparatima’, u Umagu rad normaliziran

Nalaz stanja Hitne medicinske pomoći u Umagu, jedanaest dana poslije pretrpljenog šoka, je ‘b.o’. Hitna medicinska pomoć u Umagu, nakon tragične smrti žene, prosvjeda i peticije djeluje kako je djelovala i prije kritičnog dana, 1. studenog.

Stanje umaškog ‘pacijenta’ je stabilizirano a tu činjenicu potvrdio nam je i dr. Daniel Ferlin, voditelj ispostave umaškog Doma zdravlja.

– Dvojica liječnika koji su i prije bili u ekipi umaške Hitne ponovno rade pa su tijekom noći u hitnoj dežurna dva liječnika s mobilnom ekipom dok tijekom dana dežura jedan liječnik, sestra i vozač te T -2. Brojno stanje liječnika u umaškoj hitnoj pomoći vraćeno je na stanje do 31. listopada ove godine kada je u HMP radilo osam liječnika, rekao je dr. Ferlin.

Idući ponedjeljak u umaškom Domu zdravlja dr. Ferlin će imati sastanak s 14 liječnika opće medicine i jednim pedijatrom s područja Bujštine kako bi utvrdili raspored rada i dežurstva liječnika u HMP, kompatibilnog s potrebama hitne medicinske pomoći.

Potpisivanje peticije za vraćanje HMP u organizacijsko stanje kakvo je bilo u Umagu do 1. studenog se nastavlja. Aktivisti građanske inicijative i Jovana Čizmek, koja je pokrenula peticiju, tijekom prijepodneva u Bujama su prikupili više od 600 potpisa a potpisivanje peticije bit će sutra organizirano od 8 do 13 sati u Novigradu i od 10 do 12 sati u Brtonigli. Do sada je peticiju protiv reforme Hitne pomoći potpisalo oko 3 tisuće građana Umaga i Bujštine.

U porečkoj Hitnoj umjesto 26 djelatnika radi samo 15

Za razliku od Umaga Hitna medicinska pomoć u Poreču je još na ‘aparatima’. Prema najavi Valerija Drandića, od proteklog četvrtka poboljšanje rada HMP u Poreču trebalo bi se ogledati u prisutnosti jedne medicinske sestre, odnosno tehničara u prostorijama HMP tijekom noći.

Kako smo neslužbeno čuli u HMP Poreč, sestra ili medicinski tehničar su prisutni u noćnom dežurstvu kao djelatnici porečkog Doma zdravlja no ne kao članovi HMP. Na raspolaganju nemaju ni vozača pa ukoliko je ekipa hitne pomoći na terenu sestra, odnosno tehničar, mogu samo obavijestiti centar 112 koji će pozvati u pomoć najbližu ekipu HMP.

Tijekom 24 sata u porečkoj HMP prisutne su trenutno dvije ekipe T -1, liječnik, sestra odnosno tehničar i vozač te od četvrtka, noću jedna sestra odnosno tehničar. Prema dostupnim nam podacima, budući u Poreču još nema javne komunikacije oko problema s HMP, do početka reorganizacije službe, u HMP Poreč bilo je prisutno 26 osoba a po novom sustavu samo ih je 15.

Hoće li i u Poreču doći do poboljšanja uvjeta rada djelatnika HMP nema informacija no neslužbeno smo saznali da bi tijekom idućeg tjedna trebali biti organizirani sastanci nadležnih za zdravstvo u Županiji i HMP na kojima bi trebala hitna medicinska pomoć i u Poreču biti ‘skinuta s aparata’ za oživljavanje.

Ministarstvo za Istru izdvaja dodatnih 7,9 milijuna za 32 tima više nego prije reforme

Tijekom dana novim se priopćenjem oglasio i ministar zdravstva Darko Milinović navodeći da je Ministarstvo osiguralo dodatni novac za financiranje timova hitne pomoći u Primosko-goranskoj i Istarskoj županiji.

– U Primorsko goranskoj županiji će mrežu hitne medicine HZZO financirati sa 11,5 milijuna kuna više na godišnjoj razini nego do sad i to za ukupno 47 timova više: 22 tima s doktorom, 25 timova s medicinskim sestrama ili tehničarima. Dobit će i 9 potpuno opremljenih vozila te su jedini uz Dubrovačko- neretvansku županiju koji su dobili toliki broj vozila.

U Istarskoj županiji će mrežu hitne medicine HZZO financirati sa 7,9 milijuna kuna više na godišnjoj razini nego do sad i to za ukupno 32 tima više: 27 timova s doktorom, 5 timova s medicinskim sestrama ili tehničarima i dobit će 7 potpuno opremljenih vozila.

Mrežu donosi ministar zdravstva i socijalne skrbi, a Županija je odgovorna za njezino provođenje. Upravo iz tog razloga su Županije i bile uključene u pripremi mreže te su još u veljači 2011. godine dostavile za područje svojih Županija mišljenje u pisanom obliku kako slijedi:

Primorsko – goranska županija je za područje otoka Krka predložila citiram: „Jedan Tim 1 (liječnik, medicinska sestra, vozač), što smo prihvatili.

Istarska županija je za područje svoje županije predložila citiram: „Sedam punktova Tima 1 – Pula (2), Umag, Pazin, Rovinj, Poreč, Labin, Buzet i jedan punkt Prijavno-dojavne jedinice što smo prihvatili.

Upravo je na osnovu prijedloga županija ministar donio mrežu hitne medicine. Ministar nije mogao predvidjeti da će županije prestati financirati dodatnu razinu zdravstvene zaštite koju su do sada pružali svojim građanima, te zbog toga moraju preuzeti i odgovornost. (DM/iPress)