Prezentirani prijedlozi dvaju detaljnih planova uređenja servisne zone
Prijedlozi detaljnih planova uređenja Servisne zone Poreč za područja I i II, od kojih ovaj drugi obuhvaća i dio Facinke, preksinoć su u gradskoj vijećnici prezentirani po drugi put. Dvadesetak zainteresiranih imalo je prigodu vidjeti i čuti kako su oni izmijenjeni i dopunjeni na osnovu prijedloga i primjedbi zaprimljenih tijekom provedene javne rasprave. Damir Hrvatin, pročelnik za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, objasnio je da je s podnositeljima očitovanja održan i radni sastanak, a budući da predložene izmjene utječu na koncepciju planova, otvorena je dodatna javna rasprava koja će potrajati do 15. listopada. Dotad je predložene planove moguće pogledati u gradskom odjelu za prostorno planiranje i dostaviti primjedbe i prijedloge. Hrvatin je izložio osnovne smjernice, spomenuvši da su dijelovi servisne zone na području Čimižina definirani po Prostornom planu uređenja i Generalnom urbanističkom planu Poreča, dok su detalje obrazložili izrađivači. Rečeno je da je ondje moguća izgradnja objekata za proizvodne, zanatske i trgovačke djelatnosti te uslužnih i komunalno servisnih građevina, što isključuje stambenu namjenu (osim u slučaju dviju postojećih kuća).
Što se tiče područja I, koje je većim dijelom »pod građevinama«, Marina Kalogjera iz Planisa je rekla da su se najznačajnije promjene dogodile u prometu – u središnjem dijelu je predviđeno javno parkiralište, no dio parkirališnih mjesta će trebati osigurati na privatnim parcelama. Robert Rabac iz Arhetipa 21 je podsjetio da je područje II uglavnom neizgrađeno. Objasnio je da su nastojali pomiriti utvrđene probleme i postojeću parcelaciju te da po GUP-u pristup s gradskih sabirnih prometnica nije moguć pa je planirana nova pristupna prometnica, paralelna s Ulicom Mate Vlašića, i mogućnost kružnog okretanja unutar zone.
Svoj je problem iznio sedamdesetogodišnji starosjedilac Mario Prodan, vlasnik postojeće stambene građevine na području II. Po njegovom objašnjenju, proširenje Ulice Mate Vlašića je planirano upravo na njegovom terenu, radi čega bi trebalo »osakatitl parcelu«, srušiti ogradni zid i zaći u dio zemljišta kojim prolazi struja, voda i kanalizacija za njegovu kuću. Ogorčeno je primijetio da nitko nije s njime razgovarao prije i tijekom izrade prijedloga.
Hrvatin je konstatirao da su emocije razumljive, ali "stvari treba staviti u kontekst", što znači da ništa nije bilo moguće učiniti prije pokretanja izrade plana. Procedura je još u tijeku i odgovori u pisanom obliku, koje je Prodan tražio, podnositeljima primjedbi se upućuju tek u fazi utvrđivanja konačnog prijedloga plana. Rekao je i da će nastaviti kontaktirati s nezadovoljnim građaninom i nastojati pronaći najprihvatljivije rješenje, u sklopu zakonske regulative, no o svemu odlučuju Gradsko poglavarstvo i vijeće. U zaštitu Prodana je gorljivo stao Mirko Cvitko.
Zdenka Kocijančić željela bi otvoriti odmorište za kampere, prvo takve vrste u Hrvatskoj. U tome ju je podržao stručnjak za područje kampinga Jerko Sladoljev. Hrvatin i Rabac su pak rekli da po Prostornom planu i postojećoj regulativi trenutno nema mogućnosti za pokretanje takve turističke djelatnosti unutar servisnih zona. Predloženo je zato da se zasad omogući otvaranje parkirališta, odnosno depoa za kampere, koje spada pod uslužne djelatnosti. Odmorište za kampere predstavlja novost pa će se zatražiti mišljenje nadležnih ministarstava.
K. FLEGAR, Glas Istre