NEWS
Parenzana 2024-s

Održana 40.sjednica Poglavarstva Grada Poreča, 19.12.2006.g.

20.12.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Održana 40.sjednica Poglavarstva Grada Poreča, 19.12.2006.g.
609grad_grb.jpg

Poglavarstvo Grada Poreča je 19.prosinca 2006.godine na 40.sjednici razmatralo je projekt "Jadran" / zaštita od onečišćenja voda na priobalnom području/, projekt "Košambra" / sanacija sanitarnog odlagališta otpada /, Studiju javne rasvjete Grada Poreča, Prijedlog mjera za poboljšanje naplate potraživanja Grada Poreča / nenaplaćeno-duguje se gradu preko 27 milijuna kuna/, usvojen je i zaključak o povećanju osnovice za izračun plaća zaposlenim u lokalnoj samoupravi za 4,6 %, zaključak o utvrdjivanju prioriteta izrade dokumenata prostornog uredjenja-prostornih planova u 2007.godini, prihvaćene su i najpovoljnije ponude za kupnju gradjevinskog zemljišta od grada / uprihodovat će se oko 148.000 Eura/ i donešena Odluka o izboru izvodjača radova, podloge za prometne površine u zoni gospodarske namjene Bujići-Žbandaj, te još 9 točaka dnevnog reda. 

Otvarajući raspravu o projektima, gradonačelnik Edi Štifanić je rekao da ekologija i turizam ne mogu jedan bez drugoga, te da je značajno pokrenuti ove projekte koji se odnose na odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda, te sanaciju odlagališta otpada. Obavijestio je sve prisutne da je Grad Poreč 19.prosinca 2006. godine preuzeo vlasničke udjele od austrijskog partnera u dosad zajedničkom poduzeću "Adria plus" i da je sada Grad jedini vlasnik.

Projekt "Jadran"

Edo Kos je inicirajući raspravu o projektu "Jadran" rekao da se predlaže koncept da se otpadne vode s kopna prečiste i ponovno koriste na kopnu, ne samo u priobalju, već i u unutrašnjosti gradskog područja. Projekt bi sufinancirale Svjetska banka i "Hrvatske vode".

Rodoljub Kosić, predsjednik uprave "Usluge" podsjetio je na činjenicu da Poreč ima 115,3 kilometara kanalizacijske mreže za fekalne vode, po čemu je u Istri odmah iza Pule. Postojeći uredjaji za pročišćavanje vode / njih 6 / prostiru se od Petalona i otoka Koversada u Vrsaru, preko Debelog rta na jugu Poreča do sjevera Poreča na Materadi, zasebnog uredjaja u Červar Portu do Lanterne u novoj općini Tar-Vabriga. Ovi uredjaji su stari oko četvrt stoljeća, što pokazuje da je turizam i tada imao viziju zaštite mora od onečišćenja. Zadatak studije bio je da se ponovo koristi pročišćena voda, bez ispuštanja u more, osim u iznimnim situacijama. Predložena tehnologija /MBR/ u projektu stara je tek 8 godina, te kao rezultat ima 3.stupanj pročišćenosti vode. Znači iz vode se uklanjaju hranjive soli, fosfati, dušik koji su uzrok cvjetanju mora. Nataloženi mulj od prerade vode može se koristiti u poljoprivredi kao gnojivo, jer je izlazna voda bez bakterija i može se koristiti za zalijevanje ili navodnjavanje. Novi uredjaji zauzimaju 1/3 manje prostora od standardnih bioloških uredjaja. Postojeća postrojenja mogu se koristiti sa novim uredjajima i tehnologijom, dok bi postrojenje na Lanterni trebalo novu lokaciju /zbog nepovoljnih morskih struja u smjeru jug-sjever/. Zasad u Istri radi 5 takvih postrojenja /MBR tehnologije/, dok se za 2007.godinu planira 13-14 takvih uredjaja. Najnoviji uredjaji su na Crvenom otoku kod Rovinja, u novoj tvornici TDR-a u Kanfanaru, a grade se u Monseni i Valalti. Hrvatska je 1999.godine imala 30 takvih uredjaja, a 2005.godone preko 100. U ovoj tehnologiji prednjače Kanada i Japan.

Edo Kos je rekao da projekt obuhvaća cijelu Poreštinu od Vrsara do Tara, te da se nada da će i ove općine prihvatiti sudjelovanje u projektu "Jadran", jer se postiže i ušteda energije / jer se ovi uredjaji koriste minimalno u zimi, a maksimalno ljeti u sezoni s brojnim gostima, dok stara tehnologija uvijek troši isto/.

Rodoljub Kosić je podsjetio da su u projektu predloženi i prioriteti za realizaciju /Materada, Debeli rt, Lanterna, Petalon/.

Oreste Cossetto se podsjetio kako je i prije 30 godina sudjelovao u odlučivanju da se grade postojeći pročišćači, te rekao da su to značajni projekti koji omogućuju razvoj i kvalitetniji život stanovnika. Prije 3 decenije u financiranju su sudjelovala uz općinu i poduzeća-korisnici /turističke tvrtke i TZ/, te upitao kako to postići i sada – kako da tvrtke shvate da je to ulaganje u kvalitetu proizvoda-ponude gostima.

Edo Kos je rekao da je financiranje po projektu 40% sredstava "Hrvatskih voda", a 60% sredstava lokalne samouprave. Sredstva neće ići iz Proračuna Grada, već od naknade za otpadne vode, koja se već naplaćuje /pogledajte račune za vodu/.

Branko Curić je rekao da koncesionari pomorskog dobra imaju najviše koristi od čistog mora, te da je tu moguć partnerski odnos, privatnog i javnog sektora.

U Istri u projekt "Jadran" idu i susjedi Poreštine, Novigrad i Rovinj, te Pula.

Poglavarstvo je jednoglasno usvojilo projekt i uputilo ga Gradskom vijeću na daljnju raspravu i donašanje.

Projekt "Košambra"

Temeljem recenzije projektne dokumentacije dostavljene od strane Fonda za energetsku učinkovitost Zagreb od 27.0žujka 2006. godine konstatirano je da projektna dokumentacija i podaci koje je dostavilo poduzeće "Adriaplus" nisu uskladjeni sa Strategijom gospodarenja otpadom, odnosno recenzijom RH koja jasno definira dimenzioniranje odlagališta na maksimalno 5 godina /do 2012.godine/. Pojednostavljeno, u Istri je predvidjeno 1 odlagalište za cjelu Županiju /Kaštjun u Puli/.

Na odlagalište Košambra dosad je odloženo 350.000 kubičnih metara raznog otpada, a visina na pojedinim mjestima doseže 10-11 metara, što predstavlja opasnost za samozapaljenje. Znači 5,5 hektara površine zauzeto je otpadom.

Proveden je postupak ograničenog prikupljanja ponuda za izradu generalnog idejno urbanističkog uredjenja odlagališta, idejno rješenje za sanaciju odlagališta i glavni projekt na razini – izvedbenog projekta i posao je povjeren tvrtki "HIS" d.o.o. Donja Višnjica-Zagreb. U "Oglasniku javne nabave RH" objavljeno je Javno nadmetanje za izvedbu radova na sanaciji odlagališta Košambra u Poreču 11.prosinca 2006.godine, a rok za predaju ističe 8.siječnja 2007.godine. Dosad je primljeno 19 zahtjeva za dokumentaciju za izradu ponuda.

Za sanaciju odlagališta i otvaranje nove plohe, za novi otpad /u narednih 5 godina/ izdana je gradjevinska dozvola još 2004.godine i 15.srpnja sklopljen Ugovor sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost , koji je odobrio sredstva za sanaciju u iznosu od 23,6 milijuna kuna. Gradjevinska dozvola je produžena do lipnja 2007.godine, a rok financiranja sanacije do konca 2009.godine.

Grad Poreč je preuzeo vlasničke udjele od austrijskog suosnivača i partnera u "Adriaplusu" uz naknadu od 30.000 Eura, i time postao jedini vlasnik.

Zaključak je Poglavarstva da se za realizaciju projekta sanacije i izgradnje odlagališta otpada "Košambra" imenuje "Usluga"-Poreč d.o.o.

Studija javne rasvjete Grada Poreča

Članovima Poglavarstva Studiju je prezentirao Dejan Skira, direktor "Lumenarta" iz Pule, koji ju je i izradio u listopadu 2006.godine. Glavni zadatak studije je bio da odredi parametre kvalitetne javne rasvjete

a/ za prometnu infrastrukturu;

b/ stargradsku jezgru;

c/ ostale javnoprometne površine.

Studija javne rasvjete bila je javno prezentirana 29.studenog 2006.godine u gradskoj vijećnici i nije evidentirana niti jedna primjedba ili prijedlog.

U raspravi je Branko Curić rekao da se radi o modernoj studiji, jer prati tehnologiju, ekologiju, energetske uštede i nudi atrakciju. Studijom je zacrtan put kojim treba ići u projektiranje i realizaciju, a ujedno je i smjernica turističkom gospodarstvu.

Edo Kos se založio da se prilikom izmjena i dopuna GUP-a ugrade kriteriji iz Studije, te na isti način izmjeni i Odluka o komunalnom redu Grada Poreča. Predložio je da u 2007.godini izrada Idejnog rješenja javne rasvjete u starogradskoj jezgri /sa fazama izgradnje/ dobije prioritet.

Poglavarstvo je prihvatilo Studiju i uputilo je Gradskom Vijeću.

Osnovice plaća povećane za 4,6 %, božićnice i darovi za djecu

Nakon što je 14.prosinca 2006.godine usvojen Proračun Grada Poreča za 2007.godinu Poglavarstvo je 19. prosinca uskladilo visinu osnovice plaća službenicima i namještenicima Grada Poreča, povećalo za 4,6 % pa sada iznosi 3.057,71 kunu, a osnovica plaće gradonačelnika 3.795,12 kuna.Na ovaj način će se obračuvati plaće za siječanj 2007. godine.

Osim povećanja osnovice plaća službenicima i namještenicima i svim proračunskim korisnicima kojima su sredstva za plaće osigurana u Proračunu grada bit će isplaćena božićnica u iznosu od 2.000 kuna i 400 kuna po djetetu do 14 godina starosti. Sugerira se i trgovačkim društvima u pretežitom vlasništvu grada, a u skladu s financijskim mogućnostima, da postupe isto.

Za izvodjenje radova donjeg stroja prometnih površina u zoni gospodarske namjene Bujići-Žbandaj izabrano je poduzeće "Dira gradnja" iz Rijeke po cijeni od 1,030 milijuna kuna.

Data je i suglasnost za izbor Franca Dobrilovića za člana Nadzornog odbora Trgovačkog društva "Dom Poreč", umjesto Oreste Cossetta.

Za Poreštinu.info: Ratko Vlado Aleksić

Print Friendly, PDF & Email