NEWS

Zašto Miletić, Petrović i Prenc za školu Veli Vrh troše 40 posto više našeg novca?

26.03.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Zašto Miletić, Petrović i Prenc za školu Veli Vrh troše 40 posto više našeg novca?
576normal_26032009-81.jpg

Grad Pula nije prihvatio projekt prema kojem bi OŠ Veli Vrh s pripadajućim sadržajima koštala 51 milijun kuna, odnosno 40 posto manje od sadašnje procjene od 73,3 milijuna kuna, kao ni primjenu tehnologije kojom bi se u gradnji uštedjelo 40 posto vremena, dok bi ušteda energije tijekom životnog vijeka zgrade u potpunosti pokrila trošak izgradnje, kaže Pjer M. Veličković iz Zagreba, proizvođač SQE elemenata, novog tehničkog rješenja u izgradnji armirano-betonskih konstrukcija patentiranog u 68 zemalja svijeta.

– Kad se dogodio nemili događaj s OŠ Veli Vrh, pomoćnica ministra obrazovanja Dijana Vican predložila mi je da prezentiram mogućnost primjene tehnologije na izgradnji nove školske zgrade i primarnih sadržaja u Puli. U suradnji s arhitektonskim timom izradili smo projekt škole, ali na natječaju nismo zadovoljili navodno zbog banalne greške – nenumeriranih stranica u knjižici objekta, pojašnjava Veličković. Nakon što je izabrano idejno rješenje projektnog ureda Randić-Turato, kontaktirao ih je i ponudio sve informacije o primjeni tehnologije, upoznavši ih sa znatno manjim troškovima izgradnje i kasnijom uštedom energije, ali je unatoč svim EU direktivama o uštedi energije u javnim zgradama, ipak odlučeno da se koristiti zastarjela klasična metodu gradnje, koja ne omogućava nijednu od nevedenih ušteda.

– S obzirom da se radi o jako skupom objektu, nije se smjela zanemariti preporuka EU o primjeni pasivnih tehnologija kod izgradnje javnih zgrada. Kome i zašto ta preporuka nije odgovarala? Razlog tome možete naći u interesnoj sprezi investitora – pojedinaca iz gradske uprave, projektanata i unaprijed određenih izvođača radova – građevinskog lobija. Sve je u glavnom projektu pripremljeno kako bi posao izgradnje osigurali od kvalitetne konkurencije, tvrdi Veličković. Naime, SQE tehnologiju uz uštedu od 40 posto troškova mogla je koristiti bilo koja licencirana građevinska firma, što dokazuje i, primjerice, suradnja Veličkovića i Ingre na inozemnom tržištu. – Nažalost, privatni interesi pojedinaca izbacili su nas na startu iz igre. Odgovarala im je veća cijena, kako bi u njoj pronašli i sebe, kaže Veličković.

CIJELI ČLANAK