NEWS
Grmali

Pet tisuća zaposlenih u Brijuni rivijeri – obična floskula

12.12.2006. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Pet tisuća zaposlenih u Brijuni rivijeri – obična floskula
93GO168912.jpg

Izrazivši zadovoljstvo što se državna imovina u sklopu projekta »Brijuni rivijera« neće rasprodati, predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić na jučerašnjoj je konferenciji za novinare rekao da sindikat pozdravlja odluku o pravu građenja, no da po tom pitanju treba biti posebno oprezan. Prema njegovim riječima, treba dozvoliti gradnju samo onih objekata koji neće poslovati sezonski, već tijekom cijele godine. Time bi se spriječilo, smatra on, da se u sklopu projekta grade »kuće« za 10 bogataša za koje bi radile tri domaće sluge – sobarica, vrtlar, kućni majstor ili kuhar. Bulić smatra da bi u sklopu projekta trebalo zaposliti i visokostručni kadar, a ne angažirati isključivo sezonske radnike s niskom ili srednjostručnom spremom.

– Tražimo da se u svaku investiciju i elaborate unutar »Brijuni rivijere« ugrade podaci o točnom broju stalno zaposlenih radnika i njihovoj kvalifikacijskoj strukturi. Bitno je dati uvid i u godišnju otvorenost objekata što također treba biti preduvjet za sve buduće investitore, pa čak i po cijenu raskida ugovora. Tako rade svi oni koji žele zaštititi svoj prostor. Predstavnici Istarske županije razbacuju se brojkama da će u sklopu projekta biti zaposleno pet tisuća ljudi. No, već prve analize govore o čak 10 puta manje osoba. Primjerice, u hotelu s četiri zvjezdice koji broji 200 postelja predviđa se zapošljavanje 20 stalno zaposlenih i 40 sezonskih radnika, pa je jasno da su najave o pet tisuća zaposlenih obične floskule, rekao je Bulić.

Komentirao je i projekt plinofikacije Istre rekavši da se plin građanima Istre nalazi doslovce pred nosom, no kako sada stvari stoje, na plinovod će se priključiti posljednja. Bulić veli da se o izgradnji plinovoda razgovaralo još 1980. godine kada su prvi put otkrivena nalazišta plina na Jadranu. Podsjetio je da je Istarska županija 1997. godine uz suglasnost gradova i općina raspisala poziv za izgradnju sustava za distribuciju plina, kao i za dodjelu koncesije za djelatnost opskrbe plinom. Nedugo nakon toga, podsjeća Bulić, osnovana je firma Inagip, koja je počela s aktivnostima realizacije eksploatacije plina. Bulić navodi da je nakon odustajanja od projekta »Gea« nastao projekt »Mala Gea«, odnosno sustav kakav danas poznajemo, rekavši da Istarska županija nije učinila ništa da se stanovnici u što kraćem roku priključe na plinski sustav, dok je istovremeno cijena plina u Istri dvostruko skuplja nego u ostalim hrvatskim gradovima.

Komentirajući posljednje službene podatke o nezaposlenosti Bulić veli da oni najbolje ocrtavaju negativnu strategiju gospodarskog razvoja u Istri. Kako je rekao, krajem prošlog mjeseca u Istri je bilo evidentirano 6.865 nezaposlenih osoba što je za visokih devet posto više nego u listopadu ove godine.

– Prošlog mjeseca u Istri je bilo čak 266 nezaposlenih više nego u istom razdoblju lani. Podaci govore da strategija gospodarskog razvoja ne ide u dobrom smjeru a zapošljavanje nam se svodi isključivo na sezonsku radnu snagu. Oslanjanje samo na trgovinu, turizam i uslužne djelatnosti rezultira niskim plaćama. Iako župan Ivan Jakovčić voli reći da smo lider županija, činjenica je da su plaće Istri jedan posto ispod hrvatskog prosjeka. To pokazuje da su nestali proizvodi koji su se nekada stvarali, a umjesto kreativne, sve se više angažira najisplativija radna snaga, veli Bulić, zaključivši da većina istarskih obitelji ne može normalno živjeti od plaće koju šest mjeseci prima u sezoni.

D. Bašić-Palković, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email