NEWS
Valfresco S1124

Poništen otkaz ugovora o radu Eni Ambrozić

13.02.2007. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Poništen otkaz ugovora o radu Eni Ambrozić
57glasistre_logo.jpg

Sutkinja Općinskog suda u Puli Mirna Frančišković donijela je jučer nepravomoćnu presudu kojom se »poništava otkaz ugovora o radu« između tužiteljice Eni Ambrozić, bivše glavne urednice lista Glas Istre, i tuženika Glasa Istre d.o.o., jednako kao i odluka Glasa Istre o razrješenju Ambrozić s mjesta glavne urednice. Nepravomoćnom presudom tuženiku se nalaže da vrati Ambrozić na posao. Glas Istre će se žaliti na presudu drugostupanjskom Županijskom sudu.

Ambrozić, koju u ovom postupku zastupa odvjetnički ured Predraga Jošanovića i Biserke Radolović, u svojoj se tužbi pozivala na to da nije ispunjen ni jedan zakonski razlog za otkaz ugovora o radu zaključenog 1. siječnja 1999. godine, da tuženik nije ispoštivao ni jednu zakonsku odredbu koja uređuje postupak prije otkazivanja ugovora o radu i sadržaja samog otkaza ugovora o radu, te da poslodavac nije naveo ni jedan zakonski razlog za isto.

S druge strane, odvjetnik Glasa Istre Rudolf Frančula branio je stav da Eni Ambrozić nije dobila otkaz i da joj nikada nije prestao radni odnos. U odgovoru na tužbu Frančula je istaknuo da je Ambrozić, nakon njenog opoziva s dužnosti člana Uprave Glasa Istre, ponuđen izbor između ugovorene otpremnine ili radnog mjesta i funkcije glavne urednice, no iz odgovora njenih odvjetnika, piše Frančula, proizlazilo je da tužiteljica želi uzeti i otpremninu i nastaviti raditi na mjestu glavne urednice.

Kako Glas Istre nije uvažio tu »dvostruku« opciju, tužiteljici Ambrozić poslan je još jedan dopis u kojem se ponovno zahtijeva da se ona decidirano izjasni potražuje li otpremninu uz raskid radnog odnosa ili želi nastaviti raditi u Glasu Istre, no bez potraživanja otpremnine. U odgovoru Glasa Istre na tužbu navodi se da na taj, ponovljeni dopis Ambrozić nije odgovorila u danom roku, te joj je stoga poslan još jedan dopis kojim se ponovno traži njeno izjašnjenje u roku od osam dana, a uz koji joj je poslan i novi ugovor o radu prema kojem bi, ukoliko ga potpiše, obavljala poslove urednika istarske kronike. Ambrozić je taj ugovor i potpisala.

Inače, u jednom drugom sporu Eni Ambrozić od Glasa Istre traži 1.946.110 kuna s pripadajućim zateznim kamatama na ime plaće članice Uprave, otpremnine za istu funkciju i postotka dobiti tvrtke. Glas Istre to osporava jer »bi joj otpremnina pripadala samo u slučaju da nije nastavila radni odnos u ovom poduzeću«, te stoga što je čitavo vrijeme obnašanja funkcije članice Uprave i glavne urednice Ambrozić dobivala ugovorenu plaću. Ona je zbog toga od Trgovačkog suda u Pazinu zatražila da se privremenom mjerom Glasu Istre zabrani otuđenje ili opterećenje zgrade Glasa Istre na pulskoj Rivi, no sud je taj zahtjev pravomoćno odbio.

Osim ovih tužbi, Ambrozić je podnijela i tužbu protiv Glasa Istre za naknadu štete zbog nanesenih duševnih boli, te tužbu za uvredu i klevetu protiv predsjednika Uprave Željka Žmaka

Frančula: Presuda je proturječna sama sebi


– Uložit ćemo žalbu jer smatram da je presuda nezakonita, nejasna i proturječna sama sebi, te da je sud počinio bitnu povredu postupka – izjavio nam je kratko Rudolf Frančula, odvjetnik Glasa Istre, podsjećajući na svoje riječi iz odgovora na tužbu da bi, prema ovakvoj presudi, Eni Ambrozić istovremeno trebala biti u radnom odnosu s Glasom Istre temeljem tri ugovora o radu – od 1. siječnja 1999. kada je postala zamjenica glavnog urednika, od 1. siječnja 2000. kada je postala glavna urednica i od 4. listopada 2006. godine kada je postala urednica istarske kronike – što znači da bi istovremeno morala obavljati tri urednička posla, koji jedan drugoga isključuju.

S.B.I. Glas Istre