Istarska je policija u protekloj godini evidentirala 555 kaznenih djela gospodarskog kriminala što je, prema statistici, 83 posto više u odnosu na 2010. godinu. Ukupna utvrđena materijalna šteta je 118 milijuna kuna.
Najčešća kaznena djela bila su krivotvorenje službenih isprava (127), računalne prijevare (65) te zlouporaba položaja i ovlasti (49). No, rast bilježe i utaja poreza te nesavjesno gospodarsko poslovanje i prijevara u gospodarskom poslovanju.
Načelnik Odjela gospodarskog kriminaliteta PU istarske Robert Zenzerović pojašnjava kako je riječ o porastu broja evidentiranih kaznenih djela kao rezultat dovršetka nekih od dugotrajnih istraga započetih tijekom ranijih razdoblja, a ne porastu samog gospodarskog kriminaliteta.
– Broj zaprimljenih predmeta na godišnjoj razini uglavnom se kreće oko 400, a o samoj težini i opsegu slučaja ovisi brzina njegovog rješavanja, odnosno utvrđivanja činjeničnog stanja, koje će poslije odvjetništvu omogućiti daljnje procesuiranje, kaže Zenzerović.
Kaznena djela iz domene gospodarskog kriminala najčešća su u uslužnim djelatnostima, građevinarstvu i drugim djelatnostima gdje se raspolaže gotovim novcem, no istrage su u protekloj godini bile usmjerene i na suzbijanje financijskih malverzacija u poslovanju s nekretninama i pranje novca te na poslovanja jedinica lokalne samouprave i javnih ustanova te zaštitu industrijskog vlasništva i autorskih prava.
Od značajnijih dovršenih istraga koje su rezultirale podizanjem kaznenih prijava u protekloj godini izdvojio je slučaj Končar – Cetinski i malverzacije nekretninama ´teške´ oko 73 milijuna kuna, te prijavu protiv Glasa Istre, odnosno Željka Žmaka i Dražena Žmaka zbog zlouporabe položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju kojim su, samo neplaćanjem poreza i doprinosa, državni proračun oštetili za najmanje 11 milijuna kuna.
Od dovršenih istraga u javnim poduzećima i jedinicama lokalne uprave tu je pronevjera 111 tisuća kuna u JVP i DVD Umag od strane Roberte Grando Kozlevac, sklapanje štetnih ugovora u Sportskoj zajednici Grada Poreča i slučaj komunalnog poduzeća 6. maj iz Umaga čiji je bivši direktor Ivica Martinis kazneno prijavljen zbog nesavjesnog poslovanja kojime je poduzeće oštetio za oko 200 tisuća kuna.
Policija okončala istrage, čekaju se USKOK i DORH
Što se tiče prijava zbog sumnji u nezakonito poslovanje koje još čekaju svoj rasplet, poput slučaja Manjgura, Pula Non Stop, odlagališta otpada Valmarin, imenovanja pročelnika upravnih odjela u Gradu Puli, rekonstrukcije pulske obilaznice, Hrvatske poštankse banke, nepravilnosti pri izgradnji dvorane Žatike, nezakonitosti i posredničke provizije za kupnju zemljišta na Facinki, Zenzerović kaže kako je policija obavila izvide o čemu su izvješća dostavljena nadležnim odvjetništvima i USKOK-u koji odlučuje o daljnjem procesuiranju te stoga ne može iznositi detalje.
Odjel za gospodarski kriminalitet istraživao je, kaže Zenzerović, i poslovanje županije te gotovo svih gradova i općina što po nalogu odvjetništva i prema nalazima državne revizije, a što po raznim prijavama zbog sumnji u protuzakonita poslovanja. – U većini slučajeva nisu utvrđeni elementi kaznenog djela. Najviše je bilo riječ o nenaplaćivanju potraživanja te kršenju odredbi Zakona o javnoj nabavi o čemu se izvješća upućuju na nadležne inspektorate i druge institucije s kojima svakodnevno usko surađuju. Važno je reći da i u slučajevima u kojima su utvrđene nepravilnosti no, ne i elementi kaznenog djela, pokušavamo iznaći način da se ipak sankcioniraju i procesuiraju po prekršajnoj odgovornosti, zaključuje Zenzerović. (iPress)