Turistički radnici ljeti na moru, a zimi u planinama?
Domaći poslovni portali odmah su takvu najavu protumačili kao najavu optimizacije radne snage koja nakon odrađene ljetne sezone miruje gotovo pola godine. “Zbog sezonalnog karaktera turizma u Hrvatskoj, dio radnika bi se u sezoni skijanja vjerojatno posvetio tim lokacijama”, špekulira jedan zagrebački portal.
Valamar Riviera, druga najveća domaća turistička tvrtka, razmatra kupnju hotela u Alpama. Iznio je u intervjuu za list Wirtschaftsblatt Franz Lanschuetzer, predsjednik Uprave porečke tvrtke koja ima smještajne kapacitete na području Poreštine, Puntižele, Rapca, otoka Krka i Dubrovnika. Iznio je da kompanija želi pojačati prisutnost u regiji Alpe-Adria te da stoga traži potencijalno “odredište” u Sloveniji, sjevernoj Italiji i Austriji, a u obzir dolaze samo veći hoteli ili klasteri.
“Ispitujemo mogućnosti”
Pojašnjeno je da u Austriji, u kojojValamar razmatra kupnju ski odmarališta, rizik predstavlja najavljeno povećanje PDV-a na usluge smještaja s deset na 13 posto. Domaći poslovni portali odmah su takvu najavu protumačili kao najavu optimizacije radne snage koja nakon odrađene ljetne sezone miruje gotovo pola godine.
– Zbog sezonalnog karaktera turizma u Hrvatskoj, dio radnika bi se u sezoni skijanja vjerojatno posvetio tim lokacijama, špekulira jedan zagrebački portal koji analizira kako Valamar na računima ima 195 milijuna kuna gotovine kojim bi mogao financirati potencijalna preuzimanja, ali da je već najavio da za sezonu 2015. ulaže oko 330 milijuna kuna u objekte, proizvode i usluge u svom turističkom portfelju. Od toga je najveći projekt luksuzni obiteljski Valamar Isabella Island Resort na porečkom otoku Sveti Nikola koji se planira otvoriti u svibnju ove godine, a vrijednost investicije je 250 milijuna kuna.
Upitani da nam komentiraju te riječi Franza Lanschuetzera, iz odjela za odnose s javnošću Valamar Riviere su nam odgovorili da je u ovom trenutku riječ tek o načelnom ispitivanju mogućnosti na tržištima u okruženju. Pojasnili su kako u tom kontekstu razmatraju potencijal širenja na Jadranu i susjednim tržištima, i to prvenstveno u segmentu koji je njihova strateška djelatnost u Hrvatskoj, a to su odmorišni smještajni kapaciteti.
Poslovna politika
– Valamar Riviera već dugi niz godina najavljuje u svojim izvješćima želju za daljnjim ulaganjima, kako u svoje objekte, tako i proširenjem na potencijalno nova tržišta, što je logična posljedica poslovne politike dobrog gospodarenja i stvaranja preduvjeta za daljnji rast i razvoj. Također podsjećamo da je Franz Lanschuetzer najavio razmatranje širenja na tržišta regije prilikom uvrštenja dionice na službeno tržište dana 18.12.2014. Stoga, takav načelni interes nije nova informacija za naše dioničare, niti za investicijsku javnost u Hrvatskoj, pojašnjavaju iz Valamara.
Zaključuju da kontinuirano prate prilike za potencijalna širenja i akvizicije u Hrvatskoj i regiji s ciljem jačanja turističkog portfelja te povećanja vrijednosti kompanije, a pogotovo nakon lanjskog restrukturiranja grupacije, čime je kompanija dobila osnaženu bilancu i neupitan kapacitet za financiranje daljnjeg rasta i razvoja.
Širenje istarskog turizma izvan poluotoka
Desi li se širenje istarskog kapitala prema planinskom turizmu Alpa, bit će to potpuna novina. Do sada smo svjedočili kako se istarski kapital širio na području južne Dalmacije, odnosno Dubrovnika i njegove okolice. Taj je trend započela Plava laguna, a slijedili su je Riviera (danas Valamar Riviera), Laguna Novigrad i od lani Maistra. Međutim, ukoliko razmatramo kombinaciju da isti vlasnici drže hotele u Istri i u planinskim krajevima to nije novina. Poznato je da je bivši vlasnik hotela na rovinjskom otoku Sv. Katarina imao hotel u Austriji, a vlasnik rabačkog hotela Maslinica ima hotele na talijanskom jezeru Garda. |