Riječka veletržnica ribe slabo radi, a Porečku čekaju problemi
Burza je otvorena, no još nema očekivanih svakodnevnih ranojutarnjih aukcija ribarskog ulova, za ribu potencijalni kupci licitiraju tek povremeno, a jedna od prodaja održat će se u četvrtak, kada na burzi očekuju veću pošiljku ribe s Lošinja.
Pravi razlog zašto burza još ne radi kako bi trebala jest nedostatak ribara i posebno kupaca na ovoj veletržnici ribom koji, očito, još nisu spremni napustiti svoje “tradicionalne” načine poslovanja koji pak često uključuju i poslovanje “na crno”. Također, trgovci su navikli na odgodu plaćanja koje na burzi nema, a nekim ribarskim tvrtkama, pak, računi znaju biti u blokadi.
Burza će zaživjeti
Tako i jedni i drugi nastavljaju “po starom”, premda bi trgovanje na burzi ribarima trebalo donijeti veću zaradu, sigurnu prodaju i “instant” plaćanje onoga što prodaju. Barem je tako u susjednoj Italiji.
Kako kaže voditelj aukcije na riječkoj burzi Zlatko Špurej, burza će zaživjeti, no treba vremena jer je ljudima navike teško promijeniti iz korijena.
Odobrenje za izvoz
– Čekamo i odobrenja za izvoz, a kada se dovrši ta komplicirana procedura i kada ono stigne, moći će dolaziti i strani kupci. S tvrtkom Friul Pesca, jednom od najvećih sjevernotalijanskih tvrtki koja posluje s ribom, već imamo dogovor da će kupovati u Rijeci – kaže Špurej te dodaje da će nakon ulaska u EU trgovanje poput ovog biti i jedini mogući način.
Inače, riječka burza i ona koja bi za nešto više od mjesec dana trebala biti dovršena u Poreču realizirane su uglavnom novcem Talijana koji su burzama ribe u Hrvatskoj htjeli podići cijene ribarskog ulova na našem tržištu, objašnjava Špurej.
Naime, ako se to ne dogodi do ulaska Hrvatske u EU, Talijani se pribojavaju da će svi njihovi kupci pohrliti na našu stranu Jadrana u “shopping”, čime bi došlo do poremećaja na njihovu tržištu.
Što se tiče spomenute porečke veletržnice ribom, tamo bi početak mogao biti još teži nego u Rijeci jer se na tom dijelu Jadrana lovi manje raznovrsna riba.