NEWS
Parenzana 2024-s

Tako mlada a tako uspješna: Općina Tar-Vabriga godišnje ostvari milijun i šesto tisuća noćenja

05.06.2015. 09:32; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Tako mlada a tako uspješna: Općina Tar-Vabriga godišnje ostvari milijun i šesto tisuća noćenja
Foto_29

Izradom strategije turističkog razvoja ustanovljeno je da se Tar i Vabriga najviše prepoznaju po maslinovom ulju, zatim arheologiji, na trećem mjestu ribarstvu, a zatim ornitologija, šparugama i ostalim tradicionalnim djelatnostima. Stoga su se u Taru odlučili za realizaciju projekta Eko-muzeja maslinovog ulja koji bi se sastojao od tri dijela. U zgradi starog kina u Taru smjestio bi se interpretacijski multimedijalni centar

Tar-Vabriga mala je općina nastala 2006. godine izdvojivši se iz skuta Grada Poreča, osamostaljenje je najvećim dijelom rezultat turističkog uspjeha čiji je razvoj krenuo sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Područje u zaleđu Tarske vale, kao i gotovo sva druga (pri)jadranska mjesta, prošla je proteklih decenija metamorfozu iz poljoprivrednog i industrijskog sektora u uslužni sektor koji danas posve dominira. “Nekad smo se bavili poljoprivredom, ribarstvom i vađenjem kamena, a danas je najveći dio stanovništva izravno ili neizravno vezan uz turizam kao gospodarsku granu, ali se istodobno razvija poglavito maslinarstvo, vinarstvo i ribarstvo.

Zona s 18 tisuća ležaja u kampovima

No, bez turizma svega ostalog ne bi bilo”, kaže direktor Turističke zajednice Tar- Vabriga Denis Žužić s kojim smo porazgovarali o turističkim aktualnostima i perspektivama.
Općina broji oko dvije tisuće stanovnika, ali se ljeti pretvara u aglomeraciju s 22 tisuće stanovnika. Najvažnije je turističko naselje, apartmanima i hotelima. Samo autokamp Lanterna, jedan od najvećih i ponajboljih u Hrvatskoj, ima kapacitet devet tisuća posjetitelja, apartmansko naselje Lanterna ima tri tisuće postelja, turističko naselje Valamar Tamaris Resort (hotel, vile, apartmani) ima kapacitet više od dvije tisuće postelja, a turističko naselje Solaris (kamp i apartman) četiri tisuće postelja. Dakle, oko 95 posto noćenja se ostvaruie u toj zoni, dok je u privatnom smještaju spremno oko 720 postelja, uz tisuću postelja “vikendaša”. Zbog liberalizacije iznajmljivanja smještaja vlasnika europskih državljana, kojima je omogućen kategorizacija objekata te isti uvjeti kao i hrvatskim državljanima lani su zabilježili 25-postotni porast prijavljenog privatnog smještaja. U TZ-u se tome vesele, jer će sada imati realni ju sliku vlastitih kapaciteta, a očekuju i daljnji porast privatnog smještaja koji podiže kvalitetu ili gradi vile s bazenima.

Maslinarstvo, ribarstvo i arheologija

Godišnje se na području općine ostvari milijun i 600 tisuća noćenja, međutim, sezonski karakter turizma i dalje je vrlo izražen budući da je veći dio ponude vezan uz kampove ili nije prilagođen za rad zimi. Uobičajeno, turistički se kompleksi otvaraju tjedan dana prije Uskrsa, a zatvaraju sredinom listopada. Na općinskom se području nalazi 20 ugostiteljskih objekata (izvan kompleksa Lanterne), međutim, samo jedan ili dva rade čitavu godinu, pa u TZ smatraju da se na tome treba poraditi. Prije same turističke sezone, u suradnji s općinom, uobičajeni su radovi na tehničkoj pripremi sezone: košnja i obnova travnjaka” uređenje novih zelenih površina, ulica i javne rasvjete.

Obnavlja se i nanovo označava četrdesetak kilometara biciklističkih staza (vezanih za Poreč, Novigrad, Kaštelir i Vižinadu) koje iz godine u godinu gosti sve više koriste. Tarska je obalna crta duga dvanaest kilometara, ali se devet kilometara nalazi u sklopu turističkog naselja Lanterna. Stoga općini preostaje tri kilometara plaže (Santa Marina i Tarska vala) o kojima se, prema mogućnostima brinu.

Otvorenje turističke sezone uobičajeno je vezano uz proslavu prvog svibnja i besplatne srdele za građanstvo, pa slijede razne tematske manifestacije: Fešta od sardona u srpnju, Fešta od pedoći u kolovozu, Fešta od angurije (selo Rošini) isto u kolovozu. Tijekom srpnja i kolovoza, četvrtkom u 21 sat, u župnoj tarskoj crkvi održat će se desetak koncerata klasične glazbe. Torežani već više od 30 godina sezonu zatvaraju velikom jadranskom turističkom feštom prvog vikenda u rujnu. Sufinanciraju i manifestacije čiji nisu organizatori, ali ih posjećuju njihovi gosti. Primjerice, ovogodišnji svjetski odbojkaški turnir u Poreču, Dani piva, Karneval, rujanski Oktoberfest na moru …

Izradom strategije turističkog razvoja ustanovljeno je da se Tar i Vabriga najviše prepoznaju po maslinovom ulju, zatim arheologiji, na trećem mjestu ribarstvu, a zatim ornitologija, šparugama i ostalim tradicionalnim djelatnostima. Stoga su se u TZ odlučili za realizaciju projekta Eko-muzeja maslinovog ulja koji bi se sastojao od tri dijela. U zgradi starog kina u Taru smjestio bi se interpretacijski multimedijalni centar, zatim bi se uredilo 15 kilometara trasirane pješačko-biciklističke staze maslina koja bi uključivala interpretacijske ploče te ploče s nazivima vlasnika maslinika čime bi se turiste povezivalo izravno s maslinarima. I na trećem je mjestu uređenje parka maslina. Projekt je već dobio visoke ocjene pri kandidaturi u Ministarstvu regionalnog razvoja, ali je zbog manjka sredstava otkazan, zapravo odgođen, jer se očekuje novi natječaj ministarstva, ali s nešto izmijenjenim uvjetima, pa će se i projekt morati ponešto preoblikovati.

Jama Baredine i kušaonica La botega

Od komercijalnih turističkih sadržaja najveća atrakcije ovog područja definitivno je jama Baredine (pokraj porečke Nove Vasi), zatim autodrom Poreč, ali i vrlo posjećena  Agrolagunina Stancija Špin s novoizgrađenom modernom siranom i degustacijskom dvoranom gdje se može kušati sir, maslinovo ulje i vino,  kaže nam direktor Žužić dodajući da dobro posluju i domaće privatne kušaonice maslinovog ulja. Ipak, ističe se općinska kušaonica i trgovina autohtonih proizvoda “La Botega” u središtu Tara gdje gosti mogu kušati i(li) kupiti domaće ulje, vina ili pak  sir s tarskog područja.

Tisućgodišnji izlov riba mrežom preko čitave uvale u Tarskoj vali ne uspijevaju u punoj mjeri turistički iskoristiti. Iako, posljednjih šest godina koncesiju nad uvalom ima Ribarska zadruga Poreč, uz svu dobru volju s obje strane, nemoguće je organizirati veće sudjelovanje turista, jer se vrijeme izlova ne zna do deset dana prije samog događaja, kaže nam Žužić, što je premalo vremena, pa se orijentiraju na domaće stanovništvo. Razlozi su čekanje dozvole za izlov, jer se radi o ribljem rezervatu, ali i iščekivanje pogodnog vremena kada se riba nalazi unutar uvale.

U planu dva golf igrališta, kamp i zabavni park

Iznad Tarske vale, na području Stancije Špin, prostornim se planom predviđa golf teren. No, čini se da veću šansu za realizaciju ima golf Larun, na malom istoimenom poluotoku između Santa Marine i Červara. Potencijalni su investitori pred ishodovanjem lokacijske dozvole, a planirano bi turističko naselje (hotel, golf kuća, vile s bazenima … ) uz golf igralište ukupno imalo više od 1.000 novih postelja. U TZ Tar-Vabriga su pomalo skeptični, ali se nadaju uspjehu projekta, jer smatraju da bi to podiglo ukupnu vrijednost turističke destinacije i produžilo sezonu. U planovima su također izgradnja manjeg kampa s 2.500 ležaja između Vabrige i Santa Marine te tematski zabavni park u zoni Frata blizu autodroma Poreč.

Siguran biciklizam, a ne po život opasan

Projekt od regionalnog značenja oko kojeg se posebice angažirala TZ Tar-Vabriga je projekt izgradnje biciklističke staze od Umaga do Rovinja što bi se financiralo uglavnom iz sredstava koncesija za turističko zemljište. Problem je u tome što turisti-biciklisti često za bicikliranje koriste vrlo prometne državne i županijske ceste (koje su im često i jedina mogućnost za doći do neke destinacije), umjesto poljskih putova na koje ih se usmjerava. Uz pogibelj kojoj se izlažu biciklisti, takva praksa stvara i probleme u prometu.

Anđelo Dagostin, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email