NEWS

Više od tisuću maturanata odabralo pulski Odjel za ekonomiju i turizam

283FAX-press_26_1_2010.jpg
26.01.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Više od tisuću maturanata odabralo pulski Odjel za ekonomiju i turizam

Na danas održanoj tiskovnoj konferenciji Odjela za ekonomiju i turizam «Dr. Mijo Mirković» (OET) prisustvovali su prof. dr. Valter Boljunčić, Pročelnik OET-a, prof. dr. Danijela Križman Pavlović, Zamjenica pročelnika OET-a i prof.dr. Lorena Mošnja-Škare, voditeljica programa izobrazbe u području javne nabave. Boljunčić je istaknuo kako Sveučilšte ove godine slavi pola stoljeća djelovanja napomenuvši pritom da je u tom periodu 6 300 osoba steklo diplome. Danas Sveučilište broji oko 1750 studenata te  51 nastavnika koji djeluju u novoj, moderno opremljenoj zgradi sa popratnim sadržajima. Trenutno se provode studijski programi iz Ekonomije (smjer Ekonomija) i Poslovne ekonomije (Financijski management, Marketinško upravljanje, Management i poduzetništvo, Turizam, Poslovna informatika) , programi Cjeloživotnog obrazovanja (Mali investitor; Izrada poslovnog plana;  Znanjem do konkurentnosti u agroturizmu Istre), seminari i stručni ispiti (Turistički vodič; Voditelj poslovnice putničke agencije), te najnoviji program izobrazbe u području javne nabave.

O prijavama maturanata za upis u 2010/2011. ak. god. govorila je prof. dr. Danijela Križman Pavlović napomenuvši kako su izuzetno zadovoljni brojem od 1054 maturanata koji su odabrali studijske programe OET-a. Kao novitet je istaknula kako od 2010. godine – maturanti gimnazijskih programa obvezno pristupaju državnoj maturi, a oni četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih srednjih škola dragovoljno, ako se žele upisati na visoko učilište, stoga je 1. veljače 2010. krajnji rok prijave za polaganje državne mature u ljetnom roku. Rezultat državne mature jedan je od kriterija pri sastavljanju rang ljestvica za upise na visoka učilišta, dok su ostali kriteriji za sastavljanje rang ljestvice pri upisu na studijske programe OET-a: uspjeh iz srednje škole, rezultati ispita državne mature te posebna postignuća. Prilikom prijave državne mature maturant odabire i studijski program određenog visokog učilišta kojeg želi upisati nakon položene državne mature. Zasada je uočeni problem da većina maturanata odabire program ekonomije s visokim postotkom od čak 41% na kojoj je dosadašnja upisna kvota iznosila 12% dok Poslovnu ekonomiju koju sačinjava 5 smjerova odabire 59% a upisna kvota je iznosila 88%. Odjel ekonomije i turizma stoga apelira na maturante da izvrše provjeru odabranog studijskog programa OET-a jer je upisna kvota za studijski program Poslovna ekonomija (5 smjerova) dosad bila znatno veća (88% svih mjesta) u odnosu na onu za studijski program Ekonomija (1 smjer) (12% svih mjesta). Upisne kvote još nisu definirane, obzirom da odluku Senat donosi u ožujku, a nadležno Ministarstvo ih zatim potvrđuje.

O programu izobrazbe u području javne nabave govorila je prof.dr. Lorena Mošnja-Škare, voditeljica programa istaknuvši pritom kako je OET pokrenuo program Izobrazbe iz područja javne nabave budući da Zakon o javnoj nabavi (NN 110/07 i 125/08) –  nalaže da od 01. 01. 2010. u pripremi i provedbi postupaka javne nabave poslovnih subjekata sudjeluje najmanje jedna osoba sa završenim specijalističkim programom izobrazbe u području javne nabave, ako je procijenjena vrijednost predmeta nabave viša od 300.000,00 (za robu i usluge), odnosno od 500.000,00 kuna (za radove).  Program se izvodi u Puli, u suvremeno opremljenim dvoranama nove zgrade Odjela za ekonomiju i turizam “Dr. Mijo Mirković”, Preradovićeva 1, izvode  ga certificirani treneri, u trajanju od 50 nastavnih sati. Prva grupa od njih 15 ak je započela je s radom prošli tjedan, dok sa Odjela napominju kako očekuju još polaznika. Gotovo polovica fonda sati odnosi se na praktične primjere, studije slučaja i radionice. Za prijavljene polaznike do kraja siječnja 2010. planirana je izvedba programa u veljači 2010.g., trajanjem i dinamikom prilagođeno zaposlenim osobama – predviđeni termini četvrtkom i petkom poslije podne (početak 16.15 sati) i subotom prije podne (početak u 8 sati). Osim za obveznike primjene Zakona, program je namijenjen i vrlo koristan ponuditeljima, kako bi kvalitetno strukturirali ponude te uspješno konkurirali u javnoj nabavi, odnosno svima onima koji žele steći nova ili ažurirati već stečena znanja i vještine u području javne nabave. Polaznicima prisutnima na najmanje 90% nastave izdaje se potvrda o pohađanju Programa izobrazbe u području javne nabave kao preduvjet pristupa ispitu, dok se sam ispit polaže u Zagrebu pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva. Cijena 50-satnog programa zajedno s PDV-om iznosi 3.300,00 kn, a 35-satnog programa 2.700,00 kn te uključuje nastavne materijale i osvježenje.Više na www.efpu.hr .

(K.H. / Foto: M. Angelini, Regionalexpress)