NEWS
Valfresco Uskrs S

SAVJETOVANJE O IZMJENAMA ZAKONA O UGOSTITELJSTVU ZA VLASNIKE DOMAĆINSTAVA KOJA PRUŽAJU USLUGE SMJEŠTAJA I PREHRANE

07.03.2007. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / SAVJETOVANJE O IZMJENAMA ZAKONA O UGOSTITELJSTVU ZA VLASNIKE DOMAĆINSTAVA KOJA PRUŽAJU USLUGE SMJEŠTAJA I PREHRANE
364XO056932.jpg

Vlasnicima seljačkih domaćinstava na kojima se pružaju različite kategorije turističkih i ugostiteljskih usluga, te privatnim iznajmljivčima koji se bave istim poslovima, ali u zakonskoj kategoriji »domaćinstvo« (bez »seljačko«), bilo je namijenjeno preksinoćno savjetovanje o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koje je organizirao Konzorcij agroturizma i ruralnog turizma Istre »Ruralis«. Predstavnici državnih službi i inspekcija trebali su na ovom savjetovanju izložiti koje novosti za poslovanje »običnih« i seljačkih domaćinstava koje se bave ugostiteljstvom i turizmom donosi novi zakon. Među izlagačima nije bilo predstavnika veterinarske inspekcije, a kako su mnoga pitanja na kraju skupa bila upućena upravo ovoj službi, Robert Baćac iz »Ruralisa« najavio je da će se odgovori na ta pitanja, kao i ostala postavljena, objaviti na web-stranicama Konzorcija.

Direktor Ureda Turističke zajednice Istarske županije Tomislav Popović na početku skupa je istaknuo da istarska iskustva u razvoju turizma u unutrašnjosti poluotoka danas služe za pouku drugim hrvatskim regijama, te da će istarski TZ nastaviti pomagati u stvaranju još boljeg proizvoda.


Zahtjev za registraciju podnosi vlasnik

Prvi izlagač bila je Vesna Bertoša Marić, voditeljica pazinskog Pododsjeka službe za gospodarstvo pri Uredu državne uprave. Ona je sistematizirala novosti iz Zakona o ugostiteljstvu koji je na snagu stupio potkraj prošle godine, a objavljen je u Narodnim novinama 138/2006., no naglasila je i da do donošenja novih podzakonskih akata još uvijek vrijedi stari Pravilnik. Jedna od zakonskih izmjena tiče se »veze« između usluga smještaja i prehrane: sada više nije moguće na seljačkom domaćinstvu pružati samo usluge smještaja, već se tim gostima moraju pružati i usluge prehrane. Usluge prehrane moguće su kao i dosad, za grupe od najviše 50 osoba, ponudom proizvoda iz »pretežito vlastite proizvodnje«. Međutim, novi Zakon ne spominje odredbu koju je sadržavala zadnja izmjena Pravilnika, o tome da se u ponudi jela i pića mogu koristiti proizvodi pribavljeni »razmjenom ili kupnjom« od drugih proizvođača s područja iste županije, a nitko nije znao odgovoriti hoće li budući Pravilnik donijeti restrikciju i vraćanje na staro.

Svi pružatelji ugostiteljskih i turističkih usluga dužni su uskladiti svoje poslovanje sa zakonom u roku od godinu dana. Jedna od bitnijih novosti pri registraciji je da se uz drugu dokumentaciju mora priložiti ona koja potvrđuje usklađenost sa Zakonom o gradnji, a novo je također da podnositelj zahtjeva mora biti vlasnik objekta i zemljišta. Razlika između registracije »seljačkog« i običnog »domaćinstva« je u tome što seljačko mora biti upisano u Upisnik poljoprivrednih gospodar stava.

Na pitanje moraju li već registrirani vlasnici seljačkih domaćinstava naknadno prilagati građevinske i uporabne dozvole, Bertoša Marić odgovara da ne trebaju ako kod njih nije došlo ni do kakvih promjena. Bez odgovora je ostalo pitanje može li se na seljačkom domaćinstvu zapošljavati pomoćno osoblje izvan obitelji.


Ukinuta obaveza ovjere cjenika

Voditeljica pazinske ispostave Državnog inspektorata Davorka Flego zatim je detaljnije izložila što sve inspekcija nadzire pri kontroli seljačkih domaćinstava. Neke su ranije obaveze vlasnika novim Zakonom ukinute, primjerice obaveza ovjeravanja cjenika i normativa, ali te dokumente domaćinstvo mora imati. Na ulazu u objekt mora biti istaknut naziv istovjetan onome iz rješenja za obavljanje djelatnosti, a zanimljiva novost je da se u oglašavanju i reklamiranju smiju koristiti također samo nazivi navedeni u rješenju. Odredbu o »pretežito vlastitim proizvodima« Flego je protumačila u duhu važećeg Pravilnika (kojeg bi međutim za najviše šest mjeseci trebalo zamijeniti novi), upozorivši da se posebne grupe namirnica (riba, gljive, šumski plodovi u što spadaju šparoge, kesten, divlje voće), zatim vino, divljač i drugo, smiju nuditi samo u skladu s posebnim propisima.

Županijski sanitarni inspektor Zlatko Muk govorio je o higijensko-sanitarnim propisima, i naglasio da barem jedan član kućanstva mora svake četiri godine polagati tečaj higijenskog minimuma. Higijensko-sanitarne kontrole, pregledi i nadzori ostaju redovita obaveza kao i do sada. Mladen Terlević iz Policijske uprave Istarske govorio je o obavezama i načinima evidentiranja te prijavljivanja stranih gostiju, a Inde Blašković i Doris Antić iz Porezne uprave podsjetile su kakve su porezne obveze vlasnika.

Mnoge nepoznanice preostale i nakon ovako iscrpnog i vrlo detaljnog savjetovanja riješit će se u budućim tematskim radionicama namijenjenima samo određenim kategorijama domaćinstava, najavio je Baćac.

Davor Šišović, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email