Možemo! Poreč u svojem programu predstavio plan za stambenu politiku – goreći problem lokalnog stanovništva

Možemo! Poreč ukazuje da se stambeni problem u Poreču odrađuje stihijski, djelomično uspješno, vatrogasnim mjerama i daleko od realnih mogućnosti i upravo zato nudi paket od sedam mjera koje uz političku volju i način može biti lako sprovedivo
Lokalni ogranak političke platforme Možemo!, Poreč na tiskovnoj konferenciji u četvrtak 3. travnja u Poreču predstavio je plan za stambenu politiku. Koordinator platforme Dalibor Jukopila, te članovi kandidacijske liste za gradsko vijeće, Marko Sambriš i Andrea Gudac, svjesni trenutne situacije u gradu koji, poznat kao istarski biser turizma, usporedno se ne hvata u koštac s rješavanjem stambenog pitanja lokalnog stanovništva.
U uvodnom dijelu izlaganja, Jukopila je bio vrlo precizan te naglasio kako taj problem nije novijeg datuma, da taj problem traje, ali i da nije nemoguće iznaći rješenje. ”Sveprisutni problem stambenog zbrinjavanja posljedično znači kako sa sobom nosi vrlo veliku količinu problema, ali je svakako rješiv u racionalnom roku, ako za njega postoji set mjera, relevantni mehanizmi i ono što je ne manje bitno, politička volja”, ističe Jukopila.
Pitanje odgovornosti
Jukopila kaže kako je Poreč prema svojoj prostornoj veličini i fiskalnoj snazi, trebao znati odgovoriti na potrebe lokalnog stanovništva: ”To je odrađeno stihijski, djelomično uspješno, vatrogasnim mjerama, daleko od realnih mogućnosti”, naglasio je Jukopila te nastavio kako su mogućnosti grada još uvijek relativno velike te da je vrijeme da se konačno prione rješavanju ovog problema.
No, Možemo! Poreč se osvrnuo i na provedenu anketu od strane Grada, koja datira u 2023. godinu. Rezultati ankete poznati su već dvije godine, no operativna provedba, nedefinirane je prirode. Jukopila se osvrnuo i na želje građana u anketi: ”Nadamo se kako saznanje, da grad Poreč ni do dan danas nema registar nekretnina u svom vlasništvu, neće biti zapreka u provođenju mjera za koje su se nedvosmisleno izjasnili naši građani, a to je da Grad dodijeli građevinska zemljišta za gradnju obiteljskih kuća i opcija da grad financira/gradi stanove za višegodišnji zakup sa ili bez mogućnosti otkupa.”
Jasna vizija i plan
Svjesni da je provođenje stambene politike zbrinjavanja, naročito mladih obitelji na području Grada, jedna od najjačih demografskih mjera, ponudili su paket mjera koji će uključivati jačanje stambenog fonda u vlasništvu Grada kroz izdvajanje iz proračuna za gradnju stanova, uspostava fonda za otkup stanova i pravo prvootkupa, razvoj sustava podrške stambenim zadrugama, nadalje pravo građenja za mlade obitelji na zemljištu u vlasništvu Grada, smanjenje komunalnog doprinosa za osobe do 40. godina starosti kod gradnje za vlastito stambeno zbrinjavanje. No, ono što je specifično za grad Poreč, a to je da jedna od mjera uključuje i sanjenje apartmanizacije koja nije u skladu sa potrebama zajednice u cilju održivog razvoja grada Poreča, te posljednja mjera društveno poticajna stanogradnja.
Jedna od članica kandidacijske liste je i Andrea Gudac koja objašnjava da Poreč ima dvije stvari koje nikako na dugoročno nisu održive: visoka cijena najma i sezonski stanovi. ”Velika je količina sezonskih stanova od 1.svibnja do 1. listopada, koji su sasvim prihvatljivi za sezonske radnike, no ne i za obitelji s djecom. To veže sa sobom cijenu najma koja je do 1. svibnja niža, a od 1. svibnja čak i duplo viša”, naglašava te upozorava kako visina stanarina općenito u posljednje dvije godine eksponencijalno raste, što turizam i lokacija ipak u tolikoj mjeri ne opravdavaju.
Nastavlja da dobivamo dojam da je Poreč grad isključivo dobrostojećih te da mlado domicilno stanovništvo svojim radom ipak ne može doći do svoje željene nekretnine.
Upravo taj dio je i drugi član liste, Marko Sambriš, koji posljednjih 15 godina pokušava riješiti stambeno pitanje, vrlo jednostavno je objasnio: ”U ovom trenutku prosječni Istrijan s 1.277 eura plaće, može dobiti 97 tisuća eura stambenog kredita, uz rok otplate od 30 godina i kamantnu stopu od 3 posto, stoga bi rata bila 450 eura’’, nakon toga nastavlja, kako je prosječna cijena kvadrata u istarskoj županiji 3.750 eura po metru kvadratnom, što znači da si prosječan građanin može priuštiti 26 m2 stana, a po porečkom nadstandardu još i više.
Kako problem priuštivog stanovanja nije jedina tema koja će se u budućnosti obrađivati, za kraj je Jukopila rekao kako smisao ove i budućih tiskovnih konferencija nije nikakvo politikanstvo, politička demagogija ili skupljanje jeftinih političkih bodova.
‘’Porečkoj javnosti ovim putem želimo vrlo jasno reći kako stranka Možemo! Može i treba detektirati probleme u funkcioniranju naše male društvene zajednice, ponuditi rješenja a uz povjerenje naših sugrađana, vijećnici Možemo! U gradskom vijeću Poreča bit će njihov glas, njihov oslonac i produžena ruka’’, završio je koordinator stranke Dalibor Jukopila.
Možemo !