NEWS

Od eura koji naplatimo 25 centa odlazi državi

03.01.2007. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Od eura koji naplatimo 25 centa odlazi državi
809palma.jpg

Piše: Ranko Borovečki

Foto: Konstanca Mitrović, Goran Šebelić

Hrvatski je hotelski sektor prošle godine usprkos dobrim poslovnim rezultatima, povećenju broja ostvarenih noćenja, ali i povećanom prihodu, podnio i znatno veća financijska opterećenja kada je riječ o obvezama prema državi i jedinicama lokalne samouprave, tvrdi Franco Palma, predsjednik Izvršnog odbora Hrvatske udruge hotelijera.

Iznos koji su u 2006. godini hotelijeri platili na ime PDV-a je za sedam posto veći nego godinu prije dok je financijski prihod koji je osnovica za plaćanje porastao za četiri posto, što govori da nam je PDV u svakom slučaju bio veće opterećenje nego 2005,. objašnjava Palma.

Hrvatska udruga hotelijera i dalje će inzistirati da se stopa PDV-a za turizam, koja je od ove godine 10 posto, svede na šest do osam posto, koliko iznosi i u većini nama konkurentskih zemalja na Mediteranu. Palma kaže i kako je dobio informaciju da ministar financija Ivan Šuker razmišlja o smanjenju postojeće stope kako bi se povećala konkurentnost našeg turističkog proizvoda no o toj ideji, priznaje, izravno nije obavješten. 

Raznorazne naknade su, kaže, drugi veliki problem, tako primjerice tvrtka Riviera Holding, kojoj je na čelu Uprave, od svakog eura koji naplati 25 centi treba dati za razne državne ili lokalne naknade. Javni sektor jednostavno donosi zakone i pravila koja su namjenjena boljem punjenju proračuna, a ne razmišlja kolika opterećenja u praksi stvara, u ovom slučaju u hotelskom sektoru.

Dodaje kako je Riviera Holding u 2005. godini na ime slivnih voda platila 900 tisuća kuna dok će u 2006. godini taj iznos biti blizu tri milijuna kuna. Istarska su hotelska poduzeća lani platita 10 milijuna kuna više samo na ime te naknade.

Slično je i sa spomeničkom rentom, po njemu je nelogično da primjerice u gradu Poreču jednaku rentu plaća hotel sa 12 tisuća četvornih metara kao i neki lokal od 30 četvornih metara. Problem hotelijera je taj da raspolažu velikim površinama zemljišta kao i objekata, a za nas svako povećanje jedinične cijene predstavlja veliko povećanje ukupnog iznosa naknada, dodaje.

Povrat na kapital koji bi trebao biti negdje između četiri i pet posto iznosi samo 1,3 posto, što znači da bi možda bilo bolje novac oročiti u nekoj financijskoj investiciji nego ga ulagati, tvrdi Palma. Dodaje kako se hotelijeri nalaze u pomalo apsurdnoj situaciji – prostora za uštede u troškovima više nema mnogo, pa izlaz leži jedino u investicijama, no investicije se ne vraćaju adekvatno, pa na koncu tko god da je investirao ostvaruje manje dobiti.

Nema mjesta za znatnija povećanja cijena

Cijene smještaja u hrvatskim hotelima za ovu godinu povećane su u prosjeku za dva do tri posto, jednostavno nema mjesta za veća povećanja osim u slučajevima investiranja u poboljšanje kvalitete i usluga, kaže Palma. Naše cijene u eurima već su pri samom vrhu u Europi, a kada se tome još pridoda i činjenica visokog tečaja kune, onda našim gostima osim visokih cijena smještaja postaje skupo i sve ono što mu se nudi u izvanpansionu, zaključuje predsjednik HUH-a.

Galerija slika uz članak