VALFRESCO 1224 S

Na rubu razuma: kako otkazati TV pretplatu

21.03.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Na rubu razuma: kako otkazati TV pretplatu
440tv-signal.jpg

Znate li je li župan pokrenuo peticiju ili pozvao na bojkot protiv plaćanja TV pretplate za one koji već mjesecima nemaju signala i ne vide hrvatske televiziiske programe?, pita Dusjenka Levak iz porečkog naselja Bolnica, čiji stanovnici od prosinca prošle godine televizijske prijemnike imaju samo za ukras.

Otkazati pretplatu zbog nedostatka signala – nemoguće
Levak je, kaže, čekala da župan Ivan Jakovčić ispuni javno dano obećanje o bojkotiranju TV pretplate, da uštedi vlastiti trud. Naime, toliko je ljuta da je razmišljala osobno pokrenuti peticiju. "Zanima me je li župan ili netko drugi što pokrenuo vezano uz pretplatu, pa da se samo pridružim. Poslala sam pismo HTV-u u kojem sam napisala da otkazujem pretplatu jer nemam signal i ne želim plaćati ono što ne mogu koristiti. Tražila sam da mi dođu zapečatiti aparat, a odgovorili su mi da više to ne rade tako. Poslali su mi obrazac koji bih trebala popuniti, potpisati i ovjeriti kod bilježnika, a koji njima ostavlja pravo da u bilo kojem trenutku dođu k meni doma provjeriti gledam li televiziju", žali se Levak.
Na obrascu koji je dobila, kako nam je ispričala, navedeno je pet razloga među kojima može zaokružiti onaj koji je u njenom slučaju stvarni razlog prestanka plaćanja pretplate – ali, niti jedan od navedenih ne odgovara istini: da ne vidi program jer nema signala. S HTV-a su joj napisali da nisu odgovorni za to što nema signal, da je to problem o kojem treba razgovarati s drugom tvrtkom – Odašiljačima i vezama. Savjetovali su joj da kupi MAX-tv, no ženi to, naravno, ne pada na pamet – zašto plaćati još nešto što možda neće uspjeti koristiti, a moglo bi joj stvoriti probleme kao i TV pretplata. Njen suprug Đani dodaje: "Po sadašnjim hrvatskim zakonima ispada da se ne mogu odreći ove kutije, zapravo kutije mogu, ali pretplatu sam im dužan plaćati. Ili moram potpisati izjavu da ću ih pustiti u kuću, kad god mi dođu na vrata u kontrolu. Nije normalno da ne mogu otkazati trošak onoga što ne mogu koristiti. To je mafijaški odnos."

Obrazac je formaliziran stari trik za zastrašivanje ?
Provjerili smo činjenice i saznali da je do prošle godine bilo moguće otkazati pretplatu, odnosno pristojbu (preimenovana Zakonom o HRT-u 2003. godine, jer se na pristojbu ne plaća PDV) bez davanja dozvole inkasatorima da u bilo kojem trenutku mogu ući u vašu kuću radi kontrole. Jedan istarski odv-Letnik rekao nam je da je HTVov obrazac formalizirani "stari trik" kojim su do kraja prošle godine, kada je Zakon o HRT-u promijenjen, pokušavali zastrašiti ljude. U starom Zakonu o HRT-u iz 2003. godine nije bio propisan nikakav obrazac za odjavu prijamnika, odnosno pristojbe, ali je od prosinca prošle godine taj detalj izmijenjen. U prvom stavku članka 36 Zakona o HTV-u iz prošle godine stoji da "način odjave prijamnika i kontrole plaćanja mjesečne pristojbe utvrđuje HRT svojom odlukom". Tko provjerava zakonitost, odnosno ustavnost te odluke, u zakonu ne piše.
Odvjetnik koji želi ostati anoniman rekao nam je da je do prošle godine uspio za svoje klijente dobiti tridesetak pravomoćnih presuda. U međuvremenu se HRT dosjetio jadu i izlobirao donošenje zakonske odredbe kojom je nekadašnji obrazac zastrašivanja dobio formu propisa. Barem dok netko odlučan i strpljiv, poput Dusjenke Levak, ne odluči propitivati ima li HTV pravo propisati upravo takav obrazac ili su prekoračili svoje ovlasti, prekršili ustavna ili koja druga prava građana od čijeg novca žive.
Naša sugovornica razmišlja o tome da na HTV-ov obrazac rukom dopiše stvarni razlog odjave pretplate, ali i da prekriži odredbu koja traži da dozvoli kontrolorima ulaz u kuću. Svoj je predmet poslala i Udruzi za zaštitu potrošača, a vjerojatno će, kaže, potražiti i pravnu pomoć. U svakom slučaju, građanima koji ne vide program HTV-a jedini je savjet da se oboružaju strpljenjem, a možda i odvjetnikom – jer misija možda ipak nije nemoguća. Zupani se mogu ulagivati biračima dajući im za pravo i obećavajući akciju, ali oni su državni službenici čiji je prvi posao provoditi zakon, a ne organizirati građane u pobuni protiv zakona. U ovom bi slučaju župan koji brine o dobrobiti svojih građana mogao, na primjer, tražiti ocjenu ustavnosti sadržaja obrasca za otkazivanje TV pristojbe.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

Galerija slika uz članak