Puležani podržali prosvjedni skup novinara Glasa Istre u štrajku
Prosvjedni skup novinara u štrajku Glasa Istre održan je jutros na pulskom Narodnom trgu – Tržnici u organizaciji Sindikata Istre i Kvarnera. Novinari u štrajku držali su govore, a okupljeno mnoštvo popratilo ih je povicima odobravanja i glasnim aplaudiranjem. Okupljeni Puležani, danas su mogli i vidjeti novinare koje, inače, čitaju. Bruno Bulić, predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera otvorio je prosvjedni skup mišlju kako je vrijeme da biti novinar u Hrvatskoj prestane biti zanimanje i postane pozivom. Istaknuo je kako su svi novinari u Hrvatskoj „u istom loncu“, a bilo bi nužno da mogu slobodno primiti i proslijediti informacije javnosti. Dodao je kako vlada politička oligarhija plaćena od moćnika – tajkuna koji su opljačkali narod, vladanje informacijama putem PR agencija te plaćanje nezavisnih ekonomskih analitičara. „Europska unija je asocijacija gdje nestaje ljudsko dostojanstvo, a počinje dostojanstvo novca!“ napomenuo je te dodao kako se samo borbom to može promijeniti. Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašić pridružio se današnjem skupu, jer kako kaže,nije bilo dileme. „Moralna erozija društva poprima sve veće razmjere!“, napomenuo je te dodao kako je na hrvatski narod izvršen državni udar od strane hrvatskog Sabora i Ustavnog suda činjenicom da se ne dopušta raspisivanje referenduma, te se derogira ustavna odredba da vlast proizlazi iz naroda. „našim „ubojitim“ akcijama možemo ih primorati da dođe do referenduma. Istaknuo je kako su pošteni i vrijedni novinari Glasa Istre u sličnoj situaciji. „Ovdje mafija ima svoju državu gdje se vrši obračun kapitalista i kriminalaca s narodom, a vlastodršci se pomažu od strane hrvatskog pravosuđa“ dodao je te izrazio punu podršku novinarama u štrajku.
Poznati novinar Hrvoje Appelt došao je iz Zagreba pružiti podršku kolegama. „Već više godina traje teror nad novinarima, koje se tuče i ubija, a mnogi žive pod policijskom zaštitom“ započeo je Appelt. Istaknuo je kako je napad na slobodu medija, napad na slobodu demokratskog društva. „Na slijedećim izborima izađite i dajte glas onima za koje mislite da će dobro voditi državu!“ zaključio je Appelt.
Sindikalna povjerenica Maša Jerin istaknula je kako novinari Glasa Istre već sedmi dan štrajkaju, a šest dana su na ulici obzirom da im je poslodavac zabranio ulaz u poslovne prostorije. Zbog sramotne odluke suda, uvedena je radna obveza, a Županijski sud je odbio upućenu žalbu. „Mi i dalje štrajkamo, to je jedino legalno sredstvo. Jerin je pročitala pismo dugogodišnje čitateljice Glasa Istre iz Roča, upućeno Albertu Faggianu, članu Uprave u kojem čitateljica poručuje: „Ovo nije moj Glas Istre!“ misleći na novinu koja izlazi posljednjih sedam dana. Jerin se zahvalila javnosti na jakoj podršci koja im daje snagu za daljnju borbu. Najavila je kako u srijedu sjedaju s poslodavcem za pregovarački stol.“Štrajk je tek prva stepenica. Mi nećemo šutjeti.Ne želimo da nam se desi ono što se desilo mnogim medijima u Hrvatskoj. Mnogi mediji u Hrvatskoj su šutke pali! Želimo raditi u novinama gdje se sudova ne boje radnici, već kriminalci!“, zaključila je Jerin.
Novinar Zoran Angeleski istaknuo je kako slobodi medija prethodi sloboda misli, a suprotnost je strah kojim vlast kontrolira narod i potiskuje njegovu želju za slobodom. Pripovjedio je kako je višeputa osjetio strah na vlastitoj koži dok je pisao tekstove o lokalnim moćnicima, a nisu mu strane ni neprospavane noći zbog toga. „Ključna borba za slobodu događa se u nama samima!“ Istaknuo je kako su mu najdraže podrške običnih ljudi, te je iskoristio priliku da kaže kako je Ranko Borovečki odbio objaviti te podrške rekavši kako se radi o „nebitnim ljudima!“Dodao je kako posrtanje struke i etičnosti traje već godinama u Glasu Istre te se upitao zašto se već godinama u Glasu ne piše o najvećem sudskom procesu u Istri – projektu Brijuni Rivijera. Iskritizirao je činjenicu kako su najmanju podršku dobili od istarskih intelektualaca koji „ podmuklo šute te čekaju rasplet da bi se onda svrstali na pobjedničku stranu“. Upitao se još jednom gdje je novac točnije 100 milijuna kuna duga koji se sada želi provući preko leđa novinara. Pozvao je Državno odvjetništvo i policiju da javno iznesu podatke o toj istragi. Prozvao je Novi list za činjenicu da su najveći štrajkbrejkeri.
Govorom su se javnosti obratili i Boris Vincek, novinar rubrike Kultura Glasa Istre, Snježana Matejčić, Noel Mirković i Mate Ćurić ali i novinar Budimir Žižović koji se upitao kako to da pulski gradonačelnik kao nijedan drugi gradonačelnik županije nije za vrijeme kiše kada su novinari bili na ulici ljudima pružio kišobran uz jednostavno ljudsko pitanje – kako su.
(K.H. / Foto: Safet Omerović – Basso, Regional)