NEWS
IRONMAN S-24

Rekreativci ispred plivača i vaterpolista

27.04.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Rekreativci ispred plivača i vaterpolista

Rušenje hotela »Montauro«, čiji su zatvoreni bazen dužine 25 metara koristili rovinjski plivači, vaterpolisti, ali i ostali sportaši, ponovo je aktualiziralo problem sportske infrastrukture u Rovinju. Najnovija »šaka u oko« vodenim sportovima mnoge je bacila u očaj, jer vrlo dobro znaju da će do izgradnje zatvorenog bazena koji bi odgovarao današnjim standardima sportskih natjecanja proći još puno vremena. Hotelijersko-turistički magnat »Maistra« već je dulje vrijeme najavljivao uklanjanje spomenutog hotela zbog novih projekata, no odluka o rušenju koja je došla preko noći ipak je svih ostavila zatečene. Iz tog razloga mjerodavnim institucijama grada bilo je potrebno neko vrijeme da iznađu prijelazno rješenje koje vjerojatno ne zadovoljava nikoga, ali drugačije se ne može. Problem je još veći utoliko što se vaterpolisti i vaterpolistice »Delfina« nalaze u jeku natjecanja, a ne treniraju u vodi, dok plivači o nekim kvalitetnijim pripremama mogu samo sanjati.


Vatrogasne mjere

Ipak, »vatrogasno« rješenje je pronađeno zahvaljujući benevolentnosti »Maistre« koja je u pregovorima s Gradom ponudila bazen hotela »Park« kao privremenu alternativu. Na tome će vjerojatno svi biti vrlo zahvalni, međutim taj bazen ima svega 11 metara dužine, a dubok je od metar do metar i pol. Prema tome, svima je jasno da masovni pogoni vaterpolista i plivača tu nemaju što tražiti, pogotovo ne oni najstariji koji u dva zaveslaja dođu do kraja bazena. Govora o postavljanju vaterpolskih golova i nema, a igrati se niti ne može zbog dubine. Druga mogućnost bio je već jednom korišten bazen hospicija »Martin Horvat«, dužine 18 metara, no prema svemu sudeći ta će varijanta ovoga puta otpasti zbog prezauzetosti bolnice.

Ulazeći nešto dublje u problematiku zamolili smo direktora »Valbruna sporta«, gradske firme odgovorne za investicije i održavanje vezane uz sportsku infrastrukturu u Rovinju, Branka Rajka, da nam odgovori na nekoliko pitanja.


Rekreacija prioritet

Koji su trenutno prioriteti grada Rovinja kad se govori o sportskoj infrastrukturi i zašto?

– Naši su prioriteti trenutno vezani uz pripremu, adaptaciju i izgradnju novih objekata za domaćinstvo Eurofestivala sportske rekreacije 2009. godine. To znači da smo nakon gotovo 20 godina uložili neku značajniju svotu novca u sportsku infrastrukturu. Za potrebe Eurofestivala gradi se potpuno novo nogometno igralište u Rovinjskom Selu, adaptirat će se postojeći stadion s tribinama i popratnim sadržajima i drugo nogometno igralište na Valbruni, adaptira se otvoreni bazen »Delfin« i još nekoliko sportskih objekata na otvorenom, u što će biti uloženo oko 22 milijuna kuna. Usto, država će dotirati 30 milijuna kuna za nadogradnju rovinjske Gimnazije koja će, uz nove učionice, dobiti i školsko sportsku dvoranu čime će se riješiti još jedan gorući problem sportaša ovog grada.

Zašto Rovinj, koji je tradicijski vezan uz plivanje i vaterpolo još od 1949. godine, nema zatvoreni zimski bazen?

– Najveći problem su financije. Bazen je vrlo specifičan objekt, s kompliciranom izgradnjom i skupim održavanjem, pa gradski proračun to jednostavno ne može podnijeti. Mi smo se pokušali posavjetovati s ljudima u Varaždinu koji su također izgradili bazen. Njihov je odgovor bio da objekt (33×25) košta oko 30 milijuna kuna, bez potrebne infrastrukture, a kasnije godišnje treba izdvajati još šest milijuna kuna za održavanje. To si mi ne možemo priuštiti s obzirom da je ukupni udio proračuna Grada Rovinja za udruge i sportsku infrastrukturu oko deset milijuna kuna. Druga stvar, ako pogledate da zatvoreni bazen još nema niti jedna Rijeka sa 150 tisuća stanovnika, gdje smo tu onda mi? Prema nekim procjenama građevinsko sportskih standarda minimalni broj stanovnika za opravdanost izgradnje takvog bazena je 60 tisuća, a Rovinj ih nema niti dvadeset. Po meni, jedino kvalitetno i realno rješenja za izgradnju zatvorenog bazena je udruživanje Grada i turističke privrede.


Monvi-Cuvi rješenje problema

Znači li to da Rovinjci nikad neće dočekati svoj bazen ?

– Ne, to znači da ćemo morati pričekati još neko vrijeme da se realiziraju malo dugoročniji projekti koje imamo u planu.

Koji su to projekti, postoji li već neka dokumentacija i lokacija gdje bi se oni ostvarili?

– U generalnom urbanističkom planu i prostornom planu Grada Rovinja već je predviđeno formiranje sportsko-rekreacijske zone »Monvi-Cuvi«, preko puta hotela »Eden«. Ta će zona dugoročno riješiti najveći dio naših problema, a objedinjavala bi gotovo sve sportske grane na jednom mjestu, uz popratnu infrastrukturu i ugostiteljske objekte. Planirano je da se naprave zimski i ljetni bazen 33×25 metara, gradska dvorana, dvorana za bowling, teniski tereni, igrališta za veliki i mali nogomet, rukomet, odbojku i košarku. Usto, napravit će se kvalitetni popratni sadržaji s fitness centrom, welnessom, ugostiteljstvom i dućanima sportske opreme. Trenutno je u izradi detaljni plan uređenja te zone koji će biti gotov do kraja ove godine. Tim bi se planom izbjegla potreba za lokacijskom dozvolom, pa bi se u vrlo kratkom roku mogla dobiti ona građevinska.


Rekonstrukcija bazena u »Parku«

Tko će to financirati i kada bi taj projekt mogao zaživjeti?

– Najvjerojatnije će to biti oblik nekog privatno-javnog partnerstva, a nije tajna da je »Maistra« vrlo zainteresirana za ovaj projekt, čime bi znatno poboljšala svoju sportsko-rekreacijsku ponudu, dok bi Grad zadovoljio svoje potrebe za sportskom infrastrukturom. Za rokove izgradnje me nemojte pitati, ali je dosta izvjesno da se prije završetka Eurofestivala sportske rekreacije 2009. godine, za koji se Grad dostojno priprema s velikim ulaganjima baš u infrastrukturu, neće krenuti s izgradnjom, iako postoje naznake da bi se već u 2008. godini moglo krenuti s izgradnjom u sportsko-rekreacijskoj zoni »Monvi-Cuvi«.

Što će biti s plivačima i vaterpolistima do tada?

– Za njih dolazi teško razdoblje tijekom sljedeće jeseni, zime i proljeća, kada će morati stisnuti zube i koristiti privremena rješenja koja nalazimo. Nakon toga trebali bi doći bolji dani i za njih, s obzirom da je »Maistra« najavila gotovo sigurnu rekonstrukciju hotela »Park« koji bi nakon ove sezone trebao dobiti bazen dug 25 metara s odgovarajućom dubinom i širinom za plivače i vaterpoliste. Tada bi, nadam se, svi mogli odahnuti do realizacije projekta »Monvi-Cuvi«, što bi također moglo biti u vrlo bliskoj budućnosti.

Rocco: Od realnosti ne možemo pobjeći


Nešto više o prijelaznom rješenju za rovinjske vaterpoliste i plivače rekao nam je glavni tajnik Saveza sportova Gianni Rocco.

– Mogu potvrditi informaciju da je »Maistra« izašla u susret Gradu, te pružila usluge bazena hotela »Park« pet dana u tjednu u trajanju od tri sata, prema dogovorenim terminima do 15. lipnja, nakon čega bi se svi trebali okrenuti obnovljenom »Delfinu« na otvorenom. Jednako tako mogu reći da smo još uvijek u pregovorima s rehabilitacijskom bolnicom »Maritn Horvat«, no oni imaju već unaprijed dogovorene obaveze, pa će to ići malo teže. U razgovoru s trenerima i upravama vaterpolskih te plivačkog kluba došli smo do zaključka da bi vaterpolistima više odgovarao »Park«, a plivačima zbog veće dužine »Martin Horvat«, ali za sada će se svi morati zadovoljiti samo jednim rješenjem – »Parkom«. To je trenutno naša realnost i maksimum od kojih ne možemo pobjeći – kaže Rocco.


 

Balon nikad nije bio službena opcija


Jedno od rješenja oko zadovoljavanja potreba za bazenom u zimskom periodu, koje se tijekom godina logički nametalo kod većine građana Rovinja, bilo je natkrivanje postojećeg bazena »Delfin« balonom ili nekom konstrukcijom pokretnog tipa koja bi se u ljetnim mjesecima otvarala ili skidala. Međutim, ta varijanta ostala je tek na kolokvijalnoj razini, jer službeni projekt, prema riječima Branka Rajka i Vlade Milanovića iz »Valbruna sporta«, gradske firme zadužene za sportsku infrastrukturu, nikad nije niti postojao. Od Giannija Roccca, glavnog tajnika Saveza sportova, uspjeli smo ipak saznati da je prije 15-20 godina ondašnji zavod za zaštitu spomenika uvrstio zonu u kojoj sa nalazi »Delfin« kao zaštićenu. Možda upravo zbog toga nitko nikad nije niti krenuo s ozbiljnim projektom.


 

Ništa od dogrijavanja vode na »Delfinu«


Planirano dogrijavanje vode na otvorenom bazenu »Delfina«, koji ovih dana doživljava svoju rekonstrukciju, ipak se neće ostvariti. Naime, računice oko isplativosti izvođenja ovog projekta, te sam način izvedbe nekompatibilni su s mogućnostima Grada. Jedina realna opcija što se potrošnje tiče – ona na lož-ulje, zahtijeva izgradnju potpuno nove kotlovnice i velikog dimnjaka koji bi stršio na samom bazenu što u startu ne bi bilo dozvoljeno zbog nagrđivanja ambijenta. Prema tome, ništa od produžavanja plivačke sezone na otvorenom.


 

Rovinjska sportska infrastruktura


Grad Rovinj trenutno u svojem vlasništvu ima tri sportske dvorane (Valbruna, Pod lipom, Mlinovi), ljetni olimpijski bazen, dva boćališta (R. Selo, Štanga), tri otvorena košarkaška terena (Eden), dva otvorena rukometna i malonogometna terena (R. Selo, Pod lipom), stadion s kompleksom nogometnih igrališta (Valbruna 1, 2, 3), te na području nekadašnje željezničke stanice igralište za odbojku na pijesku, fitness i zgrade u kojima se nalaze veslački, odbojkaški i klub podvodnih aktivnosti. Pojedini objekti i kompleksi dani su klubovima na održavanje kako bi sami kroz eventualna iznajmljivanja mogli pokrivati barem dio svojih godišnjih budžeta, dok o preostaloj infrastrukturi i njenom funkcioniranju brine »Valbruna sport« na što se godišnje utroši i do pet milijuna kuna, a cifra varira ovisno o predviđenim investicijama za tekuću godinu.

Hrvoje Iskra, Glas Istre