Bit će manje ulja zbog previše kiša
Berba maslina u punom je jeku. Maslinari koriste svaki dan bez kiša kako bi na vrijeme pobrali masline. U maslinicima Igora Kocijančića iz Kaštelira, jednog od najvećeg proizvođača ulja, do sada su pobrali 17 tona ploda, a očekuju ukupan urod od 33 do 35 tona, slično kao i lani. Urod je deset posto manji, ali su na rod došli mladi nasadi, pa će količine ploda biti slične. Ukupno imaju oko pet tisuća maslina, a planiraju posaditi još oko tisuću stabala.
Međutim, ulja će zbog niskih radmana biti manje nego lani kada su proizveli 5,5 tisuće. Ove će se sezone proizvesti od 4,5 do pet tisuća, još je teško točno reći. Radmani su do sada bili tek deset ili manje posto. Kiše su plodove napunile vodom, tek nakon što je zapuhala bura zadnjih dana, dobiva se 13,5 posto ulja. "Lani smo već na početku berbe imali radman 11", veli Kocijančić.
Berbu su započeli rano, 12. listopada kako bi je na vrijeme dovršili, a brat će još oko sedam dana. Budući da imaju puno maslina ne žele da na završetku berbe masline budu prezrele. Od 30 do 40 posto ovog ekstra djevičanskog ulja prodaju na austrijskom tržištu, a ostalo kod kuće u konobi po sto kuna uključujući PDV. Sve je ulje monosortno, pa imaju lecino, istarsku bjelicu i maurino izrazito voćnog okusa.
- Potrošači su počeli učiti koje je ulje zdravo i kvalitetno, pa se više ne prestraše kada probaju pikantno ulje, veli Kocijančić. Ujedno upozorava na problem prodaje ulja na crno, po štandovima. "Prestrašili bi ste se kada bi znali koliko se ulja otkupi u Dalmaciji za 30 kuna i ovdje proda za 100 kuna po štandovima bez PDV-a i s etiketom istarskog ekstra djevičanskog ulja," upozorava Kocijančić. Smatra da bi inspekcije trebale temeljitije kontrolirati prodaju po štandovima, odnosno upućivati uzorke takvog ulja na analizu kako bi se vidjelo je li to doista ekstra djevičansko.
"U interesu je države da se naplati PDV, a time bi zaštitila i nas proizvođače koji legalno poslujemo". smatra maslinar.
J. ORLIĆ, Glas Istre