Obrana traži ispitivanje Jakovčića i Žufića

09.02.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Obrana traži ispitivanje Jakovčića i Žufića
21247354.jpg

Hoće li vodnjanski gradonačelnik Klaudio Vitasović, nekadašnji župan Stevo Žufić i sadašnji Ivan Jakovčić, nekadašnji članovi Nadzornog odbora NP-a Brijuni Ivica Matošević, Branko Curić i Josip Zidarić, odvjetnik Vladimir Berneš, koji je zastupao tvrtku Darija pri kupnji Dragonere, vještakinja Lucilla Šmitran, te Bruno Nefat i Claudio Vlacci biti ispitani u nastavku suđenja Uliani Đurić, Lidiji Delton i Marijanu Rudanu, bivšim čelnicima nekadašnje Općine Vodnjan optuženima za malverzacije općinskim novcem i nezakonitosti u prodaji i prenamjeni zemljišta na Dragoneri, sudsko vijeće Županijskog suda u Puli odlučivat će na idućem ročištu 23. veljače.

Rokovnici Lidije Delton
Saslušanje Vitasovića, Žufića, Jakovčića i ostalih "zvučnih imena" predložili su branitelji troje okrivljenika nakon što je jučer svoju obranu konačno iznio i trećeokrivljeni Marijan Rudan i nakon što su pročitane bilješke koje je nekadašnja načelnica Općine Vodnjan Lidija Delton vodila u rokovnicima od 1994. do 2001. godine.

Od sudskog vijeća kojim predsjedava sutkinja Županijskog suda u Puli Sena Midžić Putigna obrana je zatražila i novo vještačenje vrijednosti zemljišta za koje se tereti Marijan Rudan, pribavljanje rješenja komisije za građevinsko zemljište od Zemljišno-knjižnog odjela pulskog Općinskog suda na kojem je potpis Alda Ariha, kao i grafološko vještačenje radi utvrđivanja autentičnosti Arihovog potpisa.

Branitelji su zatražili i pribavljanje dopisa koji je Delton poslala MUP-u nakon što je u ožujku 2000. godine s članovima Nadzornog odbora NP-a Brijuni (Jakovčićem, Matoševićem, Zidarićem i Curićem, op. a.) obišla Dragoneru i pokazala im planove za razvoj turizma na tom području. Zamjenik Županijske državne odvjetnice Vlado Sirotić usprotivio se manjem dijelu dokaznih prijedloga obrane, pristajući na ispitivanje nekadašnjeg župana Žufića te nekih od članova Nadzornog odbora NP-a Brijuni. Odluku o svim tim prijedlozima sutkinja Midžić Putigna ostavila je za iduće ročište zbog nedostatka vremena za vijećanje.

Lidija Delton sudu je jučer predala 12 rokovnika kako bi potkrijepila svoju obranu u kojoj je ustvrdila da u prodaji Dragonere, izmjenama prostornih planova, aneksima ugovora s tvrtkom Darija, općinskom preuzimanju obveze isplate odštete koju je NK Vodnjan trebao isplatiti jednom mladiću te kompenzaciji s Rudanom nije bilo tajni i kako ništa nije radila bez znanja poglavarstva. Iz njezinih bilješki razvidno je i da se zbog Dragonere sastajala s tadašnjim županom Stevom Žufićem, članovima NO-a Brijuni, ali kontaktirala i s Brunom Nefatom.

Žrtve tiskarske greške
Trećeokrivljeni Rudan branio se jučer od optužbe da su on, Delton i Đurić od 12. srpnja 1999. do 27. srpnja 2000. sačinili plan po kojem je on postao vlasnik općinske građevinske parcele u Fažani. Prema optužnici, oni su fiktivno prikazali da je Rudan 1995. godine izvodio građevinske i električarske radove u zgradi vodnjanskog vrtića u vrijednosti od 12.300 tadašnjih njemačkih maraka. Taj navodni dug Općina je "prebila" s Rudanom tako da mu je prepisala parcelu u Fažani vrijednu 455.100 kuna, odnosno 123.000 njemačkih maraka.

Rudan je, kao što su na ranijim ročištima kazale i Đurić i Delton, ustvrdio da je riječ o tiskarskoj greški na ugovoru te da na području Vodnjana u to vrijeme nije bilo čak ni urbaniziranog zemljišta čiji bi kvadrat vrijedio 100 njemačkih maraka. Kazao je i da nije riječ o građevinskom zemljištu.

– Osim toga, nisam se uspio uknjižiti na to zemljište, a niti je ono u mojem vlasništvu. Knjiženje mi je u dva navrata odbijeno jer u katastru ne postoji čestica koju sam kao kompenzaciju za radove u vrtiću dobio od Općine, kazao je Rudan tvrdeći da je radove u vrtiću doista obavio i Općini za njih ispostavio račun na iznos od 63.971 kune.

– Meni je Vodnjan i dan-danas dužan za te radove koje očito neću nikada uspjeti naplatiti jer su dosad nastupile sve moguće zastare, kazao je Rudan konstatirajući pritom da se već deset godina pita tko je ovdje oštećen?

Marijan Rudan, koji je 1994. godine bio vijećnik u Općini Vodnjan, 1996. je postao član Poglavarstva, a od 1997. je bio i predsjednik općinskog vijeća, detaljno je odgovarao na niz pitanja obrane, sutkinje i tužioca o prodaji Dragonere i promjeni prostornih planova. Kazao je da se još 1993. ili 1994. razmišljalo o prodaji Dragonere i razvitku turizma na tom području jer su sve tvornice na području Općine Vodnjan bile zatvorene.

Iz njegovih odgovora proizlazi isto što je na prošlom ročištu u svojoj obrani kazala Lidija Delton – da prodaja Dragonere nije bila tajna i da su o njoj, kao i o potrebi izmjene prostornih planova, svi sve znali – od općinskih vlasti do župana Steve Žufića, koji je u Puli primio austrijske investitore nedugo nakon kupnje Dragonere te pružio punu podršku njihovim projektima. Upitan je li se ikada razmišljalo o tome da Vodnjan najprije prenamijeni, a tek potom proda zemljište na Dragoneri Rudan je kazao da za tu investiciju Općina, koja je grcala u dugovima, nije imala novca te se razmišljalo samo o projektu koji bi se ondje mogao realizirati i od kojeg bi Općina imala koristi.

(Izvještava Marica KOŠTA, Glas Istre)