Za razliku od prošlog ljeta, kad su se turisti razbježali sredinom kolovoza zbog porasta broja zaraženih Covidom, ove godine unatoč porastu brojki nitko se previše ne uzrujava u turističkom sektoru, piše Dario Knežević za poslovni.hr
Stanje rezervacija za rujan ali i listopad odlično je u hotelima, ali i dobrom dijelu privatnog smještaja, ako je suditi prema mapama plaftormi za smještaj koje se crvene.
Puno brige nema čak i ako Hrvatska uđe u crveno na karti ECDC-a, jer većina turista koja nam dolazi cijepljena je i ne boji se da će morati u karantenu. Stoga se opravdano može očekivati da turistička jesen dostigne predpandemijske brojke, slažu se sugovornici Poslovnog dnevnika.
Gledat će zdravstveni sustav
U ostatku kolovoza Hrvatska može očekivati značajan doprinos tradicionalnih tržišta koja su bila vodeća i u špici sezone, to su Njemačka, Slovenija, Poljska, Austrija, Češka i Italija, dok u rujnu očekujemo poseban doprinos tržišta Njemačke, odnosno pokrajina Bavarska i Baden-Württenberg koje imaju školske praznike do sredine rujna.
Bitna će nam biti i obližnja tržišta Slovenije i Austrije, zatim Poljske koja će imati i dobru zračnu povezanost, Češke te domaćeg tržišta. “Iako se pomalo prazne kampovi i apartmani, stanje rezervacija u hotelima je odlično, počinju se pomalo vraćati manje grupe i autobuiseri, podižu se letovi, i sve to daje nam optimizam za promet u rujnu i listopadu.
Osim toga, odlične su najave da Njemačka više ne želi gledati incidenciju zaraženih već ih zanima samo opterećenost zdravstvenog sustava. Uostalom, vidimo da su sezonu uspjele odraditi i destinacije koje su na karti ECDC-a cijelo ljeto bile u crvenom, kao što su Španjolska i Portugal”, ističe Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma.
Još jako nedostaju
Prema podacima koje je Hrvatska turistička zajendica prikupila od hrvatskih zračnih luka, u preostalom dijelu ljetne sezone Hrvatska će najvećim brojem direktnih zrakoplovnih linija biti povezana s Njemačkom (60 linija), Ujedinjenim kraljevstvom (51 linija), Francuskom (31 linija), Poljskom (28 linija) i Italijom (20 linija). Prema broju direktnih zrakoplovnih linija najbolja je povezanost Splita s emitivnim tržištima, sa 110 direktnih linija, zatim slijedi Dubrovnik s 92 direktne linije te Zadar s 44 linije.
Vodeći zrakoplovni prijevoznici u kolovozu prema broju linija su Croatia Airlines, Ryanair, EasyJet, Eurowings i Volotea. Iznimno dobri rezultati očekuju se u nautici, posebno u rujnu, s već navedenih tržišta.
Na jesen tradicionalno putuju uglavnom obitelji sa djecom vrtićkog uzrasta, parovi, umirovljenici, obitelji bez djece, ali i gosti s posebnim interesima, uključujući poslovnjake.
Nadoknadu ljeta mogli bi odraditi Britanci koji su tek nedavno dozvolili putovanja svojih građana bez karantene, o čemu svjedoče najave porasta broja letova pojedinih kompanija. Ovi gosti jako su nedostajali svima koji su ove godine uspjeli organizirati glazbene festivale, jer su gosti koji najviše troše.
Globalno u industriji putovanja i dalje, 17 mjeseci nakon početka pandemije nedostaju kineski turisti, koji su do pandemije bili glavni generator rasta u turizmu. Pretpandemijska turistička potrošnja Kineza iznosila je 277 milijardi dolara, značajno više nego potrošnja Amerikanaca od 157 milijardi dolara, ili Nijemaca od 104 milijarde dolara.
Hrvatska turistička zajednica nakon završetka ljetnog dijela turističke godine, što se nadaju da će potrajati barem do sredine rujna, pokrenut će promotivnu kampanju na svim društvenim mrežama. Cilj će biti dodatno skrenuti pažnju na Hrvatsku, te kroz osobna iskustva samih turista zahvaliti svima onima koji su odabrali Hrvatsku kao destinaciju u kojoj su proveli svoj godišnji odmor.
Kampanjom će targetirati top deset tržišta s najvećim brojem dolazaka i ostvarenih noćenja. Nakon toga ide kampanja na temu kulture, povijesti, nematerijalne baštine, odnosno promocija platforme “Croatia Hearts and Crafts” koju je HTZ lansirao u suradnji s Googleom.