NEWS

Vinistra 2009: Sajam vina, ulja i rakija najbolji u 16 godina

03.05.2009. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Vinistra 2009: Sajam vina, ulja i rakija najbolji u 16 godina
482vinistra-v.jpg

Vino, ekstradjevičansko maslinovo ulje te razvijena gastroponuda postali su posljednjih godina bitan dio istarskog identiteta, bilo u smislu istarske svakodnevice ili kao oblik autentičnog turističkog proizvoda ove regije.

Malvazija kao najpoznatije vino pojavljuje se kao jedan od najvažnijih brandova i glavnih simbola kvalitete na kojima se ta priča gradi. U Istri ona kao sorta čini 60 posto svih vinograda. Sve je to ugrađeno i u priču o Vinistri.

Ove se godine sve nekako poklopilo – izložba Vinistra je definitivno već godinama središnje vinarsko zbivanje u Hrvatskoj, no skučeni prostor stare porečke sportske dvorane “Veli Jože” (usprkos ponosnom imenu) ograničavao je ambicije organizatora i nije u najboljem svjetlu prikazivao ovaj sajam koji je odavno prestao biti samo sajam vina.

Međunarodni žiri

Lani je Vinistra proslavila 15. rođendan, a ove se godine preselila u novosagrađenu sportsku dvoranu Žatika koja je, iako je smještena gotovo na tek tri-četiri mala koraka od stare, Vinistri 2009. dala da zakorači još nekoliko velikih koraka unaprijed.

Više od 500 ocijenjenih uzoraka vina i stotinjak uzoraka ekstradjevičanskih maslinovih ulja i raznih vrsta rakija, 130 izlagača koji su svoje proizvode od srijede do jučer navečer predstavljali u Poreču podaci su koji već dovoljno govore sami za sebe.

Uz samu promjenu ambijenta velika se promjena dogodila vezano i uz samu malvaziju.

Prvi put ocjenjivanje malvazija bilo je odvojeno od ostalih vina, organizirano je međunarodno natjecanje pod nazivom Svijet malvazija na kojem je međunarodna komisija, sastavljena od tridesetak ocjenjivača, kušala 214 uzoraka malvazija.

Dakako, najveći dio njih dolazio je iz Istre, no bilo i malvazija i iz drugih dijelova Hrvatske, iz Italije, Španjolske, Slovenije, Grčke, Portugala, Sjedinjenih Država, čak i iz Srbije, gdje se razni tipovi grožđa malvazije vrlo često prerađuju kao slatka vina, rjeđe kao suha, kao u Istri.

Pjenušci od malvazije

– Željeli smo okupiti što više malvazija zbog promocije posebnosti različitih vrsta i novih trendova u proizvodnji, ali zapravo osnovni cilj nam je promocija Istre i malvazije istarske – objašnjava Ivica Matošević, predsjednik udruge vinara Vinistra, koja je i organizator istoimene izložbe.

U Poreču su tako ocjenjivane malvazije i iz kalifornijske Napa Valley i iz Novog Meksika, u Srbiji su pronašli proizvođače malvazije s Fruške Gore.

– Malo gdje je, kao u Istri, malvazija isključivo suho vino – kaže Matošević.

Dubrovačka malvasija (koja je osvojila ove godine najviše bodova) se proizvodi i kao suho i kao slatko vino, na jugu Italije malvazija je uglavnom slatka, u regiji Emiglia Romagna od malvazije se proizvode pjenušci, u Piemontu pak crni pjenušci, oko Parme malvazija je rose vino, čuvena Madeira malvaziju ima kao sirovinu.

U samoj ocjenjivačkoj komisiji uz predsjednika, enologa Marija Stavera, sjedili su neki vrlo važni ljudi, primjerice Yann Juban, pomoćnik generalnog direktora Međunarodne organizacije za lozu i vino OIV i Roberto Zironi, jedan od najznačajnijih vinarskih autoriteta Italije, profesor enologije na Sveučilištu u Udinama.

Gost iz regije Champagne

Uz naše stručnjake poput Vlade Krauthakera i profesora Edija Maletića s Agronomskog fakulteta.

No, kad smo već kod gostiju koji su ovogodišnjoj Vinistri dali težinu, ne treba zaboraviti Federica Castelluccija, generalnog direktora OIV-a, koji je i dijelio nagrade prve večeri, ali i još jednog zanimljivog gosta, predsjednika francuske regije Champagne-Ardenne Jean-Paula Bachyja, koji je s istarskim županom Ivanom Jakovčićem potpisao i pismo namjere o uspostavljanju suradnje dviju regija na područjima turizma, poljoprivrede te posebice vinogradarstva i vinarstva.

Zna se što ta regija znači u vinskom svijetu kao domovina šampanjca u kojoj se godišnje proizvede 263 milijuna boca tog vina pa se od takvog prijateljstva mogu očekivati samo dobre stvari.

NAGRADE VINISTRE

Najbolje malvazije
Malvazija dubrovačka Nike Karamana iz Konavla i Malvazija istarska slovenskog Briča dobile su Veliku zlatnu medalju (obje su slatka vina). Malvazija Prestige tvrtke Veralda iz Buja na trećem je mjestu kao najbolja malvazija iz Istre i ona je proglašena najboljom mladom malvazijom Vinistre 2009. Najbolja zrela malvazija je Kabola Reserva 06. iz Momjana.

Najbolji teran
Vino Darija Sirotića iz Buzeta (mladi) i Teran Dajla riječkog Istravina (zreli)

Najbolji refošk
Rino Prelac iz Momjana (mladi refošk) i Andrea Bassanese iz Buja (zreli refošk)

Najbolja ulja

U kategoriji maslinovih ulja najbolje su ocijenjena ulja Viviana Antolovića iz Grožnjana i Lucia Toffettija iz Vodnjana.

Najbolje rakije
Biska Demian ponovno je proglašena najboljom u svojom kategoriji dok je najbolja medenica ona Elvisa Visintina iz Pazina.

Ranko Borovečki, Jutarnji list