OTVORENA IZLOŽBA DJEČJIH RADOVA IZ LIKOVNO-PEDAGOŠKE „BUDIMO KREATORI MODE IZ DOBA GIOSTRE – OD IDEJE DO REALIZACIJE“
U Zavičajnom muzeju Poreštine otvorena je danas izložba dječjih radova nastalih na likovno-pedagoškoj radionici „Budimo kreatori mode iz doba Giostre – od ideje do realizacije". Radionica je realizirana po četvrti put u sklopu aktivnosti Društva prijatelja Giostre, koje djeluje pri Zavičajnom muzeju Poreštine, u suradnji s Društvom „Naša djeca" Poreč, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Riječ je o pedagoškom projektu organiziranom s ciljem edukacije djece predškolske i osnovnoškolske dobi o značajkama kulture odijevanja i novovjekovne povijesti Poreča, te razvijanja kreativnosti i likovnog izričaja, a čija je posebnost stvarna realizacija dječje modne kreacije.
Radovi Chiare Radoš, Andree Matošević i Antonija Vekića proglašeni su najboljim crtežima ovogodišnje radionice, a mladi kreatori svoje će modne kreacije imati prilike odjenuti na 6. Porečkom povijesnom festivalu – Giostra, koji se ove godine održava od 7. do 9. rujna. Odluka je to stručnog žirija u sastavu: Maja Radešić (profesorica likovne kulture, kostimografkinja i scenografkinja, osobna stilistica u Tower centru Rijeka), Ivan Dobran (diplomirao scenografiju na Akademiji likovnih umjetnosti u Veneciji, asistent na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli), te Marina Dželalija (prof. likovne kulture, slikarica i stilistica), koji su najbolje radove ocjenjivali među 30 prispjelih radova.
Na radionici, koja je bila zamišljena u tri dijela, 25. i 26. svibnja te 2. lipnja okupilo se tridesetero djece iz porečkih vrtića i osnovnih škola. Na prvom susretu polaznici radionice učili su o novovjekovnoj povijesti svoga grada u 17. i 18. stoljeću te o značajkama kulture odijevanja u baroku uz pomoć povjesničarke Elene Uljančić-Vekić, ravnateljice Muzeja i predsjednice Društva prijatelja Giostre i modne dizajnerice Marinele Stojnić. Na putovanje kroz povijest Poreča, povela ih je Elena Uljančić-Vekić, a tom su prilikom upoznali život porečkih plemićkih obitelji, palače u kojima su živjeli te običaje tadašnjih stanovnika grada. Marinela Stojnić, koja se educirala na Školi za modni dizajn Callegari, mlade je polaznike odvela u čaroban svijet baršuna, svile i pamuka, odijela i haljina, šešira, cipela i torbica koje su u promatranom razdoblju nosili Porečani. Susret je zaokružen edukativnom šetnjom povijesnom jezgrom grada u pratnji Sonje Kotur Lovreković, predsjednice Društva „Naša djeca" Poreč . Naoružani dojmovima i novim znanjem polaznici radionice na drugom su susretu učili tehnike modnog crteža i izradili skicu vlastitog baroknog kostima tehnikom olovke. Voditeljica ovog dijela programa bila je Aleksandra Vinkerlić, voditeljica likovne radionice u Društvu „Naša djeca" Poreč. Nakon što su usvojili tehnike modnog crteža, polaznici radionice na posljednjem su susretu drvenim bojicama izrađivali definitivni crtež.
Radovi su se ocjenjivali u kategoriji muškog i ženskog kostima uzimajući u obzir tehničku izvedbu crteža obzirom na dob djeteta, te korištenje likovnog jezika u službi stilskih karakteristika kostima iz doba baroka, odnosno Giostre. U kategoriji ženskog kostima nagrađeni su: rad br. 1 (Andrea Matošević, 12 godina) te rad br. 31 (Chiara Radoš, 6 godina), dok je u kategoriji muškog kostima nagrađen rad br. 12 (Antonio Vekić, 7 godina).
Izložba dječjih radova može se razgledati do kraja mjeseca lipnja radnim danom od 11 do 15 sati.