Visoki decibeli donose goste
S prvim danima rujna vratila se nešto mirnija atmosfera u turistička središta koja su bila gotovo pred eksplozijom koncerata, partyja i raznoraznih turističkih programa na ulicama i trgovima.
Za tim danima vjerojatno već žale pojedini domaći ljudi koji vole živost u svom gradu i ne smeta im gužva niti nešto veća buka. Međutim, odahnuli su sigurno oni koji traže mir – od turista do lokalnog stanovništva, koji direktno ne žive od turizma i svake se godine nanovo žale i pitaju trebaju li ispaštati da bi na buci i manifestacijama zarađivali ugostitelji i vlasnici trgovina. Isto je i s onim gostima koji traže mirne kutke za odmor i koji čak zbog prekomjerne buke mogu tražiti od organizatora putovanja da im smanji cijenu paket-aranžmana.
Stoga je vječito pitanje koga zadovoljiti, što turističko središte treba od manifestacija ponuditi i koliko bučno sve skupa mora biti.
Pritužbe zbog kafića
U turističkim zajednicama Pule, Umaga, Rovinja i Poreča, najvećih istarskih turističkih središta, saznajemo da pritužbi na buku uvijek ima, ali da se ipak većina ne odnosi na manifestacije u njihovoj organizaciji koje se odvijaju na trgovima i ulicama, već na preglasnu glazbu iz kafića, terasa, diskoteka, partyja na otvorenom…
Većina smatra da su manifestacije poželjne radi živosti u gradovima, ali bi trebale biti primjerene gostima koji u tim terminima ljetuju u Istri, odnosno zabava za mlade trebala bi biti jače izražena u pred i posezoni te bi trebala biti izdvojena iz gradskih središta.
– Nažalost, do nas ne dopiru informacije o tome je li bilo primjedbi na buku, ali činjenica je da je grad, posebno Obala Maršala Tita, prebučna u ljetnim mjesecima, kaže nam Nenad Velenik iz porečke Turističke zajednice. – Problem je i u tome što pojedini kafići koji se nalaze jedan do drugoga prakticiraju muziku uživo pa se na jednom mjestu sublimira toliko melodija da postaje takva kakofonija da se nigdje ni ne isplati sjesti. Zasigurno nije lako ni gostima ni stanovnicima užeg centra grada svaku noć živjeti u tim uvjetima, ali mi se s druge strane branimo da smo turistički grad.
Ističe da zbog toga TZ nastoji svoje programe limitirati do 23 sata. Ipak, ne uspijeva im ni to svaki put, posebice za vrijeme fešte Poreč 24 sata, kada je dozvoljena muzika do 5 sati. Ali to se događa jednom godišnje.
U Umagu, prijestolnici ljetnih partyja i zabave, posebice za vrijeme teniskog turnira, kažu da je broj pritužbi minimalan.
– Budući da je turizam označen kao jedna od bitnih razvojnih odrednica u Umagu, ako ne i najbitnija, jer 60-70 posto stanovništva direktno ili indirektno živi od turizma, za projekte koji prvenstveno služe zabavi gostiju mora postojati razumijevanje domicilnog stanovništva i po pitanju buke, pojašnjava direktorica TZ-a Umag Sanda Bravar Radizlović.
Mladi troše kad im ponudiš zabavu
Ipak, što se tiče događanja izvan središta grada, a za koja je pribavljeno rješenje o produženju radnog vremena, poput AMC-a, ATP-a, San Pellegrino Open Air festivala, Umagolouda i ostalih, imali su nekoliko pritužbi građana.
– Uz dužno poštovanje i pravo svakog stanovnika na primjeren noćni odmor, bez glazbenih projekata za mlade dovodimo u pitanje poslovanje svih tvoraca turističke ponude u destinaciji jer su upravo mladi jedni od najboljih potrošača izvanpansionskih usluga u segmentu zabave, smatra Bravar Radizlović.
U Rovinju pak problema s bukom ove sezone nisu imali usprkos bogatom programu sa susjednog otoka Katarina, gdje su gotovo cijelo ljeto boravili mladi Austrijanci koji su tamo imali organizirane noćne zabave do kasno u noć. Bilo je pritužbi na brodove s glasnom muzikom koji su organizirali zabavne noćne partyje u blizini rive i obale.
I u pulskom TZ-u tvrde da nije bilo pritužbi na buku u centru grada te smatraju da u špici sezone grad treba živjeti po ulicama i trgovima što duže, budući da gosti i građani tek nakon večere dolaze u centar.
– Naravno, neko uobičajeno vrijeme je do ponoći, osim iznimki kada je filmski festival i kada cijeli grad živi u posebnom ugođaju. Programi koji se održavaju u gradu većinom bi trebali zadovoljiti širi spektar publike, odnosno koji će najmanje njih iritirati. Naravno da se može naći i pokoji program samo za mlade koji je možda malo jačeg intenziteta, i buke, i živosti, ali uvijek u okvirima snošljivosti, zaključuje Sanja Cinkopan Korotaj iz TZ-a Pula.
(Barbara BAN, Glas Istre)