Priča se i dalje vrti oko rotora
I ako je bilo prijedloga da se neki od kadrova za porečki spot “Happy” snime na rotorima ili barem jednom od njih, zaštitnom znaku Poreča kako su neki u šali rekli, na kraju ta ideja ipak nije uvrštena. Rotora u Poreču ima tridesetak i činjenica je da su znatno olakšali i poboljšali promet u gradu, ali isto tako, kako se promet svakodnevno vrti oko njih, često su puta na meti komentara, pa i zezancije.
Kako je u tijeku rekonstrukcija državne ceste, na kojoj će, usput rečeno, biti napravljena dva rotora, sada je sav promet preusmjeren u Vlašićevu ulicu. U kojoj su pak postavljena dva montažna rotora da se ne bi stvarala gužve, na što su novinari upozoravali i prije ovog prometnog režima.
Gdje je sada problemi
U prometnoj kulturi i edukaciji vozača, jer kako se buni jedan poznanik: “Nitko ne daje žmigavac u rotoru!”. Umjesto da na taj način olakšaju protočnost prometa, pogotovo u vrijeme kada je Vlašićeva prilično opterećena, većina vozača ne koristi žmigavac da drugima signalizira gdje u kružnom raskrižju namjerava skrenuti. Neki razgovaraju na mobitel pa jedva stignu držati volan, a kamo li dati žrnigavac, drugi se ponašaju kao da su sami na cesti, a treći se drže onog Zuhrinog iz Večernje škole: “Šta ja imam davati žmigavac, koga briga kamo ja idem?”
Poseban slučaj je kada rotor, kao onaj u Varvarima ili Špadićima, ima dvije trake pa je nekima još uvijek problem po kojoj traci voziti. Ali uvjeravaju me prijatelji iz Pule da je na njihovom megarotoru situacija još gora.
Dakle, rotori su poboljšali protočnost, vozače još treba educirati, ali u Poreču ostaje još jedan problem. Kada u gradu imate trideset rotora i nekom objašnjavate na kojem gdje skrenuti onda tu nastaju problemi. “Na rotoru Varvari skreni desno, na onom kod Stancije Portun skreni lijevo, pa na onom kod Kauflanda, desno, pa kod Lidla ravno itd. Kada si iz okolice Poreča, još se nekako i snađeš, ali kako nekome tko u grad dolazi prvi put objasniti da kod Žatike ima rotora dva: kod dvorane i kod groblja.
“Vjerojatno će ih uskoro morati numerirati, pa kažeš na rotoru jedan skreneš lijevo, na rotoru sedam desno itd.”, kaže kolega. Ima i prijedloga da se rotori koji vode prema centru grada označe jednom bojom, oni prema sportskim zonama drugom. Uglavnom, bez reklamiranja trgovačkih centara, ili ako već mora, onda neka oni plate za njihovo uređenje. U nekim su europskim, ali i hrvatskim gradovima rotori uređeni i zasađeni cvijećem kupljenim sredstvima od privatnih tvrtki te nose natpis s imenom sponzora ili donatora. U Poreču bi se možda isto tako našlo tvrtki spremnih na takvo što, am u vrijeme izborne godine čak i stranki te političara. Možda ipak bolje da ostanemo na brojevina.
Vedrana Habereiter, Glas Istre