NEWS
SPORTduo – s2

U moru ostaje do jedan kg kreme za sunčanje po kupaču

10.07.2008. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / U moru ostaje do jedan kg kreme za sunčanje po kupaču
621krema-v.jpg

Ako se ostvare prognoze o dolasku oko 11 milijuna turista ovoga ljeta na naš Jadran, nakon njih, prema gruboj računici, u moru će ostati više od 1,1 milijun kilograma preparata za sunčanje, poput ulja, mlijeka, losiona i krema.

 Ako svaki turist potroši najmanje pakiranje emulzije sa zaštitnim faktorom od 100 grama, premda su pakiranja uglavnom od 150 odnosno 200 grama ili mililitara, dolazimo do spomenute količine kemijskih supstanci, konzervansa, sintetskih boja i umjetnih mirisa koje kupači ostavljaju u našem lijepom plavom Jadranu.

Toj brojci treba dodati više stotina tisuća domaćih kupača, koji su također veliki potrošači sredstava za sunčanje, posebice onih kojima sezona sunčanja i kupanja traje više mjeseci, pa potroše i više boca tih preparata. O postojanju masnih mrlja na površini mora može se uvjeriti svatko tko se kupa i sunča na nekoj od plaža gdje je mnogo kupača.

Utjecaj tih supstanci, mogućeg toksikološkog sadržaja i nimalo zanemarivih količina, na morsku floru i faunu u našoj zemlji dosad nije bio predmet niti jednog znanstvenog istraživanja, potvrđeno nam je u rovinjskom Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković te u splitskom Institutu za oceanografiju i ribarstvo.

Profesor Marjan Ahel, koji u zagrebačkom Institutu Ruđer Bošković istražuje utjecaj organskih onečišćivača u moru, složio se da bi takvo pilot-istraživanje trebalo napraviti. Svjestan da svako istraživanje iziskuje velika sredstva, ipak smatra da bi pozornost hrvatske znanosti i odgovornih koji prate kakvoću mora trebalo privući, kako je rekao, novo zagađivalo, prepuno tvari u funkciji filtracije UVA, UVB i UVC zračenja. Profesor Ahel ističe kako se zasad vjerojatno ne radi o takvom stanju u moru koje bi iziskivalo drastične akcije jer se pretpostavlja da se u kozmetici ne koriste toksične tvari, ali spomenuti spojevi predstavljaju moguće suptilne endokrine modulatore koji mogu utjecati na promjenu estrogenog i androgenog sustava te sustava štitnjače. Prema njegovoj procjeni, još nije dostignut kritičan odnos koncentracije tih spojeva, ali iz godine u godinu, na mjestima prema kojima gravitira velik broj kupača, može doći do promjena u bioekološkoj ravnoteži u moru.

Voditelj zdravstvene ekologije u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, dr. Aleksandar Stojanović, priznaje kako nisu nikad uzorkovali more analizirajući prisutnost supstanci iz emulzija za sunčanje.

OMC u kremama je i toksičan?

Prema rezultatima nizozemskog istraživanja, osnovni sastojak prisutan u gotovo svim proizvodima za sunčanje sadrži OMC (Octyl metoxycinnamate) za koji se drži da bi mogao biti toksičan. U malim dozama doveo je do uništavanja stanica laboratorijskih miševa. Kako su podaci o prodanim količinama preparata za sunčanje poslovna tajna, nismo uspjeli doznati koliko ih se proda.

Print Friendly, PDF & Email