Amandmani nezavisnog vijećnika Steve Žufića na Prijedlog proračuna za 2017. godinu Grada Poreča-Parenzo
Ukupno 7 amandmana na slijedeće teme:
- osnivanje Muzeja ribarstva i mora Poreštine,
- Projekt “La mula de Parenzo”,
- izrada studije Produženje turističke sezone,
- izrada idejnog rješenja za proširenje sportske lučice Poreč,
- uređenje parkirališta na Gradskom kupalištu,
- prva faza – popločenje gradske rive od suda do izvlačilišta i
uređenje plaže Rivetta
Amandman br. 05
Muzej ribarstva i mora Poreštin
Obrazloženje (amandman br 5. ):
Dana 15. lipnja 2016 godine predsjednik GV-a zaprimio je moju inicijativu za osnivanje Muzeja ribarstva i mora u Poreču (KLASA: 011-01/16-01/50 URBROJ: 2167/01-07-16-1), koju je istoga dana uputio na razmatranje Gradonačelniku, nadležnim upravnim odjelima Grada i Zavičajnom muzeju Poreštine.
Budući sam na 34. sjednici GV-a od predsjednika Jakusa dobio informaciju “da se o inicijativi očitovao Zavičanji muzej Poreštine, te da će se inicijativa realizirati kada se za to steknu uvjeti”, predlažem amandman
da se u proračun za 2017 godinu uvrsti stavka
Izrada studije za Muzej ribarstva i mora Poreštine,
kojim bi se osigurali uvjeti (na koje se poziva predsjednik Jakus u svom odgovoru) da se već u narednoj godini počne raditi na realizaciji inicijative o otvaranju Muzeja ribarstva i mora Poreštine.
Predloženi iznos od 100.000 kuna predlažem da se skine sa aktivnosti Restauracije, izložbe i istraživanja muzejske građe, Izvor 5 pozicija 323 – Rashodi za usluge, iz razloga što je u proračunu za 2016. godinu za tu poziciju bila predviđena stavka u iznosu 275.375 Kn, a rebalansom je ta stavka umanjena za 177.455 Kn, te je u tekućoj godini za tu namjenu potrošeno svega 79.920 Kn. Stoga smatram da je predviđen iznos za ovu godinu od 329.600 Kn pretjeran, te predlažem da se dio tih sredstava iskoristi za izradu Studije za Muzej ribarstva i mora Poreštine.
Amandman br. 06
Projekt “La mula de Parenzo” i njegova turistička valorizacij
Obrazloženje (amandman br 6. ):
U Proračunu za 2015. i 2016. godinu je pod “ostale potrebe u kulturi” planirano po 100.000 Kn za provedbu projekta Skulptura La Mula de Parenzo.
Na žalost, niti u 2015. niti u 2016. godini Grad Poreč-Parenzo nije apsolutno ništa napravio da se ta inicijativa i realizira, a kod izvještaja o realizaciji proračuna te su se stavke navodile sa 0 Kn realizacije.
Obzirom da je ne uvrštavanjem ove inicijative u Prijedlog proračuna za 2017. godinu vladajući IDS, očito, odustao od postavljanja skulpture “La mula de Parenzo”, podnosim amandman kojim će se spriječiti da ova vrijedna inicijativa otiđe u zaborav.
Podsjećam da inicijativa za postavljanje skulpture (i više od toga) postoji već godinama, a pokretale su ju:
− Udruga Parenzana,
− gospodin Drago Orlić (koji je čak prikupljao novac za njenu realizaciju), te
− Rotary klub
Projektom “La mula de Parenzo” i njegovom turističkom valorizacijom potrebno je poraditi na određivanju najfrekventnije lokacije u gradu (Riva ili Trg slobode) za postavljanje skulpture, kao i osmišljavanju posebnog programa turističke valorizacije – pjesme po oštarijama, na brodovima, na rivi, cd-i, kartuline, male skulpture, mala monografija, nazivi, ulica La Mula de Parenzo i slično.
Amandman br. 07
Produženje turističke sezone (izrada studije)
Obrazloženje (amandman br 7. ):
Problem prekratkog turističkog poslovanja i visoka koncentracija turističkog poslovanja u par turističkih mjeseci veliki je problem za male poduzetnike i za građane Grada Poreča.
Taj problem treba riješiti (kontinuirano rješavati, boriti se sa tim problemom, nastojati mijenjati stanje). Ne možemo se miriti sa takvim stanjem jer:
− Mali poduzetnici u turizmu i drugi (koji su direktno ili indirektno vezani za turizam) ne mogu uspješno poslovati samo par mjeseci intenzivno radeći, a sve ostale mjesece u godini ostvarivati same troškove
− Građani, posebno oni koji su vezani za sezonsko poslovanje sa tako izraženom sezonalnošću turističkog poslovanja, ne ostvaruju dovoljno prihoda i imaju ozbiljne probleme sa svojom egzistencijom
− Takvo poslovanje nije perspektivno za mlade ljude koji bi se u turizmu zapošljavali, otvarali svoja poduzeća ili obrte i ostvarivali egzistenciju u svome gradu i to kao poduzetnici i zaposleni građani koji dobro žive od turizma. Sezonsko poslovanje to ne omogućava
− Sezonalnost poslovanja ne opravdava zauzimanje i angažiranje ogromnih resursa od turizma ili koji su izgrađeni za turizam (od obala i zelenih površina, do infrastrukture svih vrsti i komunalnih servisa svih vrsti, sportskih objekata i sadržaja i sl.) jer ti resursi stoje veliki dio godine neiskorišteni, zamrznuti, van funkcije
− Poslovanje samo ljetnih mjeseci pretvara naš grad u gospodarski mrtav grad gotovo šest mjeseci, što je s obzirom na resurse koje imamo – neopravdano i neprihvatljivo
− Sezonsko poslovanje je nedovoljno da bi turizam snažno djelovao na porast BDP-a grada Poreča koji je sada jedva oko 15.000 EUR po glavi stanovnika. Moramo više iskoristiti potencijale koje imamo da bi uz sve ostalo povećali ukupan standard života, a osnovni pokazatelj je BDP za koji bi trebali težiti da ga u kraćem vremenskom periodu dignemo na barem 25.000 EUR po glavi stanovnika (što je još uvjek ispod prosjeka EU)
Izrada stručne studije o Produženju turističke sezone u Poreču, dala bi nam odgovore na pitanja kako angažirati naše turističke resusrse u cilju produženja turističke pred i po sezone, sa intencijom da u skoroj budućnosti ostvarimo cjelogodišnju turističku aktivnost i poslovanje.
Amandman br. 08
Proširenje sportske lučice i osiguravanje molova za domaće barkajole
(izrada idejnog rješenja – plivajući molovi i sl.)
Obrazloženje (amandman br 8. ):
Sramota je da Grad Poreč-Parenzo toliko ne brine o vlasnicima baraka i onima koji bi htjeli imati barke, ali ju ne mogu imati jer je nemaju gdje vezati. Također, postojeći su vezovi toliko skučeni, a barke toliko stisnute (nagurane jedna do druge) – da se (prilikom lošeg vremena) međusobno udaraju i na taj način oštečuju.
Poreču hitno treba 100 vezova i to:
− ili na način da se dio komercijalne marine (možda i cijela komercijalna marina) prenamijeni u sportsku lučicu,
− ili da se postave novi vezovi, a najlakše je sve to iskombinirati sa pontonskim vezovima koji se mogu (ako treba) i seliti.
Izradom idejnog projekta proširenja sportske lučice, napravio bi se prvi korak u rješavanju tog problema koji muči naše građane.
Amandman br. 09
Uređenje parkirališta na Gradskom kupalištu
Obrazloženje (amandman br 9. ):
Gradsko kupalište je jedno od najfrekventnijih mjesta u gradu i to ne samo kao gradska plaža (kupalište) već i kao:
− rekereacijska zona,
− igralište za djecu,
− šetnica,
− komunikacija sa hotelima (turističkim naseljima) i sl.
Stanje parkirališta u šumici (koje Usluga redovno naplaćuje) i oko njega, u kišnim periodima je očajno:
− blato kod kućice bivše recepcije (prostorije MO A. Butorac pored boćališta) nahrupi na cestu,
− sa ceste se ulijeva u zaljev te se taloži na njegovom dnu (u tom se zaljevu osim naših građana i turista iz privatnog smještaja, kupaju i naša djeca – polaznici Ljetnog kampa u organizaciji Grada Poreča-Parenzo),
− automobili (a i ljudi) se “valjaju” u tom blatu i nastaje jedna šporkicija neviđenih razmjera, koja se razvlaći (blato) do pola Novoga naselja. Sramota.
Potrebno je riješavati infrastrukturu i u gradu Poreču, gdje je doslovno koriste stotine tisuća ljudi, a ne samo po prigradskim mjesnim odborima. Stoga predlažem da se sredstva predviđena u proračunu za 2017. godinu za raskrižje Vlašića – Vrsarska, preusmjere na rješavanje ovog “gorućeg” problema koji već dugi niz godina čeka na sanaciju, a da se raskrižje Vlašića-Vrsarska realizira godinu dana kasnije, proračunom za 2018. godinu.
Amandman br. 10
Rekonstrukcija gradske rive (I faza):
Popločenje djela Rive sa urbanom opremom i parkingom kod suda
od suda do izvlačilišta
sa uredjenjem obale i pristupa vezovima
Obrazloženje (amandman br 10. ):
Ovim amandmanom ne predviđam nikakvo smanjenje/povećanje stavki u proračunu, nego obzirom da nije definirano koji će se dio rive rekonstruirati, smatram da je dio od zgrade suda do izvlačilišta za čamce sa uređenjem obale i pristupa vezovima najhitnije za početak rekonstrukcije cijele rive.
Rekonstrukciju tog dijela treba napraviti na način da se osmisle mjesta i sadržaje
− za djecu,
− za ribare,
− za ribiče,
− za barkajole,
− za naše građane.
Cilj je vratiti naše ljude na našu Rivu i vratiti tradiciju života i funkcioniranja grada na Rivi. Postoje inicijative i sadržaji koji se mogu razvijati, ali ne treba bježati od naše prošlosti, od naše tradicije, od naših građana. Sve je to i u korist turizma jer ako riva živi i funkcionira nije samo mjesto beskonačnog šetanja već se dešavaju i razni događaji koji čine Rivu mjestom primorskog života svojih građana, a samim time i atraktivnim mjestom za boravak i šetnju turista.
Posebno treba vratiti na rivu stoljetnu tradiciju naših ribara i našega ribarstva što je vjekovima bila jedna od okosnica života Poreča. Uz određene funkcije koje bi se vratile, uz mjesto druženja, uz mjesta koja evociraju našu ribarsku tradiciju – treba na više mjesta osmisliti i obilježja koja će ovaj grad povezati sa našom poviješću, sa našom tradicijom. Vijale i riva prema mandraču se mora osmisliti kao mjesto druženja naših građana, starijih i mlađih sa djecom, uključivši parkić kod suda i sadašnji prostor na kojem se nalaze štandovi. Tu treba biti prostor:
− da se “more hititi na gradele par sardel”,
− prostor za čišćenje ribe uz more i
− sl. prostori i uređeni djelovi koji će privlačiti naše građane, da se more “hititi koja briškula”, da se građani druže, da majke sa djecom imaju svoje sadržaje i sl.
Taj dio gradske rive trebao bi biti mjesto na kojem će se domaći ljudi (od najmlađih do najstarijih) cijeli dan moći družiti, rekreirati i odmarati. Mi smo mediteranski grad – svi na Rivu!
Amandman br. 11
Uređenje plaže Rivetta
Obrazloženje (amandman br 11. ):
Ovim amandmanom ne predviđam nikakvo smanjenje/povećanje stavki u proračunu, nego obzirom da nije definirano koje će se plaže uređivati predviđenim sredstvima, smatram da je plaža Rivetta koja se nalazi u samom centru grada i starogradske jezgre, te uz koju se proteže šetnica, područje koje, pod hitno, treba obuhvatiti ovim uređenjem.
Rivetta je gradsko kupalište, a kada bi se uredilo moglo bi postati dodatna atktrakcija našega grada, jer je poznato da su upravo kupališta u gradovima, a Rivetta se nalazi u starogradskoj jezgri, velike atrakcije u poznatim gradovima na Mediteranu. Rivetta je i tradicionalno kupalište građana Poreča, Porečanki i Porečana sa Marafora, Pusterle i Prodola.
Rivetta je, također, jedno od jedinstvenih mjesta u ovom djelu Jadrana i šire sa fantastičnim pogledom na more prema zapadu i sa fantastičnim pogledom na zalazak sunca koje doslovno kao da pada u more na svom zalasku. To je slika koja privlači stotine turista, koji dolaze na to mjesto da bi fotoaparaom zabilježili taj fantastični zalazak sunca. Nijedan istarski grad (a i šire) nema takav pogled zalaska sunca sa prekrasnom slikom grada, otoka Sv.Nikola, otočića Barbaran sa svjetionikom i mora… mora… mora … sve do Venecije. Jedinstveno mjesto koje se može vrlo kvalitetno marketinški valorizirat kao – priču o zalasku sunca u Poreču.
Stoga amandmanom predviđam da se unutar planiranih 2,000.000 Kn za uređenja plaža izdvoji iznos od 400.000 Kn, kojim bi se već ove godine započelo sa uređenjem ove gradske plaže i potencijalne turističke atrakcije.
STEVO ŽUFIĆ
Nezavisni vijećnik (NLRK)