NEWS

Markantni ISS večeras prelazi preko istarskog neba

17.03.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Markantni ISS večeras prelazi preko istarskog neba
600iss17032010.jpg

Večeras, sat i pol nakon zalaska Sunca, stanovnici Istarskog poluotoka moći će na vedrom nebu tijekom nekoliko minuta uživati u promatranju Međunarodne svemirske postaje.

ISS će se najprije uočiti kao mala putujuća zvjezdica nisko iznad sjeverozapadnog horizonta u 19.27 sati. Polako i bešumno krenut će prema zviježđu Andromeda, a zatim prema zviježđu Perzej da bi dostigao najvišu točku iznad horizonta u 19.30 sati. U tim trenutcima bit će najsjajniji objekt na nebu. Minutu i pol nakon toga ISS će ući u Zemljinu sjenu i više neće biti vidljiv. U tom trenutku nalazit će se u zviježđu Lava, iznad jugoistočnog horizonta.

Prilikom večerašnjeg preleta ISS će nam se približiti na svega 351 kilometar. Inače njegova orbita oko Zemlje je skoro kružna (342x352km), a mi na Zemlji prilikom njegova nadlijetanja vidimo odsjaj Sunčeve svjetlosti od velikih Sunčevih fotonaponskih panela na postaji koji služe za dobivanje energije. Dio svjetlosti reflektira se i od samih modula ISS-a koji mogu pružiti permanentni dom šestorici astronauta.

Osim ISS-a večeras nam zalazak Sunca donosi i lijepi susret mladog Mjeseca poviše sjajne Venere, nedugo nakon zalaska Sunca na zapadu. Pogledamo li pak prema jugu očekuje nas veliko zimsko zviježđe Oriona, a nešto niže sjajna plavkasta zvijezda – Sirius u Velikom Psu. U vrijeme prolaska ISS-a crvenkasti, sjajni Mars nalazi se nedaleko od glavnih zvijezda (Kastor i Polux) u Blizancima, visoko na nebu. Saturn će u to vrijeme tek izlaziti točno na istoku. U neposrednoj blizini Sunca nalaze se Merkur, Uran i Jupiter no njih zbog Sunčeva blještavila ne možemo uočiti.

Oni koji slučajno propuste golim okom bez ikakova pomagala večeras vidjeti dom nekolicine astronauta kako leti tek kojih tristotinjak kilometara iznad nas, sljedeće dvije „pričuvne“ prigode su u četvrtak (dva prolaska s početkom u 18.17 i 19.52) te petak s početkom u 18.41 i 20.18 po našem vremenu.

Sva izračunata vremena točna su za opažače s područja Vidulini, centralna Istra. Drugdje na poluotoku ova se vremena mogu razlikovati tek za nekoliko sekundi.

(MT, ipress)