NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Dr. Zoran Zoričić sa porečkim srednjoškolcima u Mjesecu borbe protiv ovisnosti 2015.

20151119_191801
26.11.2015. 18:57; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Dr. Zoran Zoričić sa porečkim srednjoškolcima u Mjesecu borbe protiv ovisnosti 2015.

Dana 19.11.2015. godine u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti (MBO) u prostorijama Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića održan je okrugli stol na kojem je  gostovao je Dr. Zoran Zoričić, stručnjak za alkoholizam i druge ovisnosti , zaposlen kao psihijatar u bolnici Sestre milosrdnice u Zagrebu. Na okruglom stolu  su prisustvovali:  roditelji i  učenici prvih i drugih razreda, novinarska grupa i organizatori okruglog stola, školska psihologinja Vilma Bednar  i grupa učenika „Together-e“ i predstavnica Zdravog grada Poreč, psihologinja Sandra Milotti Ašpan.

Dolazak dr. Zoričića i ove je godine dio porečkog programa Zajedno protiv ovisnosti kojeg koordinira Zdravi grad Poreč i gradsko Povjerenstvo zajedno protiv ovisnosti.

Nakon kratke prezentacije na temu Alkohol i mladi i prikaza rezultata istraživanja o  konzumaciji alkohola među srednjoškolcima, psihologica Vilma Bednar, prepustila je riječ Dr. Zoričiću. On je u svom uvodnom djelu istaknuo  tri ključna područja kojima se treba posebno posvetiti u odgoju mladih. Prvo  je područje – spolnost i formiranjem spolnog identiteta. Drugo je područje – odnos prema autoritetu,prvenstveno roditeljskom, ali i drugim autoritetima jer ako se previše nameće, s pozicije moći, može izazvati suprotne efekte, inat, otpor mlade osobe.  Treće područje, kojem su usmjereni adolescenti je stvaranja slike o sebi te oni u međusobnim relacijama preuzimaju razne uloge, propitujući tu sliku, svoj identitet. Da bi se smanjio rizik od opijanja i alkoholizma i rizik od drugih ovisnosti treba razvijati stabilnost u sva tri područja, te je u tome jako značajna  i odgojna uloga škole. Preventivni programi u školama bi trebali biti usmjereni  na jačanju potencijala u mladoj osobi, njihovih socijalnih kompetencija i emotivne stabilnosti. Većina mladih konzumira alkohol i droge kako bi dokazali zrelost, ali zapravo dokazuju nezrelost. Učenike je na okruglom stolu, najviše zanimalo područje tretmana i liječenja alkoholizma, te su u tom pravcu i postavljali pitanja. Saznali su, da je alkoholizam više raširen među muškom populacijom, ali  i da su žene spremnije sudjelovati  uz partnera  u procesu liječenja, koji traje i do tri godine. Muškarci, kada je u pitanju partnerica – ovisnica, kraće  sudjeluju u tretmanu, jer nemaju strpljenja i žele sve odmah riješiti. Također su saznali da osoba koja je  izliječena od alkoholizma i apstinira,  može ponovo  i sa 1 čašom pića postati alkoholičar, jer nije problem u toj 1 čaši , već njenom planu da se vrati na stare navike.  Učenici i roditelji  su aktivno postavljali  pitanja vezana  uz uzroke i načine  kojima se mogu boriti protiv alkohola, o posljedicama za zdravlje nakon dugog konzumiranja alkohola , granicama ulaska u ovisnost, dužini i uspješnosti liječenja.

Diskusija na okruglom stolu, potvrdila je zainteresiranost i roditelja i učenika za temu „Alkohol i mladi“, a posebna značajka je bila što su se mogle saznati informacije iz prve ruke.

Drugog dana, tj. 20 11. 2015. Dr. Zoran Zoričić je predavanje na  temu –Ovisnosti o alkoholu i kockanju održao za  40- tak učenika  drugih razreda škole. Nakon predavanja učenici su imali mogućnost da od vrsnog stručnjaka dobiju odgovore na razna pitanja, kojima su propitivali svoje vrijednosti , stavove i  istinitost  pojedinih informacija, poruka vezanih uz konzumaciju pojedinih sredstava ovisnosti. O  gostovanju dr Z. Zoričića i novim spoznajama, učenici su snimili radio emisiju koja će biti  na rasporedu Radio Centra , u četvrtak, 26. 11. 2015.

/ napisao učenik IV. htt Radin Rendy/

Print Friendly, PDF & Email