NEWS

Premijerka županici Lovrić reže plaću za sedam, a Bandiću za 3000 kuna

27.01.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Premijerka županici Lovrić reže plaću za sedam, a Bandiću za 3000 kuna
309kosor2.jpg

Predsjednica Vlade Jadranka Kosor odlučila je uvesti red i u lokalne plaće. Nijedan lokalni dužnosnik neće moći zarađivati više od ministra ili potpredsjednika Vlade, a ako slučajno prima pomoć iz državnog proračuna, plaća mu mora biti snižena još 20 posto!

Prijetnja Ustavnim sudom

Umjesto 20 tisuća kuna na mjesec, sisačka županica Marina Lovrić zarađivat će ubuduće najviše 13 tisuća! Najbolje plaćeni lokalni dužnosnik, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, ostat će bez gotovo 3 tisuće kuna jer ne može zarađivati više od potpredsjednika Vlade. Ministarska je plaća pak "plafon" za plaću župana ili gradonačelnika velikog grada, dok gradovi i općine do tri tisuće stanovnika svoju plaću vežu uz plaću zamjenika direktora državnih ustanova.

Konačni prijedlog zakona o plaćama u lokalnoj upravi danas bi se trebao naći na Vladi, a ako prođe predloženo rješenje, župani i nižerangirani lokalni dužnosnici prijete Ustavnim sudom.

Najspornijom se ocjenjuje odredba prema kojoj se plaće svih čelnika lokalnih jedinica koji primaju neki oblik financijske pomoći iz državnog proračuna dodatno umanjuju za 20 posto. Ove bi godine lokalne jedinice trebale dobiti 5,2 milijarde kuna iz državnog proračuna, a njihov zajednički budžet bio bi oko 25 milijardi kuna.

To znači da im svaku petu kunu osigurava Vlada. Primjera radi, gradonačelnik Siska mora svoju plaću smanjiti za pet tisuća kuna jer njegov grad, kao i stotine drugih, prima pomoć iz proračuna. Sisačka županica, zbog koje su, šapuću kuloari, u Banskim dvorima odlučili uvesti red, ostala bi bez čak sedam tisuća kuna jer je i njezina županija na popisu onih koje ne bi financijski preživjele bez Šukerove pomoći.

Linearno smanjenje plaća od 20 posto pogodilo bi 15 županija te više od 200 općina i gradova koji se nalaze na području posebne državne skrbi.

Lokalne jedinice i službenički sindikat zatražili su od Vlade da kriterij državne pomoći detaljnije uredi i kao limit postavi udio državne pomoći u lokalnom proračunu veći od 10 posto, no tijekom jučerašnjeg dana nije bilo povratne vijesti da Vlada popušta.

Na državnim jaslama

Zakon je restriktivan i prema 12 tisuća zaposlenika u lokalnoj upravi jer lokalne jedinice za plaće mogu izdvojiti najviše 20 posto vlastitog proračuna. Ako su na državnim jaslama, tada ni osnovica plaća i koeficijenti lokalnih službenika ne mogu biti veći od državnih. Prema prvim procjenama, na udaru te odredbe bilo bi 20-ak gradova i stotinjak općina koji bi morale smanjiti masu plaća ili broj zaposlenika. U gradovima najveći pad plaće slijedi gradonačelniku Poreča, 4,6 tisuća kuna.

Autor: Ljubica Gatarić, Večernji List

Galerija slika uz članak