Valfresco S1124

Održana tribina " Odvojite trenutak koji život znači "

14.03.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Održana tribina " Odvojite trenutak koji život znači "
479Picture091.jpg

U prepunoj dvorani, ogromna većina žena i nekoliko muškaraca – novinari i predstavnici općina Poreštine, Dr Milorad Jovanović je govorio o potrebi mamografskog pregleda kao najefikasnijoj metodi prevencije i ranog dijagnosticiranja raka dojke.

Na samom početku, retoričko pitanje: da li rak dojke dobijaju samo žene, dobilo je i odgovor, naime od raka dojke oboljelo je 1 % muškaraca u odnosu na ukupni broj oboljelih. Najsvježiji statistički podaci govore da svaka 11 žena u Hrvatskoj oboli od ove bolesti, najveći broj njih je u dobi iznad 50 godina. Pošto se statistika sumira svake 4 godine, iznešeni su podaci da je u RH 2003. godine rak dojke dijagnosticiran u 2.303 žene, a u 2004. godini umrlo ih je 825. Ovaj podatak samo ističe potrebu za mamografskim pregledima koji bi ranom dijagnozom omogućili uspješno liječenje i zasad su jedino rješenje za ovu vrstu bolesti. Ukoliko se otkrije na vrijeme, u ranoj fazi, izlječivost je iznad 90 %.

Uzroci ove bolesti još su nepoznanica, ali su liječnici kroz praksu uočili čimbenike rizika: rak dojke je nasljediv samo u prvoj nasljednoj liniji ( majka, sestra); rizik je veći kod žena koje radjaju prvo dijete iznad 30 godina starosti; kod žena koje kratko ili uopće ne doje dijete; rizik je i RTG zračenje djevojčica od 8-12 godina starosti; rizik je veći i kod dužeg uzimanja Estrogena ( hormona ). Kod 75 % novooboljelih nema čimbenika rizika, no mamografija je najbolje sredstvo koje trenutačno imamo.

Švedska ( 100 % odaziv žena na mamografiju ), Nizozemska, Velika Britanija i Finska već desetljećima imaju nacionalne programe za redovite mamografske preglede, a u Njemačkoj su evidentirali i podatak da se samo 2 % žena odazvalo na mamografski pregled za koji im je poziv upućen poštom. U Poreču je u 2 godine provedbe akcije mamografskih pregleda koje financira Grad, pregledano više od 1.000 žena, u ovoj godini već 200. No, ima i loših primjera rekao je Dr Jovanović, u mojoj ordinaciji neki nalazi pregleda nisu podignuti 6-8-12 mjeseci. Nalaze treba podignuti i pokazati vašem obiteljskom ili liječniku opće prakse s kojim ćete dogovoriti daljnji postupak.

Briga o vlastitom zdravlju, prevenciji otpočinje:

1. Samopregledom ( u svijetu po hotelima, na svakom tušu imate "tuš kartice" kao podsjetnik za samopregled );

2. Klinički pregled ( obiteljski ili liječnik opće prakse, ginekolog );

3. Ultra zvučni pregled;

4. Mamografija ( zračenje ravno sunčanju od 1 sata ).

Mamografijom se može otkriti rak dojke 2 godine prije nego naraste do veličine da se može napipati. Ultrazvuk je dobar samo za neke dobne skupine, ali nije kao samostalni pregled. UTZ po statistici ne vidi izmedju 40-50 % karcinoma, a kod mamografije taj postotak je svega 20 %.

Preporučuje se da žene stare izmedju 40-49 godina obave mamografski pregled svake 2 godine, žene stare izmedju 50-59 godina svake godine.

Cilj akcije besplatnih mamografskih pregleda za žene starije od 40 godina je u 10 godina smanjiti smrtnost od raka dojke za 20 %.

Na kraju tribine pozvao je predstavnike općina Poreštine da se ugledaju na Grad Poreč i omoguće mamografski pregled i svojim ženama.

za Poreštinu.info: R.V.Aleksić