Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Taru uskoro ljekarna?

14.03.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Taru uskoro ljekarna?
416tar-vabr.jpg

Potpisom predugovora, a ubrzo i glavnog ugovora o kupoprodaji i zamjeni nekretnina s porečkom tvrtkom IMG, tarska općina ući će u posjed i postati vlasnikom 110 kvadrata poslovnog prostora u ulici Brajde, a potom tražiti zakupca koji će u njemu otvoriti ljekarnu. Odlučilo je to u četvrtak navečer Općinsko vijeće, nakon provedenog natječaja za zamjenu nekretnina i utanačenog pravnog puta kojim će se posao odvijati. Suština je da će IMG, inače tvrtka u suvlasništvu nekadašnjeg istarskog župana te bivšeg gradonačelnika Poreča Steve Žufića, za spomenuti prostor dobiti dvije građevinske parcele u Barbićima, zajedno vrijedne 133 tisuće eura, a preostali dio od 105 tisuća eura Općina će joj platiti u tri obroka, do 31. kolovoza.
Određena je i mjesečna zakupnina za ljekarnu – onaj tko je pokrene, Općini će mjesečno plaćati 11 eura po kvadratu. Na pitanje Borisa Matoševića (HDZ) kako je zakupnina izračunata, referent Milan Stanić naveo je da je cijena prostora podijeljena s mjesečnom zakupninom u vremenu od 25 godina, tijekom kojih će si Općina isplatiti trošak uložen u kupnju prostora. Bojazan da neće biti interesenata za pokretanje ljekarne izrazio je Ilija Baljak (HDZ), no rečeno mu je da zasad nema takvih naznaka, tim više što je načelnik već pregovarao s nekolicinom zainteresiranih. Vijećnici su jednoglasno odlučili osnovati Savjet mladih te nakon dulje rasprave podržali inicijativu da obalne samouprave Poreč, Vrsar, Funtana i Tar zajedno pripreme dokumentaciju za javnu kanalizaciju, čiju će gradnju eventualno kandidirati za financiranje pred Svjetskom bankom i europskim fondovima.
Zaključkom nije preuzeta obaveza financiranja i izgradnje – konkretne obaveze će tarska općina, kao i ostale tri jedinice, preuzeti tek po izradi idejnog rješenja, studije utjecaja na okoliš i nakon što pribavi konkretne podatke o tome koliko bi zahvati koštali i što bi za lokalnu zajednicu značili.
Odlučeno je pokrenuti ciljane izmjene i dopune trenutno važećeg prostornog plana za tarsku općinu, koji je Grad Poreč donio prije osamostaljenja Tara i Vabrige, a koji se još uvijek primjenjuje. Izmjenama će se, među ostalim, promijeniti lokacija servisne zone, dopustiti nešto veće gabarite za siranu na Stanciji Špin, uvrstiti lokacija za akumulaciju u Percima te za pročistač u Lanterni. Također, vlasti će izmjenama plana dopustiti veći broj stambenih i poslovnih jedinicama u zgradama koje su izgradene mimo projekta te ih po trenutno važećim planu nije moguće legalizirati. Pročelnica Marija Zupančič istaknula je da je riječ isključivo o zgradama koje gabaritima (visinom i širinom) nisu prekršile odredbe
plana.

Martina DODIĆ, Glas Istre

BLIC INTERVJU: ŽELJKO BOŠNJAK (SDP-NOVI VAL)
Za kanalizaciju je potrebna točna računica 

– Zašto ste negodovali zbog zajedničkog projekta za kanalizaciju, koji je na kraju ipak prošao?
– Nismo protiv, no smatramo da treba sjesti i dobro razmisliti, a ne izglasati zaključak jer je netko drugi rekao da moramo. Bilo je političkih pritisaka iz Poreča da taj zaključak moramo donijeti. Kao predsjednik jedine ekološke udruge na Poreštini sigurno nisam protiv pročistača i javne kanalizacije, no ne treba ići glavom kroz zid.
– Što to konkretno znači?
– Moramo imati točnu računicu. Podatke o tome na što se obvezujemo, koliko će koštati, o kojoj tehnologiji je riječ, hoće li donijeti poskupljenje vode i možemo li to izgurati. Jesam za izradu planova i studija, to smo i izglasali, no dalje moramo oprezno. Ne želimo da nas se dovode pred gotov čin.
– U čemu je problem, kako bi Tar i Vabriga mogli biti oštećeni?
– Pitanje je delikatno, bilo je razloga za sumnju u zakulisne igre. Zbog čega nas se Poreč nije sjetio kad je, primjerice, gradio rotore? Mogli smo i tada zajedno nastupiti, skupa pripremiti dokumentaciju. I tada se znalo koliko su naša raskrižja opasna. No, tada nas nisu zvali.