VALFRESCO 1224 S

Gasi se Veletržnica ribe u Rijeci: radnici na ulicu, riba nazad na sivo tržište

07.06.2012. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Gasi se Veletržnica ribe u Rijeci: radnici na ulicu, riba nazad na sivo tržište
766veletrznica-rijeka.jpg

Veletržnica ribe Rijeka prestala je poslovati, jednoglasnom odlukom skupštine društva. Nakon pet godina od svečanog otvaranja prve burze ribe s ove strane Jadrana, u čije je opremanje i pokretanje uloženo preko deset milijuna kuna, time je neslavno propao pokušaj da se uspostavi organizirana trgovina ribom i stane na kraj sivoj ekonomiji u tom sektoru.

Burza ribe, čiji su osnivači ministarstvo poljoprivrede, Grad Rijeka, Primorsko goranska županija i četiri ribarske zadruge od samog početka poslovanja nije ispunjavala zadane ciljeve . U novouređenoj zgradi na području bivšeg Torpeda najmanje se trgovalo ribom, u umjetno održavanje Veletržnice na životu u međuvremenu su ulupani milijuni kuna osnivača, a jedini rezultat su gubici u još neutvrđenom iznosu kao i dug prema poreznoj upravi od oko pola milijuna kuna, nastao najvećim dijelom za vrijeme direktorovanja sadašnjeg pomoćnika ministra mora Nikole Mendrile , zbog neprijavljivanja prihoda od potpora osnivača te drugih propusta u poslovanju. U takvim okolnostima, osnivači su, sa zakašnjenjem od nekoliko godina, zaključili kako daljnje poslovanje više nije moguće pa su odlučili kako Veletržnica prestaje s radom, iako, barem za sad, poduzeće nije likvidirano. 

– Problem je u hrvatskom tržištu ribe koje nije uređeno. Dogodilo se ono što sam osobno predviđao, jer se s projektom Veletržnice krenulo kao u gradnju kuće od krova, pri čemu se zaboravilo na temelje i četiri kata. To su infrastruktura, pristaništa, iskrcajna mjesta, hladnjače, transport i još niz drugih preduvjeta da bi ona mogla funkcionirati. Tržištem ribe u Hrvatskoj vlada mobitel i dok se proizvođači ne udruže i organiziraju tako će i ostati. Koliki su gubici veletržnice znat će se tek nakon revizije poslovanja, rekao je nakon Skupštine pomoćnik ministra poljoprivrede Ljubomir Kučić , koji je na pitanje hoće li se stvari promijeniti ulaskom u EU dao jasan odgovor:

– Neće. Moramo sami napraviti reda u svojoj kući.

Burza je s poslovanjem prestala zbog malog prometa ribom i loše financijske situacije, objasnio je riječki gradonačelnik Vojko Obersne l.

– Obistinila su se predviđanja da se s burzom krenulo prije sređivanja tržišta ribom i donošenja potrebnih zakona. U ovakvim okolnostima Veletržnica ne može poslovati. Ne ide u likvidaciju ali treba utvrditi gubitke i vidjeti što i kako dalje, rekao je Obersnel.

Veletržnica će biti nužan preduvjet za trgovanje ribom kada Hrvatska uđe u EU, suprotno pomoćniku ministra smatra vršitelj dužnosti Primorsko-goranskog župana Vidoje Vujić .

– U sadašnjim okolnostima, međutim, nije samoodrživa. Veletržnica nije stvorena da stvara profit, već da poveže prodavatelja i kupca. Tu ulogu do sad nije ispunila, ali mislim da ćemo u roku od tri mjeseca raščistiti dugovanja i krenuti novim smjerom, kazao je Vujić koji je na pitanje o visini gubitaka odgovorio kako smatra da su daleko veći od onoga što se iz izvješća o poslovanju može iščitati, no nije nagađao koliki bi mogli biti. 

Pred održavanje Skupštine direktorica Dolores Margan Kastrapeli podnijela je ostavku na svoju dužnost, što su članovi skupštine prihvatili, te za privremenu upravu, odnosno direktora imenovali Milana Stanića. Bivša direktorica prestanak poslovanja Veletržnice nazvala je izravnim poticajem sivom i crnom trgovanju ribom.

Privremena uprava od članova je skupštine dobila zadaću pripremiti izvješće o stanju poslovanja Društva za prošle dvije godine, utvrditi financijsko stanje, okončati tekuće poslove, naplatiti potraživanja, platiti vjerovnike, ali i otpustiti radnike sukladno njihovim Ugovorima o radu i Zakonu o radu.

Autor: Marinko Glavan, Novi list