NEWS

STIHOVI NE PRIZNAJU GRANICE

849stihovi021.jpg
22.03.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / STIHOVI NE PRIZNAJU GRANICE

Jučer, 21. ožujka, povodom Međunarodnog dana pjesništva, a u okviru projekta pod nazivom „Otroci in mladi ne priznajo meja / Djeca i mladi ne priznaju granice"održana je interkulturalna radionica – druženje, kojeje Društvo Naša djeca Poreč organiziralo pod nazivom „Stihovi ne priznaju granice".
Društvo Naša djeca Poreč sudjeluje kao korisnik u međunarodnom projektu koji se provodi u partnerstvu Saveza društava Naša djeca Hrvatske – vodeći partner, Zveze prijateljev mladine Slovenije, Zveze prijateljev mladine Maribor i Društva Naša djeca Varaždin
Projekt se provodi 24 mjeseca, od 1.4.2011. – 31.3.2013. i u njemu kao korisnici sudjeluju 20 DND-a Hrvatske i 19 Zveza prijateljev mladine, ukupno 5000 djece i mladih. Projekt ima nekoliko ciljeva, a jedan od glavnih je podizanje svijesti lokalnog stanovništva o važnosti suživota na pograničnom području prihvaćanjem i uvažavanjem kulturalnih i nacionalnih različitosti i ljudskih prava.
Projektna aktivnost koja je upravo u tijeku je kampanja „100 ljudi 100 ćudi„ koja promovira multikulturalnost, odbacivanje stereotipa, prihvaćanje različitosti te stvaranje otvorenih, zdravih i tolerantnih zajednica i koja se provodi natječajem za odabir najboljeg slogana protiv netrpeljivosti i interkulturnim radionicama u kojima djeca i mladi upoznaju druge kulture, razmišljaju o značenju različitosti u lokalnom području i društvu općenito.
Naša je želja bila ovim druženjem dati poticaj mladim piscima stihova kao i ljubiteljima stihova, podržati ih i dati im do znanja da je to što pišu i vole stihove – dar,i to dar kojeg imaju samo odabrani i na čijem bi razvitku trebalo vrijedno raditi i ponositi se njime. Osim toga, upoznavanjem sa stihovima napisanim na različitim jezicima, željeli smo da međusobno prepoznamo posebnosti onih koji pišu i misle na drugom jeziku, ali i pokazati ono zajedničko što nas povezuje, jer ljubav je uvijek ljubav, tuga je uvijek tuga, radost je uvijek radost i stihovi koji ih opisuju su uvjek stihovi bez obzira na kojem jeziku bili napisani.
U samom druženju sudjelovalo je 17 djece i mladih koji su čitali svoje stihove i stihove drugih pjesnika koji govore o uvažavanju svih različitosti, a čitali su se stihovi napisani na hrvatskom jeziku, čakavskom dijalektu, talijanskom, albanskom i engleskom jeziku. U programu su sudjelovala djeca i mladi iz Osnovne škole Poreč, Osnovne talijanske škole Bernardo Parentin, polaznici nastave na albanskom jeziku i Srednje škole Mate Balote koje su pripremale njihove mentorice profesorice Zdenka Korlević, Ester Grubica, Florina Lumezi i Branka Temimović.
Čitanje stihova pažljivo je moderirala prof. Vesna Milanović, članica Izvršnog odbora DND-a Poreč i knjižničarka u Osnovnoj školi Poreč, uspjevajući iz tankoćutnih pjesničkih duša izvući ono najbolje.
Prisutni su gosti velikom pažnjom slušali što nam djeca i mladi stihovima poručuju , svaku pročitanu poeziju nagradili su velikim pljeskom, a predsjednik Vijeća Albanske nacionalne manjine gosp. Idris Sulejmani nam je po završetku programa rekao da mu je bilo jako lijepo i da bi ovakvih druženja trebalo biti što češće.
Na kraju spomenimo i imena djece i mladih koji su sudjelovali u programu
Damir Čupić
Max Radman
Maja Jugovac
Mauro Staver
Damjan Orepić
Chiara Pisak
Hana Musliu
Alejna Refiki
Emanuela Bisaku
Simona Doda
Iman Xhelili
Martina Alakaj
Nemine Murati
Beis Musliu
Patrik Paljokaj
Leona Bokulić
Ariana Babić

Galerija slika uz članak