Moderni kentauri u pješačkoj zoni
Ljeto je vrijeme velikih vrućina i prometnih gužvi, a najbolja i najbrža prijevozna sredstva u urbanim sredinama su skuteri i motocikli. I to bi sve bilo u redu da se vozači, kada sjednu na svoje motorne ljubimce, ne pretvaraju u moderne kentaure i postaju neodvojivi dio motora ili skutera i tako osvajaju i pješačke zone, starogradsku jezgru, kupališta, lungomare, parkove i sve javne površine gdje je motornim vozilima promet zabranjen. Prizor vijuganja motociklista među prolaznicima i turistima na porečkom Trgu slobode svakodnevni je primjer, kao i hujanje skuterima u starogradskoj, za promet zatvorenoj, jezgri.
– Jedan dan mi je jedan na trgu čak i trubio da se maknem u stranu da on može brže proći. Najradije bih ga bila srušila s toga skutera, ogorčeno se žali jedna sugrađanka. Nedavno je objavljena slika jednog Porečana koji na tržnicu uredno dolazi skuterom, a i sama sam se nedavno uzmaknula u stranu u Milanovićevoj ulici pred jednim povećim Suzukijem koji je prošao ispred terasa tamošnjih restorana. Prije nekoliko godina direktor jednog festivala koji se održavao na Trgu slobode žalio se da se skuteraši bez srama probijaju među publikom. "Bilo je nekoliko njih koje smo redari i ja doslovno morali skinuti sa skutera da im objasnimo da tuda ne voze", veli on.
– Kada idem na gradsko kupalište, moram se sklanjati kada šetnicom prolazi vlakić, iako je to šetalište, ali dobro to nije tako često. No, nije mi drago kada čujem da iza mene u punoj brzini jure klinci na skuterima, moram stalno paziti na djecu, žali se jedna majka.
Svojedobno sam u Velikoj Britaniji svjedočila kako je policajac jednog talijanskog studenta kaznio s 20 funti kazne jer je vozio bicikl u pješačkoj zoni. Iako je vozio polako i "samo bicikl" opravdanja nije bilo – to je pješačka zona! I tako je to u inozemstvu, znakovi su jasni, kazne postoje i provode se, a pješači i vozači ih poštuju, pa se čak i oni koji zasluženo dobiju kaznu pokore, a ne napadaju odmah onog tko ih je upozorio jer su u prekršaju. Možda bi zato bilo za očekivati da se i naši dragi turisti iz razvijenih zapadnih zemalja drže prometnih pravila. Ali ne! Nedavno je jedna grupa od desetak njemačkih bikera na svojim Harleyjima bez obaziranja prošla pored stupića na ulazu na Trg slobode i tabele s oznakom pješačke zone i sve svoje motorne ljubimce parkirala kraj crkve. Neki su ih čak i fotografirali, neki su zvali prometne redare, ali, kako se pokazalo, bikeri su nakon obilaska grada ponovno sjeli na svoje mašine i uz buku otišli. Zar je moguće da je prometna nekultura toliko zarazna?
V. Habereiter, Glas Istre