Europsko juniorsko prvenstvo u plivanju na otvorenim vodama – Italija prvak Europe

06.07.2009. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Europsko juniorsko prvenstvo u plivanju na otvorenim vodama – Italija prvak Europe

Reprezentacija Italije osvojila je naslov ekipnog juniorskog prvaka Europe u daljinskom plivanju u otvorenim vodama na dionici dugoj tri kilometra. U vodama pred Porečom, sa startom i ciljem na plaži Pical, Talijani su jučer prijepodne po ne baš povoljnim uvjetima za plivanje, u valovitom moru i po dosta snažnom vjetru, bili najbolji ispred drugoplasirane Francuske i trećeplasirane Njemačke. U konkurenciji 12 zemalja solidno sedmo mjesto zauzela je Hrvatska.
Poredak: 1. Italija, 2. Francuska, 3. Njemaška, 4. Velika Britanija, 5. Spanjolska, 6. Rusija, 7. Hrvatska, 8. Slovenija, 9. Portugal, 10. Ukrajina, 11. Izrael, Grčka diskvalificirana.

Nakon ekipne utrke juniorskog EP-a održana je i treća ovogodišnja utrka europskog LEN kupa na dionici od deset kilometara koja je okupila 20 plivača i 18 plivačica. U muškoj konkurenciji pobijedio je 24-godišnji Nijemac Christian Reichert koji je dionicu preplivao za 1:57.52 sata, stigavši na cilj s 22 sekunde prednosti pred drugoplasiranim 18-godišnjim Belgijancem Brianom Ryckemanom i 48 sekundi prednosti pred trećeplasiranim 23-godišnjim Francuzom Sebastienom Fraysseom.
Na ovom plivačkom maratonu okušala su se i dva hrvatska plivača, iskusni 38godišnji Hvaranin Aleksandar Tompa i pet godina mlađi Siščanin Marko Rafaj, no obojica su ostali bez plasmana.
U ženskoj konkurenciji, u kojoj Hrvatska nije imala svojih predstavnica, nakon uzbudljive i neizvjesne završnice slavila je 19 godišnja Slovenka Tea Zupan s vremenom 2:10.21 sat, sa svega dvije sekunde prednosti pred 24-godišnjom Njemicom Ginom Mohr i sedam sekundi prednosti pred trećeplaslranorn 28-godišnjom Čehinjom Janom Pechanovom.