NEWS
Valfresco S1124

Savjetnici ministru Lorencinu: Gasite urede HTZ-a u svijetu

foto: Duško Marušić/Pixsell
foto: Duško Marušić/Pixsell
13.04.2014. 09:15; ; Početna / Gospodarstvo / Savjetnici ministru Lorencinu: Gasite urede HTZ-a u svijetu

Treba li turizmu svih 18 predstavništava Hrvatske turističke zajednice u svijetu? Je li mreža s 55 zaposlenih, koja godišnje stoji 36 milijuna kuna, preskupa za zemlju sa sedam milijardi eura turističkog prihoda? Za konzultante iz španjolskog THR-a i domaćeg Horwath Consultinga, čiji prijedlog ovih dana razmatraju i sami direktori predstavništava, stvar je jasna: predstavništava je previše, većinu treba ugasiti, a umjesto njih zaposliti marketinške agencije.

Nedorečen prijedlog

Konzultantsku selekciju preživjela bi samo najveća emitivna tržišta poput njemačkog i talijanskog, a racionalizacija bi prvo mogla pomesti urede u Slovačkoj, Belgiji… Više detalja je službenim putem nemoguće doznati. Direktori HTZ-ovih predstavništava, pak, ne kriju da se materijal ne usude proslijediti novinarima. Ali svi koji su vidjeli taj tajnoviti prijedlog čude se da nema ključnu brojku: koliko bi koštalo angažiranje strane marketinške agencije. Da bude čudnije, od samih je direktora zatraženo da oni naprave tu kalkulaciju. Neki je nevoljko rade, a neki kažu da neće raditi tuđi posao.

– U prijedlogu nove mreže HTZ-ovih ureda u svijetu puno je nedorečenosti i nelogičnosti. Praktički sve europske turističke zemlje imaju predstavništva u inozemstvu – kaže naš sugovornik.

Mi smo u misiji

Dodaje da agencije u pravilu angažiraju ili daleke destinacije ili zemlje koje se nađu u problemima pa moraju dodatno uljepšavati svoj imidž poput, recimo, Egipta. – Agencija može dobro odraditi posao za koji je plaćena, ali daleko je to od onoga što rade turistička predstavništva. Ona su u svojevrsnoj misiji, rade za svoju zemlju i izvan opisa posla i izvan radnog vremena. Svaki ured godišnje zaprimi i desetak tisuća pitanja potencijalnih hrvatskih gostiju. To agencije sigurno neće raditi, kao što neće raditi ni na kontaktima s turoperatorima, autobuserima i sl. – govori naš sugovornik. Prijedlogu se zamjera i da nema vremenski okvir, niti je jasno tko kome odgovara, a neki zaključuju i da bi agencije bile znatno skuplje rješenje kad bi radile sve što rade predstavništva.

Iz HTZ-a i turističkog ministarstva odgovaraju da je prerano govoriti o zatvaranju predstavništava, a neslužbeno kažu i da rezovi neće biti tako drastični kako su zamislili konzultanti. Pitanje je samo zašto su onda taj “nabrijani” konzultantski prijedlog pustili u optjecaj.

Radmila Kovačević, Večernji list